Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ochránit před útokem dronu. Na internetu je příručka v češtině

aktualizováno 
Holanďan Ruben Pater na internetu zveřejnil siluety nejběžnějších bezpilotních strojů a návod na ochranu před útokem dronu v 25 jazykových verzích. Kromě angličtiny, ruštiny či paštunštiny je také v češtině.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm | foto: www.http://dronesurvivalguide.org

V mnohých částech světa se lidé učí ornitologii 21. století. Podle siluet na nebi chtějí rozpoznat nebezpečí, které může přinést smrt a zkázu nebo třeba průnik do soukromí. Na tomto principu je založena obrana proti útoku z bezpilotních strojů, čili dronů.

Příručka z internetu

Holanďan Ruben Pater na webu www.dronesurvivalguide.org zveřejnil návod, jak zvládnout základy novodobé ornitologie. Hned na začátek připomíná, že naši předkové uměli rozpoznat podle siluety ptáky, kteří ohrožovali jejich živobytí. Podobně lze odhalit i bezpilotní "ptáky".

Srozumitelné piktogramy umožní komukoliv bez znalosti jazyka rozlišit pozorovací a útočné drony. Pomocí vlajek států můžete identifikovat armádu. Pokud zaplatíte deset eur, pošle vám Pater kvalitní ofsetový výtisk o rozměrech 48 × 33 cm.

Tištěná příručka obsahuje na druhé straně rozsáhlé informace včetně taktiky skrývání se před senzory strojů. Údaje Holanďan získal z on-line zdrojů. Vycházel z 22 tipů Al-Káidy.

Podle praktických zkušeností je nutné se skrývat před senzory dronů. Proto nabízí stažení souboru PDF, ve kterém jsou zobrazeny siluety nejběžnějších dronů.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm
Tištěná příručka obsahuje na druhé staně rozsáhlé informace včetně taktiky...

Bezpečněji bez mobilů a vysílaček

Hned v úvodu druhé části Pater připomíná, že "oči" dronů tvoří velmi kvalitní přístroje, které "vidí" mnoho kilometrů dokola. Zdůrazňuje, že drony zaznamenávají také to, co lidské smysly neumějí. Např. přístroj FLIR zaznamená teplotu lidského těla nebo zahřátého motoru ve dne i v noci. Samozřejmá je detekce mobilů i jiné elektroniky.

Asi vás proto nepřekvapí, že doporučuje vzdát se spojovací techniky a mobilů. Pohyb v terénu doporučuje za špatného počasí nebo ve stínu budov a stromů.

Ve dne se máte schovat uvnitř budov s mnoha východy, v noci pod korunami stromů. Samozřejmé je úplné zatemnění (včetně tepelného). Záblesk světla v noci totiž okamžitě zaznamenají citlivé senzory. Dron za okamžik místo záblesku podrobně prozkoumá.

Zajímavá je rada používat v noci jako pončo takzvanou vesmírnou přikrývku (izotermická fólie, najdete ji např. v autolékarničce), která odráží infračervené záření.

Mezi sofistikované metody ochrany před drony patří místní varovný systém, rušičky GPS a GPS spofing (vysílání falešného  GPS signálu) nebo falešný cíl v podobě figuríny v lidské velikosti  (s příslušným tepelným "podpisem").Nejčtenější

Vdechl život zapomenuté technologii, na jeho hodiny je pořadník

Moderní digitrony jsou nádherným designovým prvkem.

Historická technologie ve zcela moderním precizním provedení. Digitronové hodiny „Nixie Clock“ Dalibora Farného slaví...

Byl to nejbohatší šlechtic své doby, teď archeologové objevili jeho hrobku

Díváte se na takzvaný radarogram. To je výstup z měření georadarem na profilu...

V následujících dnech se dozvíme, zda tušení týmu českých archeologů, že objevili dosud neznámou hrobku nejbohatšího...Prehistorický Google Earth. Zjistěte, kde byste byli před miliony let

Ancient Earth

3D mapa naší planety inspirovaná glóbem Google Earth vás zavede do minulosti. Projděte si jednotlivá historická období...

Fascinující paradox: český kutil vyrábí funkční parní stroje ze skla

Skleněné parní stroje z dílny Michala Zahradníka

Michal Zahradník je český sklář osmé generace. Od roku 1991 kromě obvyklých sklářských výrobků ve své dílně vyrábí i...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

Další z rubriky

Obludná Škoda RSO z Mladé Boleslavi se nepovedla, navrhl ji Porsche

Vojenský tahač Škoda RSO (Radschlepper Ost) vyráběný v letech 1942 až 1944

Ne vše, na co sáhl génius Ferdinand Porsche, se povedlo. Ukázkovým příkladem je těžký kolový dělostřelecký tahač, který...

Záhada prázdného hrobu. Kam se ztratila těla padlých vojáků v Poříčí?

Zrekonstruovaný památník Rudé armády na poříčském hřbitově. Je zcela zřejmé, že...

Mnohé příběh zapomenutých rudoarmějců, kteří u nás umírali i po skončení války, stále nejsou uzavřeny. Příkladem mohou...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

Najdete na iDNES.cz