Bill Gates pije vodu, která ještě před pěti minutami byla součástí lidských exkrementů | foto: GatesNotes.com

Tenhle vynález změní svět, věří Bill Gates. Ochutnal vodu z žumpy

  • 147
„Sledoval jsem hromadu fekálií, jak po pásu zajela do stroje. O pár minut později jsem ochutnal výsledný produkt - sklenici čisté vody,“ popisuje nejbohatší muž světa nevšední zážitek. Americký miliardář doufá, že Omniprocesor pomůže vyřešit zásadní problémy a ještě přinést peníze.

Inženýrské sítě - voda, elektřina a kanalizace - jsou samozřejmou součástí každého obytného pozemku. Tedy alespoň ve vyspělých zemích. Naopak v zemích třetího světa jde o luxus, který je většině lidí zoufale nedostupný. „Více než dvě a půl miliardy lidí nemá přístup k bezpečné kanalizaci,“ připomíná Bill Gates a věří, že „chytří inženýři“ to dokážou změnit.

Jedním z lidí, kteří se ozvali na Gatesovu výzvu z roku 2012 (psali jsme zde), je Američan Peter Janicki, zakladatel stejnojmenné firmy. Studoval problematiku přímo na místě, v Africe a Indii, a jeho cílem bylo vytvořit takové řešení, které si na sebe samo vydělá. Zdroje příjmu jsou v tomto případě hned tři - provozovatel Janickiho „Omniprocesoru“ by měl dostat zaplaceno za odběr odpadu, za produkovanou pitnou vodu, která vyčištěním odpadu vzniká, a také za elektřinu, kterou Omniprocesor vytváří při spalování a odpařování vody z odpadu.

Bill Gates se před kamerou napije vody přímo z Omniprocesoru:

zdroj: www.youtube.com

Jak to funguje? Výkaly se spalují při 1000 °C a nesmrdí

Funkční prototyp Omniprocesoru, ze kterého se Bill Gates napil (a postaral se tak o desítky vtipných titulků v médiích po celém světě), stojí prozatím ve státě Washington. Janicki plánuje zahájit pilotní projekt v Senegalu během roku 2015. Příští generace přístroje by měla být schopna zpracovat výkaly od 100 tisíce lidí. V tom případě bude produkovat 86 tisíc litrů vody denně a k tomu ještě vytvoří elektrickou energii. Většina vytvořené elektřiny samozřejmě půjde na provoz čističky/spalovače, ale jistá nadprodukce (250 kW) tu je.

OmniProcesson z dílny společnosti Janicki Bioenergy narozdíl od konkurenčních zařízení nepotřebuje externí dodávku energie, naopak elektřinu sám vyrábí.

Tekutiny nasbírané např. z kanalizace projdou nejprve sušičkou. Výsledkem je suchý pevný odpad, který putuje do pece. Díky vysoké teplotě tisíc stupňů Celsia je spalování prakticky bez zápachu. Spalování zároveň dodává tepelnou energii vodě, přeměňuje ji na páru a vytváří tak elektrickou energii. No a vodní pára se ochladí, projde čistícím systémem a výsledkem je „ta nejčistější voda, jakou si dokážete představit“.

„Jestli se nám to povede, bude to pěkný příklad toho, jak filantropie může počáteční investicí povzbudit a posléze vést i ke vzniku odvětví, která budou finančně soběstačná,“ píše Gates.

Od charity si Gates odpočine, na 30 % se vrátil do Microsoftu

Bill Gates a jeho žena Melinda patří k nejštědřejším filantropům na světě. Na dobročinné účely věnovali již přes 30 miliard dolarů (přes 700 miliard korun), tedy více než třetinu jejich celkového majetku.

Přestože Bill Gates je stále známý jako „ten z Microsoftu“, posledních cca deset let se nejbohatší muž planety zabývá především řízením a podporou nadace, kterou založil s manželkou Melindou. Mezi jeho velké cíle patří vymýcení malárie nebo vědecký vývoj potravin schopných ukončit hladomor.

Do Microsoftu se ale Gates s příchodem nového šéfa, Satya Nadelly, tak trochu vrátil. Konkrétně „asi na 30 % svého času“, prozradil magazínu Vanity Fair. Podle Gatese to ale neznamená, že by o něčem rozhodoval: „Společnost řídí Satya, rozhodování je na něm.“ Ze svého spolupůsobení s Ballmerem i z řízení nadace ví, že nemá dokonalý přehled. Satya si od Gatesova částečného návratu slibuje především povzbuzení zaměstnanců: „Když se o něco Gates zajímá, tak každý, kdo se na takovém projektu podílí, ze sebe vydá to nejlepší. A toho chci využít.“