Banias - budoucnost mobilních procesorů Intelu?

  0:47aktualizováno  0:47
Od dob procesoru i386SL první skutečně mobilní architektura - vyvinutá přímo pro notebooky, ne pouze přizpůsobená a přenesená ze stolního světa. Na konferenci IDF Intel demonstroval první sériové notebooky s novým procesorem, který má s Pentiem 4 společné jen jméno společnosti. Pentium 4 a Banias míří každý svou cestou.

První Banias notebooky s 1,3 GHz

Banias - budoucí mobilní platforma InteluVe čtvrtek Intel předvedl první sériové notebooky - či pilotní kusy připravené pro masovou produkci - které obsahují první specializovaný procesor pro notebooky od dob procesoru 386SL, z dob dávno minulých. Současné mobilní procesory jsou jen přizpůsobené verze stolních procesorů, Banias je však určen pouze a jenom pro notebooky, ne pouze přizpůsoben nižším taktem a spotřebou, ale přímo vyvinut pro mobilní podmínky. Aneb přesný opak stolních procesorů v FCPGA2 paticích, s ne příliš vysokou spotřebou, které se začínají používat i v noteboocích.

Banias - budoucnost mobilních procesorů

Banias notebooky byly předvedeny v rámci vývojářské konference IDF (Intel Developper Forum) v americkém San Jose, kde již bylo možno "obdivovat" jejich funkčnost s běžící instalací Windows XP a bezproblémově reagujícími aplikacemi. Anand Chandrasekher, vedoucí Mobile Platform Group, demonstroval přednosti nové řady na funkčním notebooku Samsungu, a evidentně se Intel poučil z nezdarů Microsoftu, žádný pád do modré obrazovky á la uvádění Windows se nekonal.

Banias - budoucí mobilní platforma InteluNotebook Samsungu je postaven na Banias architektuře, s novou čipovou sadou Calexico - tato nabízí mimo obvykle integrovaných funkcí jako je faxmodem a síť (ovšem již s podporou i gigabitových spojení - od 10 přes 100 až k 1000 Mbit/s v jednom adaptéru) i podporu bezdrátové sítě WLAN 54 a 11 Mbit/s a Bluetooth osobní sítě. Už dříve, na IDF v Mnichově Intel demonstroval Banias při bezproblémovém přechodu mezi sítěmi bez ztráty spojení schopnosti "Banias" - stále více je zřejmé, že Banias nemá být pouze název čipu, ale celého konceptu.

Úspory energie za každou, přijatelnou cenu

Cíl je jednoduchý - a přesto nemalý: osm hodin provozu na akumulátory. Avšak, při následující tiskové konferenci, Intel se velmi elegantně vyhnul odpovědi na libovolný dotaz týkající se skutečné výdrže notebooku. Pochopitelně, ať již systémová logika a především procesor spotřebovávají mnoho energie, v systému je více proměnných: k největším požíračům energie patří displeje a při nepřerušeném provozu i pevné disky.

Intel se tak neomezuje pouze na výzkum v oblasti jemu vlastní, společnost s přiléhavým názvem Intel Capital investuje do společností vyvíjejících nové technologie a inovující existující know-how, především v oblasti displejů, akumulátorů, palivových článků, vysokokapacitních tranzistorů - ty mají být především při vyrovnání krátkodobých odběrových špiček (rozjezd pevného disku, přechod ze standy do aktivního módu) výrazně efektivnější nežli akumulátory.

Sám na to nestačí

Banias - budoucí mobilní platforma InteluIntel se snaží ovlivnit další výrobce: "Battery Life Working Group" je další z pokusů Intelu dosáhnout co nejdelší výdrže na akumulátory - odvětvové grémium, které se má specializovat na...? Nízkou spotřebu samozřejmě - a jehož první schůzka se bude konat na IDF na Tchajwanu. První hmatatelné výsledky však budou k vidění zřejmě teprve v roce 2004 (zástupce Intelu je v tomto směru až překvapivě konzervativní, zřejmě to s markantními úsporami není tak snadné).

Tchajwan by měl v konceptu Banias hrát významnou roli - především díky četným producentům notebooků s jejich továrnami na ostrově. Ale přesto, americké společnosti hráli spolu s Japonci při uvedení prim, plánované či již předváděné notebooky s "Banias" pocházely především od DELLu, IBM, NECu, Panasonicu a Samsungu.

PR rating á la AMD aktuální?

Ovšem, při uvedení Banias notebooků se bude muset Intel vyrovnat s dilema typickým pro AMD - Banias procesory budou taktovány pouze na 1,2 - 1,6 GHz. V té době již bude mít AMD mobilní Athlon XP s frekvencí 1,6 - 1,7 GHz a výkonovým Pentium 4 ekvivalentem přes 2 GHz (PR ratingem). K čemu pak se Intel uchýlí, aby přesvědčil kupce o výhodnosti "svého" procesoru oproti rychlejším AMD procesorům nebo i svému Pentiu 4-M, tou dobou již také snadno za hranicí 2 GHz?

Banias jako jedna z možných budoucností procesorů Intel

Banias - budoucí mobilní platforma InteluNad Banias nejásáme, ani nelámeme hůl - Pentium 4-M získává na síle, AMD se konečně rozjíždí i v mobilní branži, a Banias bude mít co dělat, aby naskočilo do rozjetého vlaku. S nízkou spotřebou a efektivní architekturou bude konkurovat současně jak Transmetě v ultranízké spotřebě, tak nejvýkonnějším etablovaným procesorům se zažitým jménem z horního spektra all-in-one notebooků a pracovních stanic.

Zatím nelze odhadnout jeho úspěch, Intel nezapůjčil ani jeden kus k testování, jeho skutečná výkonnost je velkou neznámou - a nadevše vyzdvihovaná výdrž též. Nicméně, notebooky již evidentně mohou začít sjíždět z linek, takže do konce roku bychom se mohli dočkat mnohem konkrétnějších informací - možná i prvního kusu na recenzi. Ale nebuďme přílišnými optimisty. Tímto uzavřeme toto preview, a doufejme, že při příští zmínce o Banias projektu již Intel poskytne podstatně "festovnější" podklady než jen upřesněný popis architektury a "na dálku" funkční vzorky (kdo ví, kolik práce bylo potřeba před IDF, aby vzorky zvládly alespoň tuto přehlídku)...

Poznámka redakce: Pokud Vás téma budoucnosti notebooků zajímá i v oblastech jiných než jen čistě procesorů, doporučujeme Vaší pozornosti článek o technologiích brzké budoucnosti "Notebooky v roce 2004: co budou obsahovat za dva roky?"

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz