Logo bitcoinu | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Bitcoin se rozdělí na dvě měny. Může to snížit cenu původního bitcoinu

  • 100
Vedle klasického bitcoinu vzniká nová virtuální měna bitcoin cash. Uživatelé si budou moci vybrat, kterou budou používat.

Digitální měna bitcoin dnes získá svůj klon nazvaný bitcoin cash. Odštěpit se od hlavního trhu a založit si vlastní měnu se rozhodla skupina vlivných uživatelů a těžařů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny, napsala agentura Reuters.

Ty byly provedeny kvůli tomu, že se zpracování transakcí dostávalo na hranici kapacity sítě a hrozilo, že se transakce budou místo minut potvrzovat hodiny nebo dny. Většina uživatelů se shodla na jednom řešení problému, ale někteří s ním nesouhlasí a chtějí vlastní řešení. A tak vznikl klon bitcoinu (BTC) s označením bitcoin cash (BCC).

Jak probíhá těžba virtuálních mincí?

Každé peníze jsou založeny na důvěře. Obě strany musí důvěřovat nějaké autoritě, která za peníze ručí. V případě většiny měn je to stát a jím pověřeně instituce. Bitcoin místo toho využívá desetitisíce komunitních uzlů k ověřeni platnosti mincí i každé transakce. Zjednodušeně řečeno si každá mince pamatuje v zašifrované podobě celou svoji historii, která je ověřena vůči tomu, jak si její historii pamatují ostatní uzly sítě uživatelů.

Toto ověřovaní je výpočetně velmi náročné. Výpočty navíc musejí být prováděny decentralizovaně, aby se měny nemohl někdo zmocnit. Zakladatel bitcoinu Satoši Nakamoto tento problém vyřešil elegantně. Výpočty distribuuje mezi desetitisíce uživatelů. V poměru odpovídajícím poskytnutému výpočetnímu výkonu (měřeném v operacích, "hashích") se mezi zapojené uživatele náhodně rozdělují nové mince.

Zpočátku bylo do projektu zapojeno málo uživatelů a mince rychle přibývaly, ale každý rok se nárůst počtu mincí zpomaluje. Zároveň roste počet těžitelů. Dnes už se tedy běžným uživatelům zatěžování obvodů nevyplácí. To už radši skládejte proteiny.

Těžaři se spolčují do komunit ( tzv. pool), aby vylepšili své šance na nalezení nových mincí. Výtěžek si pak rozděluji podle věnovaného výkonu. K těžbě lze použít jak standardní klient, tak specializované programy umožňující právě skupinové těžení.

Držitelé populární kryptoměny o své peníze nepřijdou

V rámci rozštěpení může každý držitel bitcoinů získat přístup ke stejné částce bitcoinů cash zdarma. „Prostě půjdete spát se stovkou bitcoinů a vzbudíte se se stejnou stovkou plus dalšími 100 bitcoiny cash,“ vysvětlil šéf technologické společnosti Bloq Jeff Garzik.

Jádro dlouhodobého sporu dvou vlivných skupin uživatelů tkví v rozdílném názoru na fungovaní kryptoměny, která se nyní potýká s relativně pomalým zpracováním transakcí, a snížení výnosu z těžby. Zhruba před rokem totiž podruhé v historii došlo k tzv. půlení. Těžaři tak nyní dostávají za každý blok jen polovinu toho, co před tím. Řada z nich tak má větší příjem z poplatků za transakci než ze samotného těžení.

V současné době se v rámci klasického bitcoinu stihne zpracovat asi sedm transakcí za sekundu, bitcoin cash má zvládnout zpracovat mnohem více transakcí.

Podle serveru Birtcoinonline se nová měna se začne těžit 1. srpna ve 20:20 pekingského času, tj. v 14:20 SELČ.

Cena bitcoinu 1. srpna 2017, tedy v den rozdělení měny na dvě - bitcoin a bitcoin cash

Již nyní se kvůli nejistotě kurz bitcoinu krátkodobě o něco propadá, ale je pravděpodobné, že se zase vrátí na své původní hodnoty, pokud rozdělení proběhne bez problémů. Není přitom důvod očekávat, že by nějaké problémy měly nastat.

Bitcoin cash by se pro nejstarší a nejhodnotnější digitální měnu mohl stát novým konkurentem. Nicméně novinku uživatelé neuplatní všude, někteří zprostředkovatelé plateb se rozhodli bitcoin cash nepodporovat. Patří k nim Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Funguje za pomoci sítě počítačů a speciálních systémů, které prostřednictvím specializovaného softwaru uvolňují nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

,