Až skončí analogová televize, bude moci vysílat každý

aktualizováno 
Projednání novely mediálního zákona nejvíce zdržují dohady o licencích. TV Nova chce vysílat z Bukové hory už od začátku příštího měsíce. Vyplývá to z nedělní diskuse o digitalizaci v České televizi. Prima se zase chystá do regionů. A po vypnutí analogu bude moci vysílat každý.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodinu po dvanácté řeší problémy digitalizace televizního vysílání vláda spolu s dotčenými subjekty. Jak zaznělo z úst předsedy legislativní rady vlády Cyrila Svobody v nedělním diskusním pořadu České televize, snaží se vláda vyřešit především problém tzv. přechodných licencí. Ty by měly umožnit vysílat úspěšným žadatelům o licence, kteří zatím nemohou vysílat kvůli soudním sporům. Naopak problém neviděl v udělení kompenzačních licencí pro TV Nova a Prima.

Diváci pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) se také mohli dozvědět, že TV Nova je připravena zahájit vysílání v regionu Ústí nad Labem, pokud se dohodne na podmínkách s Českými radiokomunikacemi (ČRa). Novu, podle jejího ředitele Petra Dvořáka, zaskočil požadavek ČRa na až pětinásobnou cenu za vysílání z vysílače Buková Hora, než na jakou byla televize doposud zvyklá.

Mapa pokrytí digitálním vysíláním DVB-T z vysílače Buková Hora

Dvořák však očekává, že se oba subjekty dohodnou a Nova na severu Čech začne vysílat od začátku srpna. "V tuhle chvíli vyjednáváme, očekáváme od Radiokomunikací návrh nějakého dlouhodobějšího řešení," uvedl v OVM Dvořák.

Prima chce také do regionů

Tento týden se k digitalizaci vyjádřila také televize Prima. Uvedla několik důvodů, proč zatím není dostupná v digitálním vysílání mimo Prahu. Podle výkonného ředitele TV Prima Petra Chajdy totiž musí televize nést náklady na mimopražské vysílání sama. ČT a Nova vysílají v multiplexu A v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a brzy v Ústí nad Labem, kde se o náklady mohou dělit. Prima je v multiplexu B sama v řádném vysílání, kde ji doplňují pouze televize s dočasnou experimentální licencí.

Prima také očekává, že se jí díky digitalizaci podaří dohonit pokrytí konkurenčních stanic, kde nyní zaostává o zhruba 10 – 12 procent. Prima očekává, že se dostane do regionů ještě v tomto roce.

Primě podle ČTK také vadí, že společně sdílí kmitočty s regionálními televizemi. To je podle Chajdy "pohrobek" analogové éry, kdy byl kmitočtů nedostatek. Digitálních kmitočtů je ale podle něj již dost. V minulosti se Prima s některými regionálními TV dostala do sporů.

Analogová tma přinese konec schvalování licencí

Digitální vysílání v současné době pokrývá zhruba 50 procent populace. Je dostupné v regionech kolem Prahy, Brna, Ostravy, Domažlic a Ústí nad Labem. První vypnutí analogového vysílání se má uskutečnit již letos na konci srpna na Domažlicku. Tzv. analogová tma, tedy vypnutí analogových vysílačů, má proběhnout nejpozději v roce 2012, pravděpodobně by se vše mohlo stihnout již v roce 2010.

Právě konec analogového vysílání má podle Národního koordinátora pro digitální vysílání Zdeňka Duspivy přinést uvolnění v oblasti poskytování licencí pro vysílání. Jak uvedla ČTK, stát by zrušil výběrová řízení na udělování vysílacích licencí a dával je všem, kteří o ně požádají. Bylo by stejné jako při současném udělování licencí pro satelitní a kabelové vysílání, kdy stanice mohou po splnění zákonných podmínek vysílat na základě pouhé registrace.

Zda by vysílali, by pak záleželo na jejich dohodě s provozovateli sítí. Vyřešilo by to problém úspěšných žadatelů o licence Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčka, Z1 a RTA. "Nové stanice by získaly kompenzační licence do doby vypnutí analogu, pak by stejně jako další zájemci televize získaly licenci ve formě registrace," řekl ČTK Duspiva.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Najdete na iDNES.cz