Bělorusko vztyčuje novou hranici. Tentokrát na internetu

Bělorusko vztyčuje novou hranici. Tentokrát na internetu | foto: Profimedia.cz

Běloruský zákon omezuje přístup na zahraniční internetové stránky

  • 25
Bělorusy čeká od 6. ledna změna podmínek ve využívání internetu, která omezí návštěvy zahraničních internetových stránek. V úterý ji schválila Rady republiky Národního shromáždění, což je obdoba našeho Senátu.

Z pokusů o cenzuru internetu patří zákon k nejtvrdším, a to zvláště v evropském kontextu.

Běloruský zákon

  • podnikatelé i jednotlivci z Běloruska mohou pro svou prezentaci či komunikaci používat pouze služby sídlící v Bělorusku
  • požadavky nebo objednávky směřované na zahraniční servery jsou zakázané, a tajná policie má právo je sledovat a zákaz vynucovat
  • provozovatelé internetových kaváren mají povinnost monitorovat provoz na svých počítačích
  • domácí uživatelé budou zodpovědní za to, že z jejich počítače někdo nepřistupuje na zakázané stránky

Podle Petera Roudika z americké Knihovny Kongresu jde o komplexní řešení internetové cenzury: "Jde o implementaci dekretu prezidenta (Lukašenka) z 1. února 2010 ohledně vylepšení týkajících se národního segmentu internetu. Nově publikovaný zákon uvaluje omezení na návštěvu nebo užívání zahraničních stránek občany a obyvateli Běloruska. Porušení je považováno za přestupek a je trestáno pokutou až 2 500 Kč."

Například majitelům internetových kaváren hrozí zákon finančním postihem nebo dokonce zavřením provozoven, pokud jejich zákazníci budou navštěvovat zahraniční internetové stránky. Chránit se mohou tím, že toto počínání zaznamenají a nahlásí příslušným úřadům. Trestáni mohou být tímto způsobem také lidé, kteří umožní dalším osobám přístup na internet na svém domácím počítači.

Právní norma dále vyžaduje, aby fyzické a právnické osoby, které jsou v Bělorusku registrovány jako podnikatelé, využívaly pouze běloruské internetové domény k nabídce a prodeji svého zboží a služeb a k zasílání e-mailových zpráv.

To zároveň znamená, že zahraniční firmy mohou nabízet své služby jen tehdy, pokud budou mít web v Bělorusku a budou se řídit tamními zákony. Ne všem se to ale vyplatí, a tak raději zablokují přístup na své stránky z Běloruska.

"Až tento zákon nabude účinnosti, mohou Běloruské soudy okamžitě začít řešit 150 - 200 milionů případů jeho porušení, protože zhruba tolikrát za den bělorusové navštíví zahraniční weby," uvedl ironicky pro agenturu Interfax oslovený odborník.

Zákon, jehož porušení mají vyšetřovat daňové úřady spolu s policií a tajnou policií, dále pověřuje vládu aktualizací seznamu zakázaných webů, k nimž mají poskytovatelé internetu znemožnit přístup. Mají to být především pornografické a extrémistické weby.

Již od loňska ale existuje seznam internetových stránek, které nesmějí navštěvovat zaměstnanci státních podniků a institucí. Je mezi nimi například web opoziční organizace Charta-97 nebo server největší běloruské organizace zabývající se obranou lidských práv Vjasna.

, ,