Benq periferie: od špendlíku po lokomotivy

  21:55aktualizováno  21:55
Široký záběr je specialitou Benq - bezdrátové klávesnice, myši, síťové adaptéry, telefony. Ve všem sází na svobodu bez kabelů, ať už v jakémkoliv frekvenčním pásmu a smyslu použití. Vždy však v elegantním designu a s přesvědčivými schopnostmi a vlastnostmi. A nebyl by to COMDEX, aby Tchajwanci nepředvedli to nejlepší ze současných technologií.

Benq periferie AEN100Tchajwanský megakoncern Acer se rozštěpil a vzniklo několik samostatných značek, každá se svým portfoliem produktů, orientovaných na specifické oblasti trhu - Acer jako dodavatel kompletních řešení, PC a notebooků, Benq jako výrobce komponent všeho druhu, pomyslete na libovolnou relativně běžnou přídavnou kartu do PC či notebooku, a šance jsou, že Benq má svou vlasntí verzi.

Benq periferie Gigabit LANA na jeho stánku to podle toho vypadá - od nejběžnějších karet, jako jsou nepříliš drahé (inexpensive - neradi tu slyší označení "levné") a spolehlivé 10/100 Mbit/s síťové karty jako AEN100, přes daleko zajímavější gigabitové produkty typu GN1001. K tomu ještě kompletní spektrum switchů, routerů a hubů - na Benq můžete postavit celou síť. Včetně specialit jako ADSL USB modem, který mimo zajímavého vzhledu vyniká snadným připojením k PC.

Benq periferie 11 Mbit WLANOd stolních adaptérů jsme se přesunuli k našim oblíbenějším PCMCIA kartám a notebookovým adaptérům: AWL100 je WiFi certifikovaná 802.11b bezdrátová LAN karta s 64/128mi bitovou ochranou (protokolem WEP). Jenom trošku více "přečuhující" z notebooku nežli někteří konkurentni - má delší plochu pevné antény. Jinak bezdrátová klasika - 11 Mbit/s a CardBus podpora.

Benq periferie 11/54 Mbit WLANCokoliv jiného nežli klasika však byl další exponátek - též PCMCIA karta, tentokráte ovšm "Turbo" bezdrát: 11/54 Mbit/s, jak pro 2,4 GHzové pásmo, tak pro 5 GHz. Nad to kódování stejně jako předchozí 64 a 128 bitovým klíčem, ale nad to i 512bit - čím delší klíč, tím delší doba (zpravidla exponenciálně rostoucí) nutná k prolomení ochrany. CWL100 je schopna operovat duálně, jak dle standardu 802.11b (11 Mbit - 2,4GHz), tak nového, během příštího roku nejdůležitějšího standardu 802.11a (54 Mbit - 5 GHz), který však zatím naráží na problémy s obsazením pásma v některých zemích.

Benq periferie CompactFlash 11 Mbit WLANV malém formátu se prezentuje převlečená AWL100 - pod názvem AWL600 dostanete totéž, ale v CompactFlash formátu. Hned vedle upoutal "vzpřímený" USB adaptér, taktéž bezdrátová síť - trochu velký, ale pokud cena bude přijatelná, určitě se to nechá zkousnout. Jenom jeho formát je méně skladný nežli u jiných adaptérů, které jsme viděli - ty to řeší ohebným kloubem namísto pevného konektoru do pravého úhlu (u mnoha notebooků může vzniknout problém s jeho použitím - za displejem bude vadit rozumnému vyklopení, z boku psaní, atd.). Ani Benq nemá perfektní inženýry.

Benq GSMHned vedle kabelových síťových produktů byly vystaveny též síťová, ale nám jaksi sympatičtější zařízení, více na tělo. Mobilní telefony Benqu, opět pro všechny nároky - od typicky amerických CDMA, přes GMS modely s dual band podporou, titanovým krytem, velkými displeji a polyfonickým vyzváněním - jako M770GT a M560G. Při cenách Benqu je s podivem, že se zatím nenašel žádný schopný český dovozce a že jeho telefony zůstávají jaksi v pozadí pozornosti. Benq perlPerlou byla "Perla" - perleťově bílý (já se neopakuji úmyslně, on takový prostě je:) minitelefonek, taktéž pro GSM, typicky Véčkový - a typicky pro místo konání veletrhu COMDEX, mimo jiné s hrou "Lucky Lottery". K tomu SMS chat, ikonové zprávy a programovatelné rozhraní. Plus tloušťka 19 milimetrů.

