Bez prstu nevydá ani bajt: biometrický disk SafeMobile s čtečkou otisků

  0:01aktualizováno  0:01
Firma LaCie představila pevný disk s biometrickou kontrolou přístupu. Teprve když otisk prstu souhlasí s uloženým vzorem, je možné používat uložená data. Externí disk SafeMobile tak napodobuje notebooky nejvyšší třídy - a přidává další vrstvu ochrany dat.

Externí disk s kontrolou otisků prstu

Technologie a technika pro rozpoznávání otisku je zabudována přímo v disku, nespoléhá se na žádnou softwarovou kontrolu na straně PC. Díky tomu odpadá jakákoliv nutnost instalace na hostovském počítači či počítačích. Pro přístup stačí podobně jako u notebooků IBM pouze přejet prstem po senzoru, aby bylo možné odblokovat data na disku LaCie pro přístup z PC či počítače Mac. Až pět uživatelů může být současně registrováno s různými úrovněmi oprávnění (přístup pouze pro čtení, nebo pro čtení a zápis). Existují však i omezení. K prvotní registraci se již bez přístupu k PC nelze obejít - zde je podpora nainstalovaného software nutná.

Díky integraci senzoru citlivého na pohyb prstu - přes úzkou štěrbinu je nutno prstem postupně přejet - doufá LaCie v minimalizaci případných bezpečnostních rizik. Pohyb prstu přes senzor má smazat veškeré stopy a otisky, které by mohly být - v případě klasického, stacionárně orientovaného senzoru - zneužity pro duplikaci otisku a získání neoprávněného přístupu.

Disky LaCie SafeMobile budou nabízeny s kapacitami 40 či 80 GB. Uvnitř rotují disky rychlostí 5.400 otáček za minutu a mohou se pochlubit 8 MB vestavěné vyrovnávací paměti. K napájení má disku postačovat rozhraní USB, přenos dat probíhá též přes rozhraní USB, samozřejmě v rychlejší verzi 2.0, s plnou kompatibilitou s verzí 1.1 (ale pak pochopitelně výrazně nižší rychlostí - teoreticky maximálně 12 versus 480 Mbit/s). Obal má rozměry 139 x 80 x 25 milimetrů a včetně diskumá mít hmotnost 230 gramů. Zatím jsou známy předběžné americké ceny a odhadovaný datum uvedení - konec tohoto měsíce a 150, respektive 200 dolarů. Evropské ceny nebyly zatím upřesněny, lze však předpokládat, že se podobně jako datum uvedení na trh nebudou příliš lišit od amerických údajů.

Komentář redakce

Biometrická ochrana dat rozhodně není neprůstřelná - a otisk prstu není absolutní jistotou nepřístupnosti dat. Každý odborník potvrdí, že samostatně nelze tyto technologie používat pro zajištění opravdu citlivých dat. Taktéž, LaCie se nezmiňuje o šifrování samotného obsahu disku - pokud lze prostě rozlomit obal a vyjmout disk, připojit jej k PC a bez omezení číst data, je tato ochrana též velmi snadno obejitelná.

Nicméně, otisk prstu přidává další vrstvu ochrany - oproti běžným schránkám na disky je tato pořád nesrovnatelně lepší variantou pro ukládání citlivých dat. Ale ochrana musí být víceúrovňová, nejlépe s podporou velmi odolného šifrovacího softwaru na úrovni jak diskových oddílů, tak jednotlivých dat. Pak si lze snadno představit kontrolu přístupu prostřednictvím prstu a komplikovaného hesla - s dalšími detailními možnostmi pro nastavení přístupu. Pouze pak lze však o tomto řešení uvažovat jako o dostatečně bezpečném - samotný otisky prstu při vší snaze takovouto úroveň ochrany zajistit nemůže.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz