Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bezdrátové identifikační čipy začnou nahrazovat čárové kódy. Mohou ohrozit soukromí?

aktualizováno 
Po průkazech ke vstupu do budov a domácích zvířátkách bude označováno i zboží v obchodech. Jaká jsou rizika a jaké je možné řešení? Vytlačí čipy čárové kódy?

Identifikační čipy pro bezdrátovou identifikaci (RFID, Radio Frequency Identification, identifikace pomocí radiové frekvence) mohou být svým uživatelům velmi prospěšné. V některých budovách, jako je třeba pražský Burzovní palác, nepotřebují zaměstnanci vytahovat z kapsy klíče ani identifikační průkaz. Malá krabička na zdi vysílá elektromagnetické vlnění, které po dopadu na identifikační kartu v kapse zaměstnance napájí vestavěný čip. Ten obratem odešle své výrobní číslo jako sled jedniček a nul, podle čísla čipu je mu pak povolen, nebo zamítnut přístup.

Skleněnou ampulkou pod kůží, která obsahuje čip pro RFID i s anténou, jsou označována některá domácí zvířata. Nehrozí problémy se ztrátou obojku známé majitelům psů a zatoulaná kočka, pes i třeba papoušek mohou být jednoznačně identifikováni. Čip nepotřebuje vlastní baterii, čímž je omezen nárok na přírodní zdroje a dopad na životní prostředí, protože obsah baterií i akumulátorů bývá jedovatý. RFID nabízí na rozdíl od čárového kódu mnohem více cifer identifikačního čísla, kód může být přidělen nejen každému druhu zboží, ale i každému vyrobenému exempláři. Evidence skladových zásob včetně sledování záručních lhůt může být mnohem snazší.

Ochránci soukromí se bouří, průmysl se snaží je umlčet

Problém je, že za normálních okolností je zboží označené RFID stále jednoznačně identifikovatelné, pomocí čteček RFID umístěných na veřejných místech by bylo možné evidovat pohyb osob podle evidenčních čísel jejich kabátů či svetrů.

Katherine Albrecht je, známá bojovnice proti věrnostním kartám v amerických samoobsluhách (zdá se jí, že za malý bonus zákazník o sobě nechává evidovat příliš mnoho), založila organizaci CASPIAN (Consumers Against Supermarket Privacy Invasion and Numbering, Spotřebitelé proti invazi do soukromí a číslování v supermarketech). Sdružení amerických výrobců potravin (Grocery Manufacturers of America, GMA) poslalo Albrechtové e-mailem žádost o její životopis, omylem však ve vysvětlující zprávě vyzradilo skutečný účel žádosti. Sdružení GMA chtělo účelově interpretovat fakta o Albrechtové tak, aby ji zdiskreditovalo. Poté, co se tato kauza provalila, vydal ředitel sdružení omluvu a pokusil se najmout Albrechtovou jako konzultanta a tak ji efektivně umlčet.

Nástup RFID nejde zastavit

Po průkopnickém období přichází konsolidace a standardizace, vedením databáze číselných rozsahů kódů RFID byla sdružením EPCglobal pověřena firma Verisign známá také jako vydavatel certifikátů pro šifrování a digitální podpisy a registrátor internetových domén. Služba se bude jmenovat ONS (Object Name Service, služba jmen objektů) a bude velmi podobná systému DNS známému z internetu.

RFID bez nežádoucích rizik

Německý maloobchodní řetězec Metro kritiky RFID nediskredituje, ale při zavádění projektu na označení veškerého zboží společně s IBM vyvíjí zařízení na znehodnocení RFID po zaplacení u pokladny. Mnoho použití RFID je zcela nekontroverzních, kromě čipů pro zvířátka a pro vstup do budov začínají RFID využívat výrobci zdravotnického materiálu. Italská společnost Pierrel-Ospedali tak mže zaručit individuální sledování každého výrobku z jednotlivých šarží. Pokud se ukáže, že sterilizace v autoklávu neproběhla dostatečně dlouho, mohou tak být zlikvidovány veškeré znehodnocené výrobky. Společnost pomocí RFID nahradila řešení založené na čárových kódech, se kterým nebyla spokojena.

Dodavatelé řešení pro čárové kódy, jako je firma Symbol Technologies, začali nabízet dvourozměrné kódy. Kód je pak zobrazen jako čtvercové či obdélníkové pole složené z černých a bílých čtverečků, většinou je však zvětšená kapacita použita na zvětšení objemu informace společné pro všechny výrobky, například pro textový popis.

 Témata: RFID, IBM, Životopis

Nejčtenější

Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...Prohledejte půl miliardy uniklých hesel. Najdete tam i to svoje?

Ilustrační foto

Úniků dat, často velmi citlivých, stále přibývá. O spoustě z nich se ani nemusíme dozvědět. Kromě e-mailových adres...

Vyfotil jeden jediný atom. Stačil běžný foťák a složitá past

Snímek zachycující jediný atom stroncia v tzv. iontové pasti. Atom je uprostřed...

Atomy jsou pouhým okem neviditelné, to víme všichni. Ale pokud je správně nasvítíte a připravíte pro ně vhodné...

Internet levně a rychle. SpaceX načíná další „megalomanský“ projekt

Falcon 9 připravený pro misi Paz. Všimněte si nového aerodynamického krytu...

Na oběžnou dráhu dnes odstartovala další raketa firmy SpaceX. Tentokrát na palubě ponese mimo jiné i dva experimentální...

Další z rubriky

Facebooku klesá návštěvnost, ale zisky stoupají. Zuckerberg chce změnu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

V roce 2017 Facebooku poprvé v historii poklesla doba strávená na stránce. Podle Zuckerberga to však je součást změny...

Umělá inteligence Googlu ovládne 95 % světa. Letos se naučí 30 jazyků

Kužník Jan: Google poprvé na CES v Las Vegas

Společnost Google oznámila, že Google Assistant bude v následujících týdnech a měsících uvolněn ve více než 30...

Tipy na weby: prohlídky českých elektráren nebo vyhlášené restaurace

Virtuálníprohlídky.cez.cz

Virtuální prohlídka jaderné elektrárny Temelín, přečerpávající Dlouhé stráně a dalších šestnáct na vás čekají na...

Najdete na iDNES.cz