Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008.

Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008. | foto: Reuters

Bill Gates nenápadně založil novou společnost - bgC3

  • 227
Miliardář a zakladatel společnosti Microsoft se na odchod ze světa technologií, zdá se, nechystá. Jen tři měsíce poté, co ukončil svůj plný úvazek u Microsoftu, se objevují dohady a zvěsti o jeho nové společnosti nazvané bgC3.

V březnu 2008 vznikla v americkém Kirklandu (stát Washington) nová společnost - Carillon Holdings. Deset dní poté, co Bill Gates opustil Microsoft, došlo k přejmenování firmy na kryptickou zkratku bgC3. Reportéři Todd Bishop a Eric Engleman píší, že podle jejich zdrojů jde o novou společnost Billa Gatese.

"Volně dostupné dokumenty popisují tento Gatesův subjekt jako 'think tank'. Společnost sídlí v Kirklandu, v kanceláři, kterou založil Gates poté, co letos v létě opustil Microsoft," píší reportéři na svém novém blogu TechFlash.com. Připomeňme, že Bill Gates opustil svůj plný úvazek u společnosti Microsoft, aby se mohl naplno věnovat dobročinné organizaci Bill & Mellinda Gates Foundation. Nadále také zůstává u Microsoftu, kde pracuje na několika projektech.

Bill Gates Katalyzátor III s.r.o.

Proč tedy nejbohatší Američan zakládá další společnost? Podle informací "insidera" TechFlesh.com o business rozhodně nekráčí: "Nemá to být obchodní počin, spíše nástroj, jak koordinovat [Gatesovo] obchodní a filantropické úsilí." Společnost má registrovánu obchodní známku jako "think tank" se zaměřením na "věděcké a technologické služby", "průmyslová analýza a výzkum" a "návrh a vývoj počítačového hardware a software."

bgC3 - výpis

bgC3 - výpis

Jméno společnosti  - bgC3 - pravděpodobně vychází z iniciál Billa Gatese, číslovka má značit v pořadí třetí organizaci, kterou založil (ačkoli u bgC3 není Gates, pokud víme, nikde jako zakladatel uveden). Písmeno "C" má označovat "catalyst", tedy katalyzátor, někoho, kdo svou přítomností umožňuje reakci, použijeme-li chemickou metaforu. "Bill Gates chce hrát roli katalyzátoru, chce přivádět dohromady nové lidi, nové myšlenky."

bgC3 - logo

bgC3 - logo, dostupné na stránkách www.bgc3.com

Ať už jsou cíle společnosti jakékoli, nezdá se, že by aspirovala na pozici velké firmy. Kanceláře prý pojmou maximálně 40 - 60 lidí, včetně hostů. V prostorách se prý, podle očekávání, nacházejí nejnovější technologie, včetně proslulého Microsoft Surface stolku coby knihy hostů.

Je to opravdu tak důležité a tajné?

Rob Guth z The Wall Street Journal na svém blogu poznamenává, že nová "tajuplná" společnost Billa Gatese vůbec není tak tajuplná, jak se nám snaží TechFlash.com namluvit. "Bill Gates nám už dříve tento rok řekl o svém plánu zbudovat menší kancelář mezi Microsoftem a Nadací Billa a Mellindy Gatesových. Prý bude mít kancelář v Seattlu i u Microsoftu, ale chtěl ještě třetí místo..."

Jak Gurth říká, není vyloučeno, že od bgC3 můžeme čekat velké věci, což by odpovídalo tónu, kterým o think tanku informoval TechFlash.com. "Zatím má ale bgC3 mnohem základnější funkci: Bill Gates nemůže mít materiály z nadace v Microsoftu a naopak." Kancelář bgC3 nedaleko jeho domu u Lake Washington mu poskytuje neutrální půdu pro klidnou práci.

Kreativní kapitalista Gates

Bill Gates byl od svého červnového odchodu z Microsoftu aktivní i v jiných směrech. Za zmínku stojí třeba jeho článek pro časopis TIME, ve kterém mluví o tom, jak mohou firmy, samy nebo ve spojení s uvědomělými zákazníky, pomáhat potřebným. "Mnoho lidí si chybně myslí, že společnosti existují jen proto, aby generovaly peníze. Ačkoli to je samozřejmě důležitý aspekt [...], musíme jít i hlouběji a najít skutečný smysl našeho bytí... Lidé se setkávají a sdružují (...) do uskupení proto, aby dosáhli něčeho, čeho by jako jednotlivci dosáhnout nemohli - přispívají něčím lidstvu (společnosti)."

Bill Gates - Time

Bill Gates - Time

Podle Gatese nabízí tento kapitalismus, tzv. kreativní kapitalismus, mnoho možností, jak pomoci třetímu světu a potřebným vůbec. "Společnosti dělají mnoho dobrého a rády by dělaly ještě více. (...) Setkávám se (například) s šéfy farmaceutických firem, kteří říkají, že by se rádi zabývali výzkumem nemocí třetího světa, ale potřebují, aby z toho byla nějaká publicita." Chválí například opatření FDA, která každé firmě, která na trh uvede nový lék proti malárii, zajistí přednostní schválení jejich dalšího léku. Firma tak nemusí čekat týdny nebo měsíce a "vyplatí" se jí proto investovat i do jinak nerentabilního výzkumu. Jako další příklad uvádí firmy a výrobky v rámci kampaně RED, které pomáhají v boji s HIV a zapojují do tohoto boje i zákazníky.

"Před více než třiceti lety jsem s Paulem Allenem založili Microsoft, protože jsme chtěli být součástí hnutí okolo počítačů, chtěli jsme dát počítač na každý stůl v každé domácnosti. Před deseti lety jsem s manželkou Melindou založili nadaci, protože jsme chtěli být součástí jiného hnutí - tentokrát jsme chtěli pomoci vytvořit svět, kde nikdo nemusí žít s méně něž dolarem na den nebo zemřít na nemoci, kterým lze předcházet," vzpomíná Gates. "Kreativní kapitalismus to může umožnit. Doufám, že se přidá více lidí."

Odkazy