Bezdrátová síť WLAN a Bluetooth v jednom řešení

  0:01aktualizováno  0:01
Možná ideální spojení bezdrátových konceptů, zcela určitě však způsob, jak zpřístupnit obě sítě uživatelům a snížit náklady na vývoj produktů, které umí využívat jak předností osobní sítě Bluetooth například pro přenos hlasu a současně WLAN pro rychlý přenos velkých objemů dat.

Texas Instruments nabízí kombinaci

Někteří výrobci již začali nabízet kombinované moduly s bezdrátovou WLAN sítí a současně s Bluetooth, ty však měly nevýhodu, že spočívaly na vícečipových řešeních od vícero výrobců. Jeden výrobce staral o WLAN a druhý měl na starost Bluetooth. Toto řešení nabízí například USI ve svém kombi modulu.

Texas Instruments však nabízí podstatně pokročilejší technologii. Kompletní řešení pro výrobce hardwaru se chystá oslovit trh zařízení sahající od mobilních telefonů, přes chytré telefony a organizéry až po plnohodnotné notebooky a stolní PC.

"Bluetooth/802.11 koexistenční balík" obsahuje balíček z malého a úsporného Bluetooth 1.2 čipu "BRF6100" a současně 802.11 části, a nádavkem patřičný ovládací software. 802.11 část je volitelná dle potřeb: "TNETW1100B" zvládá pouze sítě na 11 MBit/s dle standardu 802.11b, zatímco "TNETW1130" je podstatně zajímavější, je schopen komunikovat na všech třech současných standardech, zajišťuje tak stoprocentní pokrytí při použití libovolné dle 802.11a/b/g pracující sítě.

Mimo to je toto kombinované řešení optimalizováno pro použití bez spoléhání se na dvě samostatné externí antény, díky použití jediné má tak být vhodné i pro nejmenší telefony či organizéry, eventuálně pro ultralehké notebooky, při zachování velmi efektivní správy energie.

Protože se jedná o kombinované řešení, kdy Bluetooth a většina bezdrátových zařízení na bázi 802.11 standardů pracují ve stejném pásmu 2,4 GHz, je zde riziko vzájemného rušení, kolizí a interferencí snižujících výkon. Texas Instruments proto při vývoji kladl důraz na "extrémní" scénář současného použití Bluetooth pro hlasový přenos, který musí zůstat pokud možno nepřerušovaný, a současné zachování vysokého datového průtoku 802.11b (11Mbit/s) či 802.11g (54Mbit/s) sítě.

Díky rafinovaným mechanismům má Bluetooth přiděleno vyšší prioritu a díky dynamickému přizpůsobování se využití kanálů má být zachována i při současném použití obou technologií kvalitu přenosu jak hlasu, tak dat.

Texas Instruments zde tak přibližuje realitě bezproblémové splynutí obou technologií bezdrátového přenosu dat, kdy díky Bluetooth a WLAN má být možné, aby PDA například zvládaly současně telefonování a stahování emailů, aniž by se použité technologie navzájem omezovaly. Pro každou příležitost je pak možné využít optimální přenosové cesty.

V kombinaci s Voice over IP (přenosem hlasu po IP sítích) si lze představit v nedaleké budoucnosti automaticky se volící mechanismus přenosu dat i hlasu, v případě přítomnosti rychlejší WLAN sítě, PDA či telefon automaticky využije WLAN síť a VoIP brány, zatímco v místech, kde není pokrytí vysokorychlostní WLAN, postačí GSM/GPRS. O podobné funkci zatím Texas Instruments uvažuje pro budoucí verzi tohoto řešení. Díky podpoře všech tří současných bezdrátových variant standardu 802.11 (a/b/g) je však již nynější pokročilejší balíček Texas Instruments (s dual módovým, dual bandovým adaptérem TNETW1130) špičkovou volbou pro libovolné Bluetooth a WLAN kombo řešení.

"Bluetooth/802.11 koexistenční balík" začne Texas Instruments výrobcům dodávat jako součást vývojového balíku "WLAN embedded station development kit" (EStaDK). První produkty vzniklé na základě této technologie by se tak měly objevit na trhu již ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Pozn. red.: Díky podobným řešením jako je toto od Texas Instruments se snad podaří v dohledné době zabít dvě mouchy jednou ranou. Za prvé, stále ještě vysoká cena adaptérů a vhodných čipů pro notebooky pro vysokorychlostní bezdrátové sítě, navíc jen málokdy se současnou podporou funkcí Bluetooth, které v mnoha použitích dávají větší smysl nežli WLAN. Druhý problém je právě TI vyřešený problém současné funkce obou technologií ve sdíleném pásmu 2,4 GHz, kdy se mohou vzájemně nesladěné zařízení navzájem srážet do kolen a efektivně zlikvidovat možnost využití obou technologií.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz