Bertelsmann má vykoupit zlo Napsteru 17 miliardami USD

Skupina hudebních vydavatelství zažalovala mediální gigant Bertelsmann. Investice tohoto zábavního kolosu do Napsteru údajně napomáhaly masovému porušování autorských práv. Vydavatelství po německé společnosti žádají tučné odškodné.

Skupina hudebních vydavatelství podala u newyorkského soudu žalobu na německou mediální společnost Bertelsmann AG. V osmnáctistránkové stížnosti tvrdí, že finanční injekce, které Bertelsmann poskytl Napsteru v rámci tehdejší aliance, posloužily k prodloužení životnosti P2P sítě a tím pádem vedly k mohutnému zneužívání děl chráněných autorskými právy. Vydavatelství po koncernu žádají odškodné 17 miliard dolarů.

Napster - revolucionář
Kořeny této kauzy sahají až do roku 2000. Tehdejší ředitel internetové divize Bertelsmannu Thomas Middelhoff se nadchl pro technologii Napsteru, služby, jež umožňovala sdílení libovolných hudebních souborů ve formátu MP3 mezi uživateli. Middelhoff správně vytušil, že v podobném systému je budoucnost hudebního průmyslu, a hodlal potenciál Napsteru využít pro placenou předplatitelskou knihovnu. Bertelsmann následně koupil podíl ve firmě za 50 milionů USD a Middelhoff seznámil se svým velkolepým plánem účastníky Světového ekonomického fóra v Davosu.

Napster - štvanec
Populární internetová služba však už delší dobu ležela v žaludku nahrávacími průmyslu. Nejen kvůli tomu, že umožňovala samotné sdílení, ale také proto, že začleněním reklam do ovládacího programu na datových přenosech slušně vydělávala. Napster musel čelit žalobám americké copyrightové organizace RIAA, k níž se připojily i labely tzv. Velké pětky - mezi nimi i BMG, dceřiná společnost Bertelsmannu. Požadavek soudu zní: odfiltrovat ze sítě nelegální kopie hudebních děl, nebo skončit. I Přes veškeré snahy se nedaří souborový filtr zprovoznit a Napster v létě 2001 opouští scénu.

Napster - konec
Na pozici CEO Napsteru přišel Konrad Hilbers, výkonný viceprezident koncernu Bertelsmann AG. Měl jediný úkol: přivést k životu komerční model internetové služby. Mediální gigant do vývoje technologie Napsteru investoval další finanční prostředky. Celková suma se přiblížila 100 milionů dolarů, kýžený výsledek se však nedostavoval, a Napster byl nucen vyhlásit bankrot. V létě 2002 odešel z Bertelsmannu nadšenec Thomas Middelhoff a jeho nástupce Gunter Thielen nařídil utlumit webové aktivity. Novým majitelem Napsteru se stala společnost Roxio, která skutečně koketovala s legální online hudbou a chystala jeho comeback.

Bertelsmann - dědic minulosti
Současná sedmnáctimiliardová pohledávka je smutným odkazem Napsteru. Tuto sumu bude muset zaplatit Bertelsmann AG, pokud prohraje soudní při, již iniciovali hudební producenti a některá vydavatelství. Bertelsmann podle žaloby mohl pirátské výměně souborů v Napsteru zabránit, ale místo toho podporoval nelegální činnost vydatnými finančními injekcemi. Měl by proto nést plnou zodpovědnost.

Tisková mluvčí Bertelsmannu Liz Young prohlásila, že o žalobě nemá žádné informace, ale i kdyby je měla, společnost by se prý k tomuto případu stejně nevyjádřila. Po bok žalobců se mezitím zařadila agentura Harry Fox Agency, zastupující americké skladatele, a také britský label EMI. Nahrávací společnost BMG se zatím nevyjádřila, zda se k žalobě své mateřské firmy připojí. Právníci ale soudí, že pokud by se procesu vzdala, musela následně čelit žalobám ze strany vlastních producentů.

Zdroj: News.com, Europemedia.net