Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

OBRAZEM: Francie se v roce 1940 zhroutila jako domeček z karet

Jedním z významných milníků druhé světové války byl 10. květen 1940, kdy Německo zahájilo útok na západ. Hlavním cílem tažení byla Francie. Všechny tenkrát překvapilo, jak rychle tato země padla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Bez pomoci SSSR by se německá armáda nepostavila na nohy. Rapallská smlouva je dohodou z roku 1922 mezi Německem a sovětským Ruskem.Obě země si v ní navzájem odpustily dluhy vzniklé během první světové války a zároveň obnovily diplomatické styky. Tím Německo de facto uznalo existenci bolševického systému v Rusku. Později vyšlo najevo, že smlouva obsahovala ještě tajný dodatek, který upravoval vojenskou spolupráci obou zemí. Tím byla porušena Versaillská mírová smlouva.

Ve vojenské oblasti tato smlouva umožňovala Německu obcházet Versailleskou smlouvu. Rusové získali moderní technologie a těžké zbraně a Němci mohli cvičit v Rusku svou armádu.Daleko od očí nepřátel a dostavali suroviny Obě země zřídily tato společná vojenská zařízení: tankovou školu v Kazani, cvičiště pro součinnost dělostřeleckých a leteckých sil ve Voroněži a leteckou školu v Lipecku.

Po upevnění moci Hitlera nad Německem došlo k ochlazení vztahů. Ovšem byly nakonec zase obnoveny,Ribentrop-Molotov paktem. To bylo nejen kvůli napadení Polska a dalřích zemí, ale protože Německo zoufale potřebovalo suroviny pro válečný průmysl. A tak když ve Francii zvítězili němečtí vojáci, krmení ruským obilým a tanky a letadla poháněná sovětskou ropou, Stalin Hitlerovi pogratuloval.Nakonec poslední vlak naložený dodávkami pro německou armádu, přejel hranice ze SSSR do Německa 2 hodiny před začátkem hitlerova útoku. Je zajímavé, že se většina těch píšících o druhé světové neuvádí že SSSR uznal Mnichovskou dohodu, vypověděl československého velvyslance, uznal Slovenský Stát.

Spolupráce obou zemí skončila, až když Německo, bez ohledu na vzájemnou smlouvu o spojenectví, napadlo 22. června 1941 SSSR

0 0
možnosti

Po dohodě Molotov Ribentrop, spojenectví SSSR a nacistického Německa bylo pevné. Za 17 měsíců platnosti paktu dodal SSSR Německu například 865.000 tun ropy,140.000 tun manganu,14.000 tun mědi, 26.000 tun chromu nebo skoro 1,5 milionu tun pšenice. Nemluvě o platině, fosfátech, bavlně, lnu, dřevu a dalším. Při napadení Norska byly nacistické ponorky zásobovány ze sovětských tankových lodí. Navíc dal SSSR nacistům k dispozici námořní základnu Basis Nord u Murmansku. Skuteční druzi ve zbrani. Ono se tvrdí, že nebýt dodávek SSSR Hitlerovi, ten by nikdy neměl sílu SSSR napadnout.

0 0
možnosti
Foto

Francie doplatila na zradu na Československu. Němečtí socialisté obsazením zbytku ČSR získali téměř 400 tanků Škoda, které daly Francouzům nejvíce zabrat. Navíc se Němci zmocnili i obrovských zásob kulometů, pušek, munice atd.

1 2
možnosti

Dne 9. května 1945 před desátou hodinou se nad Mladou Boleslaví objevila letadla. Lidé na ulicích jim mávali v domnění, že se jedná o letadla Rudé armády, ale v zápětí letadla začala shazovat bomby. Nálet zničil 32 domů, vážně poničil dalších 105 domů, mírně poničil dalších 396 domů, poškodil automobilku, lihovar, akumulátorku a zabil několik set lidí včetně dětí. ... toto bylo horší a žádné SS

1 1
možnosti

P25e47t75r 35F60u84k84a

11. 5. 2020 13:29

Ono se skutečně jednalo o letadla Rudé armády. Nikdo od nich ale nečekal že budou shazovat bomby...

2 0
možnosti

Bismarck rekl ze ta strana prohraje ke ktere se prida Talián. Snad by to mohlo platit i pro Francouze. Ti lidi jsou prilis inteligentni aby sli jen tak mirnix-dirnix bojovat...

0 4
možnosti

No já myslím, že jen díky Francouzům nebyl v roce 1919 vyhlášen v Sudetech plebiscit a jen díky Francouzům byla poražena bolševická revoluce na Slovensku. Armáda ČSR byla totiž totálně neschopná.

1 2
možnosti

Tak z těch fotek je patrný obrovský rozdíl mezi výzbrojí Němců a Francouzů. Němci dílensky tak o generaci modernější. Možná měli Frantíci taky něco lepšího, ale na těchhle fotkách jsou vidět jenom koně, ušmudlané uniformy a předpotopní tanky. Všecko tak z první světové. To se pak těžko vyhrává. Ostatně je to podobné jako s tím virem. Třeba v Itálii. Zdravotnictví zoufale podfinancované, i při trochu silnější chřipkové epidemii tam umře 20-30 tisíc lidí za sezónu. Ale novinářsky to netáhne, tak se o tom "neví".

0 8
možnosti

Ty koně patří Němcům.

9 0
možnosti

6 tejdnů a francie byla na kolenou .. Když Stalin blahopřál Hitlerovi k vítězství mohl prasknout vzteky .. takhle ho ti francouzští buržousti vypekli .. počítal, že ve franci budou němci i frantíci pěkně krvácet a on potom zamete .. ne nadarmo měl SSSR víc tanků než celej svět dohromady včetně německa :-) .. jenže Hitler ho předběhl .. po tom co RKKA předvedla ve finsku, počítal že s nima zamete stejně jak s francií

8 0
možnosti

Pro ty, co zde píší porážce Francie kvůli vojenské neschopnosti a o zásobování Hitlera Stalinem, si dovolím doporučit nastudování historických faktů.

Třeba až zjistíte, že kdyby spojenci doslova nenahnali Stalina do náručí Hitlerovi, nemuseli se potom bránit, protože by k žádnému útoku prostě nedošlo - Němci by si netroufli válčit najednou na obě strany - to byla jejich noční můra z první světové.

Rusové s Němci sice vojensky i hospodářsky spolupracovali dlouho před podepsáním smlouvy R-M, ale po obsazení ČSR už dostali strach i oni a snažili se se západem dohodnout. Teprve když jednání ztroskotala, podepsali smlouvu s Německem.

3 16
možnosti

P67a51v90e27l 11V54a70c56e92k

10. 5. 2020 20:09

Jo jo, chudák stalin... von vobsazoval cizí území a vybíjel tamní obyvatelstvo proti svojí vůli...

14 1
možnosti

tak ony tie Francuzske tanky sa ukazali ako absolutne nepouzitelne pre modernu vojnu... tanky mali malicke veze kde sa zmestil len velitel, ktory bol zaroven strelec aj nabijac... takze vacsinu casu nerobil ani jednu rolu dobre.. navyse, pozorovacie priezory boli katastrofalne zle, takze aby vobec mohol pozorovat okolie, musel vyliezt z veze von cez zadny otvor...

Nemecke tanky naproti tomu mali dnes uz klasicke usporiadanie s velitelom, strelcom a nabijacom vo vezi, pricom velitel mal k dispozicii vysielacku a tak mohol bez problemov komunikovat s ostatnymi tankami v cate, ci rote...

6 1
možnosti

Také zlé to zase asi nebolo - na ťažkých tankoch Frantíkov je jasne vidieť antény...a tankistom sa na opaskoch pohupujú konektory do rádiovej siete.;-)

Určite nie kvôli hudbe...:-P

0 0
možnosti

Francii zlámala vaz neschopnost pružně vytvářet účinná obranná pásma. Stejně jako to málem položilo SSSR (tam se kontinualita německého útoku zadrhla na počasí a dlouhých zásobovacích trasách). A stejně tak Německo v letech 44/45 nebylo schopno konsolidovat svoji obranu a odolat náporu spojenců. Němci tak vlastně ochutnali "svoji" taktiku tentokrát z kuchyně Žukova a Pattona.

9 0
možnosti

Ve Francii od 30 let zapasili o vliv fasisti s komunistama za lhostejneho prihlizeni vetsiny populace. Moralni upadek pokracuje po prohranych kolonialnich valkach a vladach socialistu s rudymi odbory az dodnes.

5 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 2 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...