poutaci CES 2008

poutaci CES 2008 | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník

Best of CES: Perličky, které ovlivní příští rok

  • 33
Po aktuálním zpravodajství přímo z výstaviště v Las Vegas přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího, co bylo možné potkat.

Největší veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas je každoročně příležitostí pro výrobce představit novinky, které by se měly následující rok dostat na trh. Na rozloze několika fotbalových hřišť tak lze spatřit prakticky vše, co se dá zapojit do zásuvky nebo je jinak napájeno elektrickou energií. Ačkoliv se jednalo především o audiovizuální techniku, k vidění byly i automatické sekačky na trávu.

D-Link

Rozpoznat v takovém množství výrobků nějaký skutečný budoucí trend od pouhého marketingového klamu je poměrně obtížné. Je třeba zachovat chladnou hlavu a všechny superlativy dělit dvěma.

Sony Rolly

Přímo propastný rozdíl je také mezi tím, jaké spotřebiče a zejména služby jsou a budou uvedeny na trh v USA a jaké se nakonec dostanou do Evropy a případně omylem i k nám.

Zábava všude a bez drátů

Jedním z hitů letošního CESu byl bezesporu bezdrátový přenos obrazu, zvuku a samozřejmě dat. Společnosti Panasonic a Samsung předváděly funkční aplikaci technologie Wireless HD (bezdrátové HD), díky které můžete propojit televizor s kamerou či Blu-ray přehrávačem bez použití jakéhokoli kabelu. Stačí, když se k televizoru přiblížíte, stisknete příslušné tlačítko a oba přístroje se propojí.

Wireless USB
Dalším bezdrátovým hitem je Wireless USB (bezdrátové USB). Od současného USB rozhraní se liší jen absencí kabelu, přenosové rychlosti i jednoduchost instalace zůstanou víceméně zachovány. V budoucnu tak bude stačit, když kupříkladu MP3 přehrávač položíte nedaleko počítače a on se vám sám přihlásí jako další disk. Písničky do něj nakopírujete jednoduše "vzduchem", bez použití jediného kabelu.

Logitech DiNovo

Bezdrátové technologie se čím dál častěji budou využívat i pro sdílení multimédií v rámci domácnosti, automobilu i celého světa. Představa běžného posluchače jednadvacátého století je taková, že přijde domů, svůj vysokokapacitní kapesní přehrávač nechá v kapse u bundy či položí do dokovací stanice a jeho obsah je bezdrátově k dispozici ve všech přehrávačích po celém domě.

Haier

Ať jste na ulici, v kuchyni nebo v obýváku, stále máte po ruce kompletní hudební sbírku.

LocationFree

Systém LocationFree od Sony vám zprostředkuje domácí videotéku přes internet, ať jste na chalupě či v hotelu na služební cestě. Zařízení stačí propojit s přijímačem digitální televize (set top boxem), satelitním receiverem nebo třeba HDD videorekordérem a přes internet můžete sledovat vaše oblíbené televizní stanice a filmy kdekoliv na světě. Potřebujete k tomu pochopitelně rychlý internet a počítač s příslušným programem, případně herní konzoli PSP. LocationFree je výborným příkladem snahy výrobců co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit ovládání a uživatelské rozhraní přístrojů, která byla vidět na celém CESu. LocationFree skutečně dokáže zapojit a zprovoznit i úplný začátečník.

displeje v operkach hlavy
Především v USA, kde lidé tráví velkou část dne v automobilu, se hodně mluví o přesouvání domácí elektroniky a zejména pak multimediálního obsahu (hudby, filmů atd.) na čtyři kola. Autorádio se bezdrátově připojí k hudebnímu přehrávači, mobilnímu telefonu a zprostředkuje veškeré jejich funkce. O nekonečnou zásobu muziky se stará satelitní rádio, satelitní navigace s hlasovým ovládáním a kontrolou hustoty provozu vás nenechá zabloudit. Mezitím si děti na zadních sedačkách mohou  pustit film z DVD na obrazovkách integrovaných do opěrek řidiče a spolujezdce či zahrát na herní konzoli nějakou hru. V předváděných instalacích často nechybělo ani mobilní připojení k internetu.  

Vysoké rozlišení: v USA realita, v Evropě zatím sen

Kategorií, kde se již tradičně výrobci předhání s různými "nej", jsou televizory. Na CESu letos prakticky nebyla šance potkat televizor bez vysokého rozlišení (HD nebo Full HD). Na rozdíl od Evropy je televizní vysílání v HD již běžnou realitou a polovina domácností již programy ve vysokém rozlišení přijímá.

