Bankovky s čipem prozradí, kolik máte v peněžence

  • 48
Evropská centrální banka připravuje očipování eurobankovek. Již brzy tak nebude problém na dálku zjistit, kde se jaká bankovka nachází, oběživo bude obtížně zfalšovatelné. V rukou nepovolaných však může být systém identifikace zneužit.

Bankovky již brzy nebudou pouhým kusem papíru s vodoznakem. Dosavadní provedení je již překonáno, a tak bude možná již v příštích měsících nasazeno oběživo s integrovaným čipem. Ten poslouží pro lepší kontrolu a může tak zabránit padělání. Banky budou moci sledovat pohyb peněž. Otázkou ovšem je, zda pouze ony...

Mikročipy vyvinuté firmou Hitachi se mohou objevit v bankovkách teoreticky hned. Od roku 2001 byly testovány a Evropská centrální banka (ECB) je s nimi spokojena a již se počítá s jejich integrací do bankovek. Čip je miniaturní, jeho tloušťka je pouhých 0,06 milimetru a velikost 0,4 mm. Protože je pořizovací cena jednoho takového čipu zatím poměrně velká (zhruba 1 USD), plánuje se nasazení nejprve v bankovkách s vyšší hodnotou.
Jen pro zajímavost, s čipy koketovala i oděvářská společnost Benetton, která chtěla sledovat oběh svého zboží. Avšak tvrdě narazila, zákazníkům se nelíbilo, že by měli být sledováni. Bude tedy zajímavé pozorovat, jak budou lidé reagovat na očipované bankovky.

Jak čipy fungují?

Technologie bezdrátových čipů neboli Smart Tags existuje již poměrně dlouho. Jedná se o bezdrátové mikročipy využívající identifikace RFID (radio-frequency identification). Čipy jsou sledovány pomocí rádiových vln (frekvence 2,45 Gigahertz).
RFID bylo již využíváno v druhé světové válce k rozeznání nepřátelských a vlastních letadel. Více o bezdrátových čipech a jejich výhodách a potenciálních hrozbách se dozvíte v tomto článku.

Zabezpečení čipů - velká neznámá

Kromě negativní zkušenosti Benettonu jsou na čipy RFID zatím samé pozitivní ohlasy. Společnost Hitachi by byla sama proti sobě, kdyby pochybovala o bezpečnosti a možném negativním dopadu na konečného spotřebitele. Regály v obchodech mohou být monitorovány, a pokud začne docházet zboží, jednoduše se doobjedná. Ovšem co bankovky? Ochrana chipů nebude odolávat navždycky, a tak je možné, že kromě bank, které budou bankovky monitorovat, se zařízení ke sledování peněz dostane i do rukou nepovolaných. Popustíme-li uzdu fantasii, mohl by novodobý zloděj sledovat, kolik má kdo u sebe peněz, a vytipovat si tak potenciální oběť přepadení.

Nechme se tedy překvapit, jak se centrální banka s integrací čipů na jedné straně a reakcí lidí na straně druhé vypořádá. Banka bude mít jistě menší problémy než firma, která je závislá na příjmech z prodeje, a pokud by výrobky přestali zákazníci z důvodu očipování kupovat, mohlo by to mít neblahé následky. Eurobankovky jsou již zavedené oběživo a těžko je kdo přestane používat. Přinejhorším se začne více využívat bezhotovostní platební styk, ke kterému budoucnost stejně směřuje...