Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ochránit před útokem dronu. Na internetu je příručka v češtině

aktualizováno 
Holanďan Ruben Pater na internetu zveřejnil siluety nejběžnějších bezpilotních strojů a návod na ochranu před útokem dronu v 25 jazykových verzích. Kromě angličtiny, ruštiny či paštunštiny je také v češtině.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm | foto: www.http://dronesurvivalguide.org

V mnohých částech světa se lidé učí ornitologii 21. století. Podle siluet na nebi chtějí rozpoznat nebezpečí, které může přinést smrt a zkázu nebo třeba průnik do soukromí. Na tomto principu je založena obrana proti útoku z bezpilotních strojů, čili dronů.

Příručka z internetu

Holanďan Ruben Pater na webu www.dronesurvivalguide.org zveřejnil návod, jak zvládnout základy novodobé ornitologie. Hned na začátek připomíná, že naši předkové uměli rozpoznat podle siluety ptáky, kteří ohrožovali jejich živobytí. Podobně lze odhalit i bezpilotní "ptáky".

Srozumitelné piktogramy umožní komukoliv bez znalosti jazyka rozlišit pozorovací a útočné drony. Pomocí vlajek států můžete identifikovat armádu. Pokud zaplatíte deset eur, pošle vám Pater kvalitní ofsetový výtisk o rozměrech 48 × 33 cm.

Tištěná příručka obsahuje na druhé straně rozsáhlé informace včetně taktiky skrývání se před senzory strojů. Údaje Holanďan získal z on-line zdrojů. Vycházel z 22 tipů Al-Káidy.

Podle praktických zkušeností je nutné se skrývat před senzory dronů. Proto nabízí stažení souboru PDF, ve kterém jsou zobrazeny siluety nejběžnějších dronů.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm
Tištěná příručka obsahuje na druhé staně rozsáhlé informace včetně taktiky...

Bezpečněji bez mobilů a vysílaček

Hned v úvodu druhé části Pater připomíná, že "oči" dronů tvoří velmi kvalitní přístroje, které "vidí" mnoho kilometrů dokola. Zdůrazňuje, že drony zaznamenávají také to, co lidské smysly neumějí. Např. přístroj FLIR zaznamená teplotu lidského těla nebo zahřátého motoru ve dne i v noci. Samozřejmá je detekce mobilů i jiné elektroniky.

Asi vás proto nepřekvapí, že doporučuje vzdát se spojovací techniky a mobilů. Pohyb v terénu doporučuje za špatného počasí nebo ve stínu budov a stromů.

Ve dne se máte schovat uvnitř budov s mnoha východy, v noci pod korunami stromů. Samozřejmé je úplné zatemnění (včetně tepelného). Záblesk světla v noci totiž okamžitě zaznamenají citlivé senzory. Dron za okamžik místo záblesku podrobně prozkoumá.

Zajímavá je rada používat v noci jako pončo takzvanou vesmírnou přikrývku (izotermická fólie, najdete ji např. v autolékarničce), která odráží infračervené záření.

Mezi sofistikované metody ochrany před drony patří místní varovný systém, rušičky GPS a GPS spofing (vysílání falešného  GPS signálu) nebo falešný cíl v podobě figuríny v lidské velikosti  (s příslušným tepelným "podpisem").
Nejčtenější

Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...Vyfotil jeden jediný atom. Stačil běžný foťák a složitá past

Snímek zachycující jediný atom stroncia v tzv. iontové pasti. Atom je uprostřed...

Atomy jsou pouhým okem neviditelné, to víme všichni. Ale pokud je správně nasvítíte a připravíte pro ně vhodné...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Další z rubriky

USA pod dohledem NKVD a KGB. I dnešní ruská vnější rozvědka se činí

Agenti KGB v čele státu mají v Rusku tradici dodnes. Na snímku průkazka KGB...

Moskva začala vysílat své špiony do Spojených států amerických už ve dvacátých letech minulého století. Ty nové a...

Kabriolet je ve vesmíru. Největší raketa světa odstartovala úspěšně

Podobný záběr jste dosud mohli vidět pouze v bláznivých sci-fi filmech....

V úterý ve 21:45 našeho času se do vesmíru vydala raketa Falcon Heavy, nejsilnější a největší nosič současnosti. Dopadl...

„Ale vy ho přece nemůžete zastřelit.“ Jak se líčí na válečného zločince

Slavko Dokmanović (s kápí přes hlavu) na letišti Čepin před transportem na...

Když tým vyšetřovatelů plánoval zatčení prvního válečného zločince z bývalé Jugoslávie, bylo na stole několik scénářů,...

Najdete na iDNES.cz