Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Až skončí analogová televize, bude moci vysílat každý

aktualizováno 
Projednání novely mediálního zákona nejvíce zdržují dohady o licencích. TV Nova chce vysílat z Bukové hory už od začátku příštího měsíce. Vyplývá to z nedělní diskuse o digitalizaci v České televizi. Prima se zase chystá do regionů. A po vypnutí analogu bude moci vysílat každý.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hodinu po dvanácté řeší problémy digitalizace televizního vysílání vláda spolu s dotčenými subjekty. Jak zaznělo z úst předsedy legislativní rady vlády Cyrila Svobody v nedělním diskusním pořadu České televize, snaží se vláda vyřešit především problém tzv. přechodných licencí. Ty by měly umožnit vysílat úspěšným žadatelům o licence, kteří zatím nemohou vysílat kvůli soudním sporům. Naopak problém neviděl v udělení kompenzačních licencí pro TV Nova a Prima.

Diváci pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) se také mohli dozvědět, že TV Nova je připravena zahájit vysílání v regionu Ústí nad Labem, pokud se dohodne na podmínkách s Českými radiokomunikacemi (ČRa). Novu, podle jejího ředitele Petra Dvořáka, zaskočil požadavek ČRa na až pětinásobnou cenu za vysílání z vysílače Buková Hora, než na jakou byla televize doposud zvyklá.

Mapa pokrytí digitálním vysíláním DVB-T z vysílače Buková Hora

Dvořák však očekává, že se oba subjekty dohodnou a Nova na severu Čech začne vysílat od začátku srpna. "V tuhle chvíli vyjednáváme, očekáváme od Radiokomunikací návrh nějakého dlouhodobějšího řešení," uvedl v OVM Dvořák.

Prima chce také do regionů

Tento týden se k digitalizaci vyjádřila také televize Prima. Uvedla několik důvodů, proč zatím není dostupná v digitálním vysílání mimo Prahu. Podle výkonného ředitele TV Prima Petra Chajdy totiž musí televize nést náklady na mimopražské vysílání sama. ČT a Nova vysílají v multiplexu A v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a brzy v Ústí nad Labem, kde se o náklady mohou dělit. Prima je v multiplexu B sama v řádném vysílání, kde ji doplňují pouze televize s dočasnou experimentální licencí.

Prima také očekává, že se jí díky digitalizaci podaří dohonit pokrytí konkurenčních stanic, kde nyní zaostává o zhruba 10 – 12 procent. Prima očekává, že se dostane do regionů ještě v tomto roce.

Primě podle ČTK také vadí, že společně sdílí kmitočty s regionálními televizemi. To je podle Chajdy "pohrobek" analogové éry, kdy byl kmitočtů nedostatek. Digitálních kmitočtů je ale podle něj již dost. V minulosti se Prima s některými regionálními TV dostala do sporů.

Analogová tma přinese konec schvalování licencí

Digitální vysílání v současné době pokrývá zhruba 50 procent populace. Je dostupné v regionech kolem Prahy, Brna, Ostravy, Domažlic a Ústí nad Labem. První vypnutí analogového vysílání se má uskutečnit již letos na konci srpna na Domažlicku. Tzv. analogová tma, tedy vypnutí analogových vysílačů, má proběhnout nejpozději v roce 2012, pravděpodobně by se vše mohlo stihnout již v roce 2010.

Právě konec analogového vysílání má podle Národního koordinátora pro digitální vysílání Zdeňka Duspivy přinést uvolnění v oblasti poskytování licencí pro vysílání. Jak uvedla ČTK, stát by zrušil výběrová řízení na udělování vysílacích licencí a dával je všem, kteří o ně požádají. Bylo by stejné jako při současném udělování licencí pro satelitní a kabelové vysílání, kdy stanice mohou po splnění zákonných podmínek vysílat na základě pouhé registrace.

Zda by vysílali, by pak záleželo na jejich dohodě s provozovateli sítí. Vyřešilo by to problém úspěšných žadatelů o licence Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčka, Z1 a RTA. "Nové stanice by získaly kompenzační licence do doby vypnutí analogu, pak by stejně jako další zájemci televize získaly licenci ve formě registrace," řekl ČTK Duspiva.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz