Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Betu Windows 8 si brzy vyzkoušíte i vy. Tablety budou mít 5 tlačítek

  10:25aktualizováno  10:25
Microsoft láká uživatele na Windows 8 prostřednictvím vyhledávače Bing. Systém vypustí 29. února. Díky novému souborovému systému zvládne zapojovat za chodu disky a kvůli lepšímu řízení aplikací ušetří i trochu energie. Už se také ví, že Windows 8 tablety budou mít pět tlačítek.

Microsoft propaguje Windows 8 na stránkách vyhledávače Bing

Uživatelé vyhledávače Bing mohli tento týden vidět přímo na hlavní stránce odkaz na informace o Windows 8. Veřejná betaverze Windows 8 má být totiž uvedena 29. února v Barceloně na kongresu 3GSM.

Mezitím poslední uniklý snímek z nejnovějšího sestavení ukazuje dokončení změny uživatelského rozhraní, kdy zmizelo tlačítko Start (podrobnosti o vymazání tlačítka Start najdete zde).

První tablet s Windows 8 už byl představen na vývojářské konferenci Microsoftu - více zde. Oficiální veřejná premiéra tabletu se očekává ve stejný den, jako spuštění veřejné betaverze.

Delší běh na baterie

Tento týden se Microsoft pochlubil i tím, jak pomocí nové správy aplikací WinRT dosáhne vyšší úspory energie. Trik je v tom, jak bude pracovat v multitaskingu, tedy při spuštění více aplikací najednou a v práci s hardware. To budou třeba i jen dlaždice na ploše v rozhraní Metro, které se automaticky aktualizují – typicky počasí, notifikace e-mailu, apod.

Nové řízení aplikací ve Windows 8 pomůže s úsporou energie

Nové řízení aplikací ve Windows 8 pomůže s úsporou energie

Takové aplikace totiž nepoběží neustále na pozadí jako ve Windows, ale budou uspávány. Místo nich bude centrální a energeticky nenáročný notifikační systém označovaný Connected Standby, který bude uživatele o případné novince informovat. To budou muset samozřejmě respektovat i vývojáři programů tak, aby jejich aplikace tento systém podporovaly.

Ve Windows 8 se také podařilo snížit dobu, než uspí hardware, který není vytížen na 100 milisekund.

Na tablety s pěti tlačítky

Přímá podpora senzorů ve Windows 8

Přímá podpora senzorů ve Windows 8

Tablety s Windows 8 budou mít pět hardwarových tlačítek. Hlavnímu tlačítku Windows bude sekundovat, zapínání, ovladač pro zámek a ovládání hlasitosti (zesílení a zeslabení). A právě stiskem prvních dvou zmíněných tlačítek bude aktivován správce systému jako při klasickém "trojhmatu" Ctrl+Alt+Delete.

Minimální rozlišení displeje bude 1 366 × 768 pixelů. Microsoft dále požaduje alespoň 10 GB prostoru na disku a fotomodul s rozlišením 720p. U tabletů dále slibuje podporu akcelerometru, gyroskopu a senzoru světla a pouze USB 2.0 (nikoliv USB 3.0).

Nový systém souborů i práce s disky

Už od roku 2004 se hovořilo o práci na novém systémovém souboru od Microsoftu. Měl se jmenovat Windows Future Storage (WinFS) a na světě se měl objevit s Windows Vista. WinFS byl založen na technologii z SQL Serveru a vycházel ze současného NTFS. Nakonec byl uložen k ledu, prý kvůli problémům se zpětnou kompatibilitou a výkonem.

Nyní Microsoft připravil pro novou generaci svých operačních systémů (serverových i desktopových) nový souborový systém. Prvního nasazení se dočká na systému Windows Server 8 a později se přesune i do "normálních" Windows.

Jmenuje se Resilient File System (ReFS) a má nahradit desítky let starý NTFS. ReFS z něj ale vychází, a tak bude zpětně kompatibilní. Nebude však využívat řadu jeho funkcí, jako je například systém komprese a šifrování souboru nebo zkrácené názvy souborů. Jeho hlavním cílem je zvýšení stability a bezpečnější práce s daty. Tím se opustí od dob MS DOS zkrácený osmiznakový zápis názvu souboru a tříznakový prostor pro příponu.

Zvládne tak například automatickou kontrolu a opravu poškozených dat, pokud byly zálohovány. A to vše za běhu systému, bez nutnosti jej restartovat. Systém bude moci obsluhovat až 18 trilionů souborů.

Vedle toho se Microsoft pochlubil i systémem Storage Spaces, který má zcela změnit přístup k řízení úložných prostor. Dává vzniknout jakýmsi virtuálním diskovým úložištím, která sjednotí správu veškerých připojených datových zařízení. Je zcela jedno, zda budou připojena přes USB, nebo SATA.

Systém Storage Space ve Windows 8 propojí datové úložiště do jednoho celku

Systém Storage Space ve Windows 8 propojí datové úložiště do jednoho celku

Umožní tak vytvářet virtuální disky podobné systému RAID, které tak budou lépe připravené na případné selhání fyzického disku. Zatímco v současnosti jsou jednotlivé oddíly disku přímo vázány na konkrétní kus. Nově se mohou jeho části nacházet na různých úložných zařízeních.

Počítač vás v případě blížícího se nedostatku místa upozorní, že byste měli přikoupit nový disk. Ten pak jen zapojíte a Windows se postarají o vše ostatní. Jednou z výhod nového systému má být možnost připojit pevné disky bez nutnosti vypnout počítač.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Stáhněte si zdarma: monitorování, diagnostika a zvýšení výkonu PC

CAM

Bohaté možnosti pro monitorování hardwaru v počítači nabízí program CAM. E-mailový klient s kalendářem a řadou funkcí...

Najdete na iDNES.cz