Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Barbone Player

  5:00aktualizováno  5:00
V tomto testu jsme se podívaly na zoubek počítačové sestavě od výrobce T.S. Bohemia. Další systém na bázi procesoru od společnosti Intel vám ukáže, nakolik se projevila certifikace ISO 9001 a schopnosti techniků společnosti.
Počítačové sestavy Barbone, které sestavuje a prodává společnost T.S. Bohemia, si lidé pomatují především díky osobě Václava „upíra“ Krejčího, který je maskotem této značky. Zaujala nás informace o výrobě, prodeji a distribuci počítačů dle certifikátu kvality ISO 9001. Projevilo se to na systému?

Skříň

PC sestava Barbone PlayerCase počítače je dodáván společností Eurocase, která jej má ve své nabídce pod kódovým označením MD634A. Skříň náleží do tzv. Millenium série a nabízí vesměs standardní vybavení. Z designérského pohledu zaujme perforovaným prolisem ve spodní třetině čelní strany. Další zajímavost, která může na přední straně zaujmout, je její vypouklý tvar. S notnou dávkou fantazie se dá říci, že se výrobce nechal inspirovat antikou.

Co se týká funkčnosti a dalších technických vlastností, například přístup do vnitřní části je řešen moderní metodou zásuvné desky, jedna na každé straně se zajištěním na pár šroubcích, takže při sebemenší úpravě “interiéru“ nemusíte pracně snímat celý kryt. Proudění vzduchu je zajištěno mnoha otvory jak na čelní straně, tak na boku a vzadu. K aktivnímu proudění vzduchu v krabici sice přispívá pouze větrák na zdroji, ale není problém další větráky instalovat.

Vnitřní uspořádání PC Barbone PlayerVšechny nevyužité šachty jsou jednak zakryty a plastovým krytem a dále plechovou destičkou, která se dá lehce vylomit. Case nabízí 3 šachty pro 5 a 1/4 '' mechaniky a čtyři (z toho dvě jsou skryty) pro 3 a 1/2 '' zařízení. Zadní strana umožňuje osadit až 7 karet. Poměrně pevný plášť doplňuje kostra, která má jednu menší vadu na kráse. Patrně pro větší zpevnění šasi výrobce poněkud znepříjemnil možnost přístupu k tři a půl palcovým mechanikám, kde příliš široký pás překáží snadné manipulaci.

Součástí skříně je i zdroj, který nese nálepku stejného výrobce. EC 200x1/EC250x1 má teoreticky dodávat systému 250 watů, ale již nálepka na zadní straně skříně informuje o poněkud nižším příkonu - 230W. Zdroj nemá samostané vypínání. Větrák nevydává výraznější hluk, ale o tichém chodu se také nedá hovořit. Case je řešen tak, že je zdroj umístěn na výšku, aby pod ním byl dostatek prostoru pro procesor a jeho chlazení.

Standardní výrobek formátu miditower pojme prakticky všechny základní desky - plno formátové i baby, AT i ATX. Patrně by neškodil ještě jeden větráček, který by ale zvedl cenu o pár stovek.

Procesor

Zadní část počítače Barbone Player od T. S. BohemiaJiž druhá sestava v našem testu se pochlubila procesorem Intel Celeron s frekvencí 1 GHz v provedení FCPGA. Ani v tomto případě se ještě nejedná o procesor vyráběný 0,13 mikronovou technologií, ale o procesor na staré dobré 0,18. Jedná se tedy o jeden z nejrychlejších Celeronů vyráběné touto starší technologií. Parametry tedy jsou 100 MHz systémové sběrnice, L1 cache 32 kB a L2 cache 128 kB. Chlazení procesoru je zajištěno originálním větráčkem o Intelu, který má dostatečný chladící výkon a navíc je i poměrně tichý.

Paměť a základní deska

Paměť typu SD RAM byla dodána společností Transcend a tvoří tak se základní deskou od stejného výrobce takový malý komplet. Velikost modulu je 128 MB a frekvence 133 MHz, pamťový modul je osazen čipy Samsung.

Základní deska nese označení TS-AVE3B a jak již bylo řečeno vyrábí ji stejný výrobce, jako paměti. V Čechách nejsou desky této společnosti příliš známy, a ani my jsme se z motherboardem od tohoto výrobce ještě nesetkali. Osazená čipová sada VIA Apollo Pro 133T patří mezi levnější a naznačuje, že tato deska bude mířit spíše k méně majetným lidem, kteří potřebují ušetřit. I když šetřit na této základní součásti počítače se nevyplácí. Deska má integrovaný stereo zvuk, podporuje až 1,5 GB paměti ve třech bankách a Ultra ATA/100. Frekvence sběrnice má rozsah 66-150 MHz. Pro rozšíření je nabízen jeden AGP 4x slot, 5 x PCI, 1 x AMR, 1 x ISA ( patrně z nostalgie). Z celkem 4 podporovaných USB portů je jsou v této sestavě k dispozici jen dva na zadní straně.

Komentář: Barbone se chlubí, že spojení paměti a základní desky od jednoho výrobce, přináší maximální kompatibilitu a výkonnost. Částečně to je sice pravda, ale to by musel být dobře nastavený BIOS. V tomto případě jsme našli poměrně závažnou chybu, která celou sestavu brzdila.