Benq periferie iPAQ keyboardKapitolou sama pro sebe jsou klávesnice a myšoidní zvířatka Benqu - skládací klávesnice pro Palm byla "ničena" automatem, který ji skládal a rozevíral bez ustání pořad dokola. Pro iPAQ tu byla k vidění mikroklávesnice, která jej promění v diář s klávesnicí ve standardním QWERTY rozložení stolního počítače. Psaní poznámek, emailů, komunikace je tak obohacena o další dimenzi vstupu - a iPAQ se přibližuje ještě o kusek blíže takřka kompletnímu PC.

Benq periferie mini PC klávesniceJako i u ostatních stánků zde byly k vidění nejroztodivnější tvary klávesnic, zaujala nás SuperSlim zmenšená klávesnice, která si zachovala většinu velikosti, ale spíše než stolní se blížila notebookovým rozměrům - bez numerické části a s koncentrovanějšími poli kláves. Naprosto fantastická svým vzhledem byla černá eliptická klávesnice - klávesy umístěné na ven do elipsy prohnuté kostře. Obloukové prohnutí z ní dělalo velmi zajímavý doplněk - a psalo se na ní i všemi deseti sice zprvu poněkud nezvykle, ale rychle. O pohodlnosti při psaní ve stoje nemohu mnoho říci, ale rád si počkám na posouzení doma - k tmavému notebooku elegantní a snad i smysluplný doplněk.

Benq periferie stolní myšMyši byly poslední zastávkou - kulaté, oblé, s kolečkem, prohlé, optické a z větší části bezdrátové, trendy jsou zde jasné. Každá myš své kolečko nebo dvě, každá myš s optickým rozlišováním, do budoucna i včetně bezdrátového spojení. Věčně krátký ocas-kabel již není v módě, a bez ustání špinící se kulička tím spíše ne. M300 a M301 jsou klasické domácí bezdrátové myši, s rádiovým spojením, 256 různými kanály proti rušení, třístovka jen pro praváky, 301 se zdá býti univerzální. Fantastický mini průvodce pro uživatele notebooků je (až na poněkud spornou světle modrou barvu) M102 Mini Optical, která má kabel z dobrého důvodu - bezdrátové připojení u notebooku nedává na cestách smysl, pokud to nemá býti Bluetooth.

Bluetooth ještě dlouho ne

A právě Bluetooth klávesnice a myši se staly horkým tématem, nad kterým jsme se v závěrů "chytli" se zástupci Benqu. Z čistě uživatelského hlediska je každé proprietární, nestandardní zařízení, které navíc vysílá na frekvencích, které mohou rušit jiná zařízení (ač by po schválení příslušnými úřady neměla) dalším rizikem. Naopak, Bluetooth a jeho standardní protokol jsou jasně lepší variantou - univerzální standard, jednotný, s jednotným schvalovacím řízením, vyhrazeným pásmem - a jednotný pro myš, klávesnici, telefon, tiskárnu, s jediným vysílačem na straně PC či notebooku pro všechna zařízení na straně druhé.

Jenže za bezdrátové technologie zodpovědný vývojář mne přesvědčil, že se o Bluetooth kanceláři je ještě hodně daleko. Diskuse se točila okolo cenového rozdílu běžné rádiové klávesnice či myši a Bluetooth verze téhož.

"Podívejte se na to takhle. Asi dva výrobci vyrábí použitelné Bluetooth čipy. Výrobců běžných rádiových čipů je asi padesát, s širokým výběrem specifických funkcí, možností a cenových hladin. Dokud nebude větší nabídka čipů pro Bluetooth, rozdíl v ceně bude značný - proto existuje jen pár výrobců, kteří prodávají - za vysoké ceny - Bluetooth bezdrátové klávesnice a myši. Zatím, alespoň v nejbližším období, je Bluetooth příliš drahá varianta - a uživatelé dostanou podstatně větší hodnotu ve shodné funkčnosti s běžnými rádiovými zařízeními. Jakmile však bude k dispozici široká nabídka levných Bluetooth čipů - a ona bude - pak bude situace vypadat jinak. Ale nečekejte tento posun nijak brzo."

Na druhý dotaz, ohledně interoperability Bluetooth klávesnic a myší s jinými Bluetooth osobními zařízeními jako PDA nám stejně jako nikdo jiný zde odpověď nedal. Zajímalo nás, zda Bluetooth klávesnice by byla schopná bez dalších ovladačů komunikovat s PDA zařízeními jako nové iPAQy - to by z iPAQa a Bluetooth klávesnice plné velikosti dělalo velice atraktivní tandem. Žel, odpověď neznáme.

Témata: SMS, Trendy, Acer, Notebook

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Najdete na iDNES.cz