Bankomat s biometrickým zabezpečením nám představila Ana Vazquez Rodriguez ze španělského vývojového centra Fujitsu, kde jsou bankomaty vyvíjeny.

Bankomat s biometrickým zabezpečením nám představila Ana Vazquez Rodriguez ze španělského vývojového centra Fujitsu, kde jsou bankomaty vyvíjeny. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nový bankomat vydá peníze i bez karty a PIN. Stačí natáhnout dlaň

  • 116
Mnichov (Od zpravodaje Technet.cz) - Bankomat s biometrickým senzorem Palm Secure dovede rozpoznat uživatele podle krevního řečiště ve dlani. To je pro každého unikátní, nelze je falšovat a zaniká zároveň s úmrtím uživatele. V Brazílii tak banky například brání vybírání důchodů za již zemřelé klienty.

O biometrickém senzoru PalmSecre jsme na Technetu již několikrát psali, vyjma průmyslových instalací se totiž stará se o bezpečné přihlášení do systému některých notebooků Fujitsu, nebo si ho můžete pořídit jako periferní zařízení pro autentifikaci k libovolnému počítači.

Na mnichovském Fujitsu Forum 2016 nás zaujala instalace bankomatu, který mimo slotu na čipové karty a senzoru pro bezkontaktní výběry obsahuje právě i biometrickou čtečku krevního řečiště Palm Secure.

Jak Palm Secure funguje

Bezpečné přihlášení vlastní dlaní namísto platební karty.

Infračervený skener prosvěcuje kůži dlaně a v zachyceném obrazu sleduje systém žil a žilek vedoucích odkysličenou krev. Na rozdíl od hemoglobinu nesoucího kyslík, který infračervené záření odráží, ho deoxyhemoglobin (tedy hemoglobin bez kyslíku) pohlcuje. V infračerveném světle tak jsou žíly na dlani jasně vidět jako tmavé trasy.

Krevní řečiště je u každého člověka unikátní a protože se na jeho utváření podílí i poloha plodu v děloze, nenalezneme shody ani u jednovaječných dvojčat. Narozdíl od otisků prstů nelze (přinejmenším prozatím) krevní řečiště napodobit a je odolnější proti mechanickému opotřebení - zatímco papilární linie na bříškách prstů, ze kterých se otisky snímají, například uklízečkám pracujícími s detergenty často téměř vymizí. Krevní řečiště je také méně často zasaženo při zranění a nefunguje na „oddělené“ končetině. Naopak, jak jsme již při předchozích testech vyzkoušeli, úspěšnost přihlášení nesnižuje prochladlá nebo naopak rozehřátá ruka.

Proč na bankomatu

Bankomat byl na mnichovském výstavišti v plné konfiguraci, tedy s klasickým slotem pro platební karty, skenerem bezkontaktních karet, biometrickým senzorem Palm Secure a sloty pro výdej i vklad bankovek.

Důvodů, proč není biometrické přihlašování skenem krevního řečiště u bankomatů vůbec špatný nápad, lze vymyslet celou řadu. Zaprvé s sebou nemusíte nosit kartu a pamatovat si PIN - ruku nezapomenete, neztratíte (a pokud ano, nemožnost vybrat z bankomatu bude váš nejmenší problém), ani vám ji někdo neukradne. Ruku nelze zkopírovat, ani napodobit. Autentifikace je rychlá a hygienická.

Na další důvod potěší Správu sociálního zabezpečení. Krevní řečiště zaniká s úmrtím osoby, které ruka patří. Toho využívá například jedna z největších bank v Brazílii, Banco Bradesco S.A., která takto vyřešila problém s vybíráním důchodů za již zemřelé klienty, jejichž pozůstalí nenahlásili úmrtí úřadům. Své důchody takto v Brazílii vybírá v bankomatech sítě Brodesco více než 30 000 klientů.