Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ochránit před útokem dronu. Na internetu je příručka v češtině

aktualizováno 
Holanďan Ruben Pater na internetu zveřejnil siluety nejběžnějších bezpilotních strojů a návod na ochranu před útokem dronu v 25 jazykových verzích. Kromě angličtiny, ruštiny či paštunštiny je také v češtině.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm | foto: www.http://dronesurvivalguide.org

V mnohých částech světa se lidé učí ornitologii 21. století. Podle siluet na nebi chtějí rozpoznat nebezpečí, které může přinést smrt a zkázu nebo třeba průnik do soukromí. Na tomto principu je založena obrana proti útoku z bezpilotních strojů, čili dronů.

Příručka z internetu

Holanďan Ruben Pater na webu www.dronesurvivalguide.org zveřejnil návod, jak zvládnout základy novodobé ornitologie. Hned na začátek připomíná, že naši předkové uměli rozpoznat podle siluety ptáky, kteří ohrožovali jejich živobytí. Podobně lze odhalit i bezpilotní "ptáky".

Srozumitelné piktogramy umožní komukoliv bez znalosti jazyka rozlišit pozorovací a útočné drony. Pomocí vlajek států můžete identifikovat armádu. Pokud zaplatíte deset eur, pošle vám Pater kvalitní ofsetový výtisk o rozměrech 48 × 33 cm.

Tištěná příručka obsahuje na druhé straně rozsáhlé informace včetně taktiky skrývání se před senzory strojů. Údaje Holanďan získal z on-line zdrojů. Vycházel z 22 tipů Al-Káidy.

Podle praktických zkušeností je nutné se skrývat před senzory dronů. Proto nabízí stažení souboru PDF, ve kterém jsou zobrazeny siluety nejběžnějších dronů.

Skládací příručka o rozměrech 48 × 33 cm
Tištěná příručka obsahuje na druhé staně rozsáhlé informace včetně taktiky...

Bezpečněji bez mobilů a vysílaček

Hned v úvodu druhé části Pater připomíná, že "oči" dronů tvoří velmi kvalitní přístroje, které "vidí" mnoho kilometrů dokola. Zdůrazňuje, že drony zaznamenávají také to, co lidské smysly neumějí. Např. přístroj FLIR zaznamená teplotu lidského těla nebo zahřátého motoru ve dne i v noci. Samozřejmá je detekce mobilů i jiné elektroniky.

Asi vás proto nepřekvapí, že doporučuje vzdát se spojovací techniky a mobilů. Pohyb v terénu doporučuje za špatného počasí nebo ve stínu budov a stromů.

Ve dne se máte schovat uvnitř budov s mnoha východy, v noci pod korunami stromů. Samozřejmé je úplné zatemnění (včetně tepelného). Záblesk světla v noci totiž okamžitě zaznamenají citlivé senzory. Dron za okamžik místo záblesku podrobně prozkoumá.

Zajímavá je rada používat v noci jako pončo takzvanou vesmírnou přikrývku (izotermická fólie, najdete ji např. v autolékarničce), která odráží infračervené záření.

Mezi sofistikované metody ochrany před drony patří místní varovný systém, rušičky GPS a GPS spofing (vysílání falešného  GPS signálu) nebo falešný cíl v podobě figuríny v lidské velikosti  (s příslušným tepelným "podpisem").
Nejčtenější

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...Další z rubriky

Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Rusko se zmítalo v občanské válce. Bolševici ještě neměli vyhráno

Tisíce ruských vojáků pochodovaly Rudým náměstím v dobových uniformách (7.

V Rusku proběhl bolševický převrat. V Evropě je stále ještě první světová válka. Je březen 1918 a Lenin se svými...

Noviny, které nikdy nevyšly, oběd se nekonal. Místo záhadné vraždy JFK

Místo činu Dallas, Dealey Plaza, ulice Elm Street, 22. listopadu 1963. Je 12:30...

Místo činu Dallas, Dealey Plaza, ulice Elm Street, 22. listopadu 1963. Je 12:30 a kolona s prezidentem Kennedym, jeho...Najdete na iDNES.cz