Přední pohled na casePevný disk

Společnost Seagate se svou Barracudou IV, odehnala všechny chmury z čel příznivců tohoto výrobce, které se tam usadily po některých problémech předchozí generace disků. V sestavě je použit 40 GB kousek, což je velikost, která umožňuje mít na disku několik CD v MP3, pár filmů a ještě zbude něco na hry. Disk samotný se vyznačuje svou nízkou hlučností, otáčkami 7200 rpm a 2MB vyrovnávací paměti.

Klávesnice

Společnost T.S. Bohemia se při výběru klávesnice nenechala unést, žádnou z moderních mutimediálních klávesnic a vsadila na osvědčeného koně ze stáje Samsung. Klávesnice tedy nemůže překvapit některým špatně nakonfigurovaným „multimediálním“ tlačítkem a drží se pouze svého úkolu - přenášet přání uživatelova do počítače.

Grafická karta

Modrá je dobrá, řekli si u Herkulesů a svoji 3D Prophet II MX 400 oděli do přesně takové barvy. Již z názvu se dá odvodit, že tuto kartu pohání čip nVidia GeForce 2 MX 400. Ten podporuje 32 MB paměťi. Čip je taktován na 200 MHz tak jako paměti. To, že se nejedná o kartu, na které chtěl výrobce ušetřit za každou cenu, se projevuje například aktivním chlazením čipu.

Komentář: V této cenové hladině se jedná o pravděpodobně optimální řešení, které sice nepřináší maximální grafický výkon, ale uspokojí většinu uživatelů.

Monitor

Monitory AOC neměly nejlepší pověst, přestože jsou jedněmi z nejprodávanějších. Cenová politika společnosti se snaží výrobky udržet v dolních cenových patrech. S nástupem nových technologií výroby se za stále nízkou cenu, dostává kvalitnější výrobek. AOC 17'' GLR se řadí mezi monitory, které se mohou poměřovat i s bratříčky zvučnějších jmen.

Geometrie je u tohoto přístroje v podstatě v pořádku, až na menší problém na levé straně. Konvergenci, která ukazuje přesnost, nelze také vytknout výraznější prohřešky. Monitor netrpí žádným moiré a má ostrý obraz. Připomínky byly jen ke kontrastu, který by po pár letech provozu již nemusel dostačovat. Stabilita obrazu je mírně nadprůměrná, i když jsou vidět určité posuny při přechodu mezi světlou a tmavou barvou. Nutno ještě zmínit dobrou homogenitu barev, která neztrácí ani u okrajů.

Testy

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 56.3 56.0

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 60.5 58.4

MadOnion 3DMark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 1525
1024 x 768 32 32 24 1424

Naprosto jednoznačně se projevilo chybné nastavení BIOSU, které ubírá sestavě mnoho cenných bodíků a díky tomu Barbone Player podává nevyrovnané výkony.

Stabilita

Počítač byl v testu průměrně stabilní, některé testy nezvládl, což se ale dalo očekávat. Přeci jen počítač s procesorem Intel a se základní deskou s VIA čipsetem, asi nebude ideálním řešením.  

Hodnocení 

Barbone Player je standardní počítač, který ničím nepřekvapí, ale ani nezklame. Škoda malé nepozornosti technika, jež se podepsala na celkových výkonech.

 
Vzhled
Kvalita
Design
Parametry
Velikost obrazovky
Výkon
Rozšiřitelnost
Funkce
BIOS
Rychlost
Celkem
Maximálně možných
Skříň
6
5
5
 
 
 
 
 
 
 
16
30
Monitor
 
7
 
7
7
 
 
7
 
 
28
40
Základní deska
 
6
 
 
 
5
7
6
6
 
30
50
Chlazení
 
7
 
 
 
6
 
 
 
 
13
20
Procesor
 
 
 
 
 
65
 
 
 
 
65
100
Grafická karta
 
 
 
 
 
57
 
 
 
 
57
100
Paměť
 
 
 
6
 
 
 
 
 
6
12
20
Zvuk
 
5
 
6
 
 
 
 
 
 
11
20
Repro
 
7
 
 
 
 
 
 
 
 
7
10
CD/DVD
 
8
 
 
 
 
 
 
 
7
15
20
CD/RW
 
0
 
 
 
 
 
 
 
0
0
20
HDD
 
7
 
7
 
 
 
 
 
6
20
30
Klávesnice
 
7
7
 
 
 
 
 
 
 
14
20
Myš
 
5
 
 
 
 
 
 
 
 
5
10
Software
 
7
 
 
 
 
 
 
 
 
7
10
Special
 
8
 
 
 
 
 
 
 
 
8
10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hodnocení
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
308 510
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...
Google bez vysvětlení zablokoval Amazonu YouTube pro stolní tablet Echo

Souboj o obsazení trhu s chytrými asistenty integrovanými do reproduktorů, termostatů a aktuálně například stolních tabletů přiostřuje.   celý článek

Virtuální realita v podobě HoloLens chce být každodenním pomocníkem.
Připravte se na mixovanou realitu ve Windows. Přijde v polovině října

S příchodem podzimního vylepšení Windows 10 bude systém plně podporovat mixovanou realitu. Firmy se již na ni plně připravují a při startu za necelé dva týdny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.