Bankovní loupež snů se jaksi nepovedla

  • 2
Měla to být dokonalá bankovní loupež hodná hollywoodského zpracování. Něco se však zvrtlo a 219 milionů liber zůstalo na svém místě. Britská policie oznámila, že zmařila jednu z největších bankovních loupeží světové kriminální historie. Nečekejte však přepadení, kdy do banky vtrhne několik zakuklených ozbrojenců a s pistolí v ruce nutí zaměstnance, aby jim vydali všechny peníze z trezoru.
Ve věku globalizace, počítačů a internetu mají bankovní lupiči jiné, elegantnější metody. Stále neznámým podnikavcům se podařilo nabourat do počítačového systému londýnské pobočky japonské banky Sumitomo Mitsui, z jejích účtů si elektronicky chtěli převést na deset kont v různých zemích opravdu úctyhodný balík - 219 milionů liber (téměř devět a půl miliardy korun).

Tým britské policie, který se specializuje na počítačovou kriminalitu, vyšetřuje nevyvedený zločin už od října. Policejní mluvčí jsou však o pokrocích, které úřady ve vyšetřování učinily, skoupí na slovo.

Ani japonská banka není moc sdílná. „Případ se stále vyšetřuje, takže k němu nemůžeme uvést žádné podrobnosti,“ řekl Takaši Morita z tokijského ústředí Sumitomo Mitsui. „Učinili jsme všechna nezbytná bezpečnostní opatření a žádnou finanční škodu jsme neutrpěli,“ dodal.

Informace, které pronikly na veřejnost, pocházejí z Izraele, kde byl zadržen jediný dosud známý podezřelý.

Dvaatřicetiletý Jeron Bolondi z Tel Avivu byl zatčen ve středu. Chtěl si bezpracně přilepšit téměř 14 miliony liber, které se pokusil převést na svůj účet. Bude čelit obvinění z podvodu a praní špinavých peněz.

Zatím se však neví, zda se lupiči do systému nabourali zvenku, nebo měli svého komplice přímo u zdroje, mezi bankovními zaměstnanci.

Podle listu The Financial Times lupiči použili program, který zaznamenává každý stisk klávesnice. Tak mohli zločinci získat všechny potřebné údaje jako čísla účtů či hesla. Počet takovýchto pirátských programů stále narůstá.

Podle britské počítačové společnosti Sophos se jich každý den objeví patnáct až dvacet nových, což je čtyřikrát více než před rokem. Jejich rychlý rozvoj komplikuje důslednou ochranu interních počítačových sítí. Programátoři nestíhají vyvíjet účinné antivirové programy. Hackeři (počítačoví piráti) se tak stávají postrachem finančních institucí a nutí je ke stále vyšším investicím do zabezpečení jejich počítačových systémů.