Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Benchmarky grafického čipu Trident XP4 jsou konečně venku

aktualizováno 
Uvedení ambiciózního projektu firmy Trident, nesoucí název XP4, se neobešlo bez velkohubých prohlášení. Na poli nejvýkonnějších grafických akcelerátorů je těsno a tak nás ta nejintenzivnější reklamní kampaň nejspíše ještě čeká. Nyní ale nastává čas pravdy. Jsou totiž známy první výsledky testů XP4.

Nedávno jsme přinesli informaci o tom, že Trident považuje cenovou politiku Ati a zejména nVidie vůči zákazníkovi nefér. V této souvislosti zástupci společnosti uvedli, že jejich čipy budou přibližně stejně výkonné a přitom budou mnohem levnější. Obecně je na těchto "reklamních" sloganech nejzajímavější to, že zástupci té či oné firmy pro jistotu neuvádějí, v čem že ten jejich čip bude nejvýkonnější. Zda to bude v hrubém výkonu, nebo při použití antialiasingu, zda pod API DirectX nebo snad pod Open GL.

O to zajímavější pak je, když si někdo na takové prohlášení pořádně posvítí a zákazník se tak dozví, zda se ona smělá prohlášení zakládala na pravdě či nikoliv.

Grafický čip Trident XP4 by měl být k dispozici již za dva měsíce a je dost dobře možné, že se s prvními kartami osazené tímto čipem setkáme již na vánoce.

Zde je předběžná specifikace jednotlivých verzí T1, T2 a T3:

Verze karty Trident XP4 (T1) Trident XP4 (T2) Trident XP4 (T3)
Frekvence jádra 250 MHz 250 MHz 300 MHz
Paměťová sběrnice 64 bit (DDR) 128 bit (DDR) 128 bit (DDR)
Frekvence paměti 250 MHz 250 MHz 300 - 350 MHz
Velikost paměti 64 MB 64 MB 128 MB

Pokud Trident dodrží to, co proklamuje, tedy slušný výkon a cena čvtrtinová oproti podobným řešením od Ati a nVidie, potom to může při nákupních předvánočních horečkách způsobit Ati a nVidii nemalé problémy s odbytem. Ušetřit se snaží skoro každý, přitom né každý bude mít v přepočtu 15 - 20 tísíc korun na nejnovější GeForce 5 (NV30), která má být v té době k dispozici rovněž.

Abychom byli konkrétní, zástupci Tridentu jasně uvedli, že XP4 bude mít 70 procent výkonu Radeonu 9700 a 80 procent výkonu GeForce 4 v nejvýkonnější verzi Ti4600. Zmíněná nízká cena je opravdu nízká, protože se pohybuje kolem 3200 korun (bez DPH), tedy 99 USD.

Takto vypadá referenční design dvou ze tří karet Tridentu. Při pohledu na karty jsou zřejmé dvě věci. Za prvé) karty nemájí aktivní chlazení, čili ani jedna není opatřena větráčkem, ale pouze pasivním chladičem, neboli heatsinkem - nebo ho nemá vůbec. (Tím však není vyloučeno, že finální verze opatřena aktivním chlazením bude).

Za druhé) karta ve verzi T2 je osazena pamětmi v "balení" BGA, které bývají obvykle rychlejší a jejichž přístupová doba se většinou pohybuje kolem 3.3 - 3.6 ns.

Grafická karta Trident XP4 ve verzi T2
Grafická karta Trident XP4 ve verzi T3

A tady jsou výsledky ve hře Unreal Tournament 2003. K porovnání posloužily nVidia GeForce 4 Ti4200 v 64 MB verzi a "nový" Radeon 9000 Pro. Srdce systému tvořil procesor Intel Pentium 4 2.53 GHz (a pamětmi typu DDR). Operačním systémem pak Microsoft Windows 98 SE.

UT 2003 Antalus 800 x 600
NVidia GeForce Ti4200 121.0
Ati Radeon 9000 PRO 81.5
Trident XP4 T2 71.0

UT 2003 Inferno 800 x 600
NVidia GeForce Ti4200 105.3
Ati Radeon 9000 PRO 72.9
Trident XP4 T2 64.0

UT 2003 Asbestos 800 x 600
NVidia GeForce Ti4200 182.7
Trident XP4 T2 154.0
Ati Radeon 9000 PRO 149.3

UT 2003 Suntemple 800 x 600
NVidia GeForce Ti4200 146.6
Ati Radeon 9000 PRO 117.7
Trident XP4 T2 93.0

Co může výsledky zkreslit? Tak předně jsou to softwarové ovladače. Vyvinout kvalitní, spolehlivé a výkon grafické karty nedeformující ovladače je úkol nesnadný a některým firmám to trvá i tři a více let, než se jim podaří dotáhnout finální verze ovladačů na použitelnou úroveň. A není to jenom u grafických karet. Namátkou můžeme jmenovat "specialisty" v tomto oboru, kterými jsou firmy jako Ati, SiS, nebo VIA. Těm dávavají ovladače pořádně zabrat. (Ale abychom byli korektní, musíme jedním dechem dodat, že to nikomu nejde úplně ideálně a každý už má nějaký ten vroubek s nepovedenými ovladači na kontě).

Trident T2 nemá být nejvýkonnější a verze T3 zatím není k dispozici. Benchmarky prošla navíc karta, která je ještě "beta", tedy v testovací fázi vývoje. I tak nejsou první výsledky příliš otimistické.

 Zdroj:
AnandtechNejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Najdete na iDNES.cz