Bezdrátové sítě: čas naskočit do rozjetého vlaku?

  9:00aktualizováno  9:00
Podívejme se pod pokličku bezdrátových sítí, co nám mohou v současnosti nabídnout: kde leží jejich možnosti a slabiny? Je nyní ten správný čas začít o nich uvažovat? Co vzít v potaz při koupi nového notebooku? GPRS, WiFi, Bluetooth - který z nich je ideální pro Vaše nároky?

Tři mušketýři - WiFi, Bluetooth, GSM/GPRS

Na letošním COMDEXu se událo velice mnoho v bezdrátové oblasti - ne snad kvůli show samotné, ale protože právě v současné době se začínají bezdrátové technologie naplno ujímat. Dostatek relativně dostupných řešení, stále širší spektrum nasazení a možností využívání (viz dokonce i český Eurotel - zcela nezávisle na COMDEXu) nyní dělají z bezdrátových sítí skutečnou alternativu k pevné kabeláži a do určité míry i k dalším bezdrátovým standardům.

Podívejme se, co vlastně máme k dispozici - prakticky tři různé bezdrátové standardy, navzájem se prolínající svou působností, navzájem si konkurující a současně se doplňující. Záleží jen na providerech, telekomunikačních operátorech a do značné míry i na nás, jak jich využijeme. Předveďme si je přehledně v několika bodech, s důrazem na přenosovou kapacitu, možnosti provázání s Internetem i integrací v lokální síti, s reálným dosahem a potřebou existující infrastruktury.

Tři brány do světa bez drátů

1. Bluetooth - bezdrátová síť pro komunikaci mezi osobními zařízeními, periferiemi, částečně i pro běžnou kancelářskou komunikaci, s maximální rychlostí okolo 1 Mbit/s, s dosahem pouze v osobní vzdálenosti - teoretická současná hranice se pohybuje někde kolem deseti až dvaceti metrů, spíše méně v typicky prostředí, v železobetonových konstrukcích. Do budoucna by měl být možný dosah až kolem sta metrů, s přenosovou rychlostí v řadu Mbit/s. Jednoduchý samostatný protokol, jeho implementace nevyžaduje žádnou podpůrnou infrastrukturu krom vlastních zařízení a periferií.

2. EDGE / GPRS / GSM - bezdrátová komunikace na bázi GSM sítí, díky kterým se lze odkudkoliv připojit na Internet, v současnosti rychlostí kolem 20 - 40 kbit/s (GPRS), s budoucími možnostmi ještě před nástupem sítí 3.generace by se současná infrastrukturou měly být možné rychlosti v řádech stovek kbit/s. Pro dnešek nabízí GPRS ekvivalent pomalejší telefonní linky, s relativně univerzální použitelností kdekoliv v rámci jednoho státu, a omezenější možností roamingu v zahraničí - s různou úrovní implementace systému v evropských zemích a velmi rozdílných stavem v ostatních částech světa.

3. WiFi - alias standard 802.11, v různých modifikacích s rychlostmi 2 či 11 Mbit/s ve "starším" mikrovlnném pásmu 2,4 GHz, či 54 Mbit/s až stomegabitové neschválené prototypy operující v pásmech 5 GHz. Dosáhne 100 až 300 metrů podle průchodnosti materiálu v okolí, nabízí možnosti lokálního "roamingu" - pospojováním více přístupových bodů vznikne jediný segment v rámci lokální sítě, s přechody mezi buňkami a automatickým vyvažováním a rozkládáním zátěže. Lokálně funguje kdekoliv v dosahu přístupového bodu s aktivovaným účtem, neexistuje žádný celoplošný provider (Eurotel se začíná snažit v této oblasti) a možnost mezinárodního použití je omezena existencí účtu u poskytovatele či dle nastavení sítě - v ideálním případě je možné anonymní použití pro kohokoliv (hot spots ve větších městech: kdokoliv s vysokorychlostním přístupem k Internetu nastaví svůj přístupový bod tak, aby jej mohl využít kdokoliv v dosahu signálu).

Tři přístupy, tři cesty k bezdrátové komunikaci

WiFi nabízí snadný přístup, ale pouze pro notebook a PC - neusnadňuje komunikaci mezi periferiemi, a ač má být bezdrátovým ekvivalentem klasické sítě, současných 11 Mbit/s nemůže konkurovat pevné kabeláži s rychlostmi 100 Mbit/s, s rychle klesajícími cenami gigabitových adaptérů. Rozdíl je též v cenách, zda se snažíte propojit pouze dvě PC, kde si vystačíte bez přístupového bodu, nebo chcete propojit vícero zařízení přes přístupový bod - a eventuálně je provázat s pevnou sítí v rámci jednoho segmentu (každá další možnost stojí více).

GPRS je bezdrátová komunikace pro skutečně mobilní potřeby, s nižší rychlostí dokonce i ve srovnání s telefonní linkou, ale umožňuje velmi snadné použití aplikací pro okamžitou komunikaci, relativně bezproblémové odesílání emailů, včetně o něco pomalejší brouzdání Internetem. Nevhodné je GPRS jako základ lokální sítě, prakticky jen pro vzdálený přístup k firemnímu systému přes Internet - ale nemůže sloužit jako samostatný základ pro bezdrátovou lokální síť.

Bluetooth je protokol pro vyloženě lokální komunikaci, mezi libovolnými zařízeními, který může sloužit jako brána k čemukoliv jinému - podobně jako u WiFi s ním lze založit samostatný segment sítě, ale s omezenějším dosahem a nižší rychlostí.

V zítřejším navazujícím rozboru si přiblížíme možnosti kombinování různých technologií a výhody jejich spolupráce, spolu s pravděpodobnými konfliktními oblastmi, ve kterých si budou tyto technologie navzájem konkurovat.Témata: Trendy, Notebook, Vlak

Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...Najdete na iDNES.cz