Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008.

Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008. | foto: Reuters

Bill Gates vs. školství: Systém je neefektivní, ujme se on-line výuka

  • 188
V závěrečné řeči konference Techonomy 2010 v San Francisku vystoupil Bill Gates s téměř kacířskou myšlenkou: univerzitní vzdělání je neefektivní. Většina informací může být na webu.

Během krátké řeči Gates nastínil představu budoucího vývoje školství v Americe. K základní dvanáctiletce nemá připomínek a neočekává větší změny. Vyšší vzdělání ale označil za značně neefektivní kvůli času, který musí studenti na univerzitách trávit i kvůli nákladům do vzdělání. Finanční náročnost totiž neustále stoupá.

Zatímco stěžejní témata by ponechal univerzitám a tradičním přednáškám, veškeré aktivity související se studentským životem a rozšiřující informace by přesunul na web.

V nezveřejněné části rozhovoru pak Gates řekl, že za pět let budou na webu zdarma dostupné nejlepší přednášky na světě. "Bude to lepší než výuka na jakékoli univerzitě."

Do jisté míry to není prakticky nic revolučního. Studenti mají už dnes zcela běžně vlastní servery, kde si vyměňují informace o výuce, k on-line komunikaci využívají třeba Skype nebo Facebook. Vysoké školy rovněž poskytují studentům videozáznamy z přednášek. Jediným problémem je, že jsou informace roztříštěné a není v nich žádný systém.

Zahraniční média se i tak mohou přetrhnout ve spekulacích, kam Gates míří. S největší pravděpodobností by rád přesunul významnou část výuky na web a začal pracovat na on-line vzdělávání. Ušetřil by tím studentům čas i peníze, protože by nemuseli dojíždět do školy. Univerzity by tím zároveň šetřily své náklady na provoz. Gates nastínil úspory až 90 procent.

Jestli se někdy skutečně dočkáme jednotného systému on-line výuky, je ve hvězdách. Pokud se ale Bill Gates oháněl konkrétními čísly, nejspíše se na nějakém projektu skutečně pracuje.

Nejslavnější důchodce světa

Když Bill Gates odcházel před dvěma lety z čela Microsoftu, očekával se i jeho postupný odchod ze společenského života. Jak se v posledních měsících zdá, byl to velmi špatný odhad. Ve svém "důchodu" se snaží ovlivnit světové dění a stále překvapuje.

Gates cestuje po celém světě, investuje do nadějných projektů a velmi významně se podílí i na charitě. V posledních týdnech překvapil například tím, že investoval téměř půl miliardy korun do vývoje dvoutaktního motoru. Že na projektu půjde vydělat, je asi každému jasné. Hlavním cílem je ale snížit emise v rozvojových zemích.

Dalším významným počinem byl příslib věnovat polovinu svého majetku na charitu. Aby toho nebylo málo, s Warrenem Buffetem k tomu přemluvili dalších 38 miliardářů z celého světa.

Gates letos oslaví 55 let, je ženatý a má tři děti. Svého času nejbohatší muž světa šel do podnikání bez univerzitního titulu, když v roce 1975 odešel ve třetím ročníku z prestižního Harvardu. Roku 2007 obdržel od této univerzity čestný titul.