Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Beam-it aneb Vlastní MP3 diskotéka on-line

  9:30aktualizováno  9:30
Chcete-li si své oblíbené cédéčko poslechnout, aniž byste ho museli stále nosit s sebou, využijte novou službu firmy MP3.com nazvanou Beam-it.
MP3.com opět zvířil vody poskytování internetového audia. Firma, která se prosadila volnou distribucí hudby ve formátu MP3, přišla s novým nečekaným tahem. Na serveru My.MP3.com zpřístupnila nové služby Instant Listening Service a Beam-itTM.

Instant Listening je určen pro nedočkavce nakupující CD přes internet. Zakoupíte-li cédéčko u jednoho ze tří smluvních partnerů MP3.comu (Cheap-CDs.com, JungleJeff.com, DuffelBag.com), můžete si ho poslechnout okamžitě a nečekat, až vám ho doručí.

Za opravdovou senzaci lze pokládat službu nazvanou Beam-it. S její pomocí si může každý vlastník originálního zvukového CD kdykoliv vyslechnout obsah tohoto CD jako internetové audio. Celou svou diskotéku tak můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv na světě, kde je přístup k internetu (u PC nebo třeba přes mobilní telefon). Stačí pouze jednou kompaktní disk přes internet identifikovat a služba je vám k dispozici.

Konkrétní postup je maximálně ulehčen. Nejprve musíte vlastnit u My.MP3.com účet. Stačí zadat e-mail a heslo a máte ho. Abyste mohli novou službu využívat, musíte si nainstalovat stejnojmenný program. Program je možno stáhnout v beta verzi pro Windows 95, 98, NT (1.7MB) a pro Macintosh (477kB).

Program Beam-It

Po instalaci a spuštění programu je nutno zadat heslo a emailovou adresu. Identifikace CD je velmi jednoduchá: stačí vložit zvukové CD do mechaniky počítače a zmáčknout tlačítko "Beam-It". Pokud není žádané CD na serveru dostupné (hlášení "An error occurred") a chcete, aby se to změnilo, jste dotázáni na jméno interpreta a přesný název alba. MP3.com slibuje, že jakmile bude CD dostupné, budete vyrozuměni e-mailem. Pravděpodobnost, že své CD na My.MP3.com naleznete, je samozřejmě přímo úměrná světové popularitě interpreta. V případě, že jste byli úspěšní a objeví se "Beaming Complete", stisknete tlačítko "My.MP3.com" (nebo si otevřete tuto WWW stránku a ručně zadáte heslo). V internetovém prohlížeči se otevře stránka s vaším kontem u MP3.com. Zde si album vyberete, kliknete na Play a začne streamingové přehrávání v MP3 přehrávači.

My.MP3.com účet

Z přehrávačů pro Windows byly na My.MP3.com otestovány následující:
MusicMatch (od ver. 4.2 )
RealPlayer Plus (od ver. 6.0)
RealPlayer (od ver. 6.0)
WinAmp (od ver. 2.5)
Windows Media Player (od ver. 6.0)
Destiny (od ver. 1.0)

Window Media Player

Program Beam-It je prostý, lze v něm nastavovat pouze výchozí (default) CD-ROM jednotku a zda se má program aktivovat po spuštění Windows, takže nehrozí žádné omyly ani u nezkušených uživatelů.

Na vaší stránce u My.MP3.com si můžete nastavit kvalitu přehrávání (Hi-Fi,Lo-Fi) podle rychlosti internetového připojení (rychlé spojení či modem). Pro Hi-Fi jsou soubory kódovány na datový tok 128 kb/s, což je hodnota obecně považovaná za postačující pro kvalitu blížící se CD. Pro připojení přes modem je pochopitelně použito kódování nižší - 24 kb/s. Na účet lze uskladnit až 62500 písní a komu by to snad nestačilo, může si samozřejmě založit další účet. Svou "sbírku" si můžete uspořádat podle alb, interpretů či názvů písní. Snadno lze vytvořit vlastní sestavy (playlisty) z oblíbených písní.

Firma nezapomíná ani svou na dosavadní činnost distributora volné hudby. Soubory běžně dostupné na MP3.com nyní můžete ke svým oblíbeným na My.MP3.com přidat kliknutím na odkaz "Add to My.MP3.com" umístěný na stránkách interpretů.

Základním problémem celého projektu (alespoň z hlediska hudebního průmyslu a autorských práv) je možnost, že někdo upraví program tak, aby předstíral, že vlastní jakékoliv CD, aniž by ho musel vložit do počítače. Záleží samozřejmě na způsobu, jakým Beam-It identifikuje CD, a do jaké míry je tato identifikace obdobná internetové databázi CDDB. Víra v jakékoliv zabezpečení je však dnes velmi nízká, vše se zdá prolomitelné (viz chráněný formát Microsoftu či ochrana DVD). Navíc si může kdokoli s kýmkoli vyměnit hesla a rozšířit si svůj přístup, nebo může přímo zveřejnit URL adresy, na kterých jsou písně uloženy. MP3 streaming přitom neposkytuje žádnou ochranu. MP3.com se tak nechtěně může stát největším pirátským distributorem hudby v MP3 formátu.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Najdete na iDNES.cz