LCD 150

Ředitel veletrhu CES Gary Shapiro situaci v Evropě shrnul slovy: "Evropa udělala velkou chybu, že zahájila digitalizaci bez vysokého rozlišení." Naproti tomu v Japonsku se  již pomalu rozjíždí vysílání v ultravysokém rozlišení (Ultra High Definition), které je oproti současnému Full HD rozlišení čtyřnásobné. Diváci se tak mohou těšit na ještě ostřejší a detailnější obraz.

LCD 108

Tradiční boj o "největší" televizor byl letos doplněn o kategorii "nejtenčí". V prvním případě jasně vítězí plazma Panasonic s téměř čtyřmetrovou úhlopříčkou (přesně 3,81 m) a mezi LCD zobrazovači pak Sharp se 108“ (2,7 m) televizí. Titul nejtenčí televizor získal plazmový Pioneer s pouhými devíti milimetry. Pokud se letos vydáte do elektra pro LCD televizi, neměla by být tlustší než 38 milimetrů.

Hitachi

Hledejte značky Hitachi a Toshiba. Společnosti Sharp a JVC však do budoucna slibují ještě tenčí panely. Do hry navíc vstupuje i OLED technologie, která již nyní umožňuje vyrábět obrazovky s tloušťkou pouhé 3 milimetry.

27 inch OLED

OLED televize jsou díky svým vlastnostem (vysoký kontrast a jas, extrémní rychlost zobrazování, vynikající podání) často označovány jako nástupkyně současných plazem a LCD.

OLED 27

A že se nejedná o budoucnost nijak vzdálenou, dokazuje i fakt, že návštěvníci Las Vegas si první malé OLED televize mohli koupit v místním značkovém obchodě Sony. Nevýhodou nové technologie je však zatím vysoká cena. Za televizi s úhlopříčkou necelých 28 cm zaplatíte v přepočtu 45 000 Kč.

Centrum domácnosti  

Myšlenka televize jako centra domácnosti není nikterak nová. Baňatý černobílý televizor překrytý ozdobnou háčkovanou dečkou a umístěný na nejčestnějším místě v bytě známe i z našeho venkova. Moderní centrum domácnosti však má být něco zcela jiného. Televizor už nebude sloužit pouze pasivnímu sledování filmů a zábavných show. Půjde přes něj vyhledávat informace i třeba nakupovat.

Surface 2

Již letos se v prodejnách objeví televizory s integrovaným harddiskovým videorekordérem (JVC, Sharp) a přímým přístupem k internetu (Loewe). Samsung a Panasonic nabízí televizi vybavenou grafickým rozhraním, na kterém může zákazník sledovat výstupy z předplacených multimediálních služeb. Zatím je k dispozici předpověď počasí a burzovní kurzy. Další služby se testují. Není nutné asi dodávat, že systém bude zatím dostupný pouze v USA.

Nástupce DVD bude Blu-ray

Během veletrhu se také nečekaně rozhodlo o nástupci formátu DVD. S velkou pravděpodobností si budeme v budoucnu pořizovat filmy na Blu-ray discích. Konkurenčnímu HD-DVD totiž zasadilo ránu filmové studio Warner Bros, které se rozhodlo vydávat své filmové hity už jen na Blu-ray discích. 

Blu-ray disky

Posledním velkým studiem, které zůstává HD-DVD věrné, je tak Paramount Pictures a Universal Studios. I v případě Paramountu se však již šuškalo o brzkém přechodu do "tábora modrých". Pornoprůmysl, který v minulosti rozhodl souboj mezi formáty VHS a Video 2000 ve prospěch prvně jmenovaného, do souboje tentokrát, jak se zdá, nezasáhne. Filmy pro dospělé totiž už nyní vycházejí jak na Blu-ray, tak na HD-DVD.

AVN 2008

Toshiba, která za vývojem HD-DVD stojí, tak vyprodává HD-DVD přehrávače výrazně pod cenou a Microsoft uvažuje o vybavení herní konzole Xbox 360 Blu-ray mechanikou (dosud se prodávala s HD-DVD). Nové Blu-ray přehrávače představil například Philips, kombinovaný HD-DVD a Blu-ray přehrávač má Samsung.

LG BH-200

,