Bezdrátové fotoaparáty na bázi Bluetooth?

  0:01aktualizováno  0:01
Bluetooth zařízení jsou konečně na správné cestě. Digitální fotoaparát, který umí přenést snímky do počítače, PDA či telefonu bezdrátově, je tu a poměrně dostupný. Je však bezdrát vždy to správné řešení? Podívejte se s námi na tento fenomén, který plně udeří koncem roku.

Concord Eye-Q Go Wireless přenáší nafocené snímky pomocí Bluetooth

Společnost Concord, kterou budou mnozí jistě následovat, pokud již to jako Sony u některých svých videokamer neudělali, zabudovala do svého digitálního fotoaparátu bezdrátový Bluetooth modul z dílen National Semiconductor. Bez jakéhokoliv kabelu tak může uživatel fotoaparátu přenášet snímky mezi notebookem, tiskárnou, PDA či telefonem, pokud je tento vybaven Bluetooth adaptérem.

Concord Eye-Q je dvoumegapixelový digitální fotoaparát, s pevnou zaměřovací vzdáleností (48 mm ekvivalent u klasického fotoaparátu a F=3,2), se čtyřnásobným digitálním zoomem a bleskem. Nastavení bílé a úroveň osvětlení jsou nastavovány automaticky.

Protože v dodávce je obsažen i USB Bluetooth adaptér, může fotoaparát začít okamžitě po instalaci komunikovat s libovolným počítačem s USB 1.1 rozhraním. Fotoaparát má 1,5palcový TFT displej a ukládá fotografie na SmartCard či MultiMediaCard. Je schopen i videonahrávek ve čtvrtinovém VGA rozlišení. Bez baterie váží 105 gramů a má velikost 86 x 61 x 32,5 milimetrů. Concord Eye-Q má být k dostání v průběhu třetího čtvrtletí, předběžná cena je 199 dolarů, evropská cena zatím nebyla oznámena.

Bezdrátový modul především

Na celém fotoaparátu však nejvíce zaujme jeho Bluetooth modul. Concord Eye-Q má zabudovaný WPAN modul (Wireless Personal Area Network - bezdrátová OSOBNÍ síť, na rozdíl od WLAN - Wireless Local Area Network: bezdrátové LOKÁLNÍ sítě) typu CP3BH19SB od společnosti National Semiconductor, který má mít efektivní dosah cca 10 metrů.

Bluetooth modul má podporovat až sedm současných spojení, například s notebookem, tiskárnou, telefonem a stolním PC. Přenos jednoho dvoumegapixelového obrázku má trvat 38 vteřin, samozřejmě zůstává možnost přenosu dat klasickým USB 1.1 kabelem. Mimo to lze fotoaparát připojit i k libovolné PAL či NTSC televizi.

Trocha hardware

CP3BH19SB je označení pro WPAN modul na bázi rodiny komunikačních čipů CP3000 zmíněné firmy National Semiconductor. Tento modul obsahuje 2,4GHz transceiver (vysílací/přijímací) čip LMX5251 a Bluetooth komunikační čip CP3BT13. Díky tomu je možná implementace kompletního souboru funkcí Bluetooth současně s aplikačním kódem zákazníka. Spojení mezi aplikacemi zákazníka a souborem Bluetooth funkcí probíhá přes aplikační programovací rozhraní (API - Application Programming Interface). Díky specifickým profilům v interní paměti čipu a plné podpoře funkcí Bluetooth si tak návrhář konkrétních řešení vystačí bez systémového řadiče.

Pozn. red.: Na fotoaparátu nás ani tak nezaujala jeho fotočást, ta je spíše podprůměrná, a co se optiky týče, přímo začátečnická. Za tu cenu je to poměrně dost, co se tu od zákazníka požaduje. Naopak, vzhledem k integraci Bluetooth přenosu do poměrně malého balíčku se zde však otevírá pohled na novou třídu zařízení. Tyto zařízení nám výrobci již dlouho slibují, ale stále to trvá, než se objeví první funkční vzorky a konečně i finální produkty.

Z tohoto pohledu je tento fotoaparát jednou z prvních vlaštovek skutečně spotřební elektroniky s Bluetooth, na druhé straně odhaluje její nevýhody. Možnost spojit se se všemi představitelnými zařízeními je krásná, do chvíle, než zauvažujete, jak dlouho bude trvat přenos řekněme běžného počtu snímků (24 až 36 ekvivalent běžného filmu). Bezdrátové možnosti jsou pěkné, ale hodí se spíše pro aplikace méně náročné na přenos velkých množství dat, ke kterým digitální fotografie nesporně patří.

Kdo zívá při použití USB kabelu s rychlostí reálných 8 až maximálních 12 Mbit/s, ten bude rychlostí Bluetooth, která je desetinová, skutečně zklamán. Pro přenos jedné či pár fotografií možná, ale pro skutečné využití pro běžné přenosy v této oblasti je Bluetooth dost nepraktické.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Najdete na iDNES.cz