Imagine Cup 2008

Imagine Cup 2008

Blíží se Imagine Cup 2009. Přihlaste se na největší studentskou soutěž na světě

  • 0
Každoročně se v této soutěži utkají stovky talentovaných studentů z celého světa. Bojují o tisíce dolarů i mezinárodní prestiž. Zúčastnit se může každý.

Imagine Cup je klání mladých technologů a inovátorů, které každoročně pořádá společnost Microsoft. Jedná se o největší studentskou soutěž svého druhu na světě. Loni se český tým SilentBooks probojoval až do semifinále. Letos to projektu DIP na předcházení živelních pohrom a pomoc při nich nevyšlo. Slovenský program Houskeepers pro měření spotřeby elektrické energie v domácnosti však uspěl a skončil na celkovém druhém místě. Kromě jiného tak slovenští studenti v celosvětovém finále v Paříži získali prémii 10 000 dolarů.

Imagine Cup 2008 - závěrečný ceremoniál se odehrál přímo v muzeu Louvre
Závěrečný ceremoniál je v přímém přenosu vysílán přes internet. Letošní finále proběhlo v pařížském muzeu Louvre.


Nový ročník soutěže Imagine Cup 2009

Do některé z devíti kategorií se můžete přihlásit zde.


Nejen vysoká finanční odměna je pro studenty z celého světa důvodem, aby se klání zúčastnili. "Projekt se může stát předmětem diplomové práce. Jeden z našich studentů dělá přímo na toto téma doktorskou práci," říká mentor českého týmu Jan Martinovič z VŠB v Ostravě. Prezentovat v angličtině projekt před několika tisíci lidmi ale není právě jednoduché. Příprava na Imagine Cup proto začíná již několik měsíců před finále. To se každý rok koná v jiné zemi. Po Francii se účastníci příští rok podívají do Egypta. Také zadání soutěže se až dosud pokaždé měnilo.

V letošním, již sedmém ročníku zpracovávaly týmy své projekty týkající se životního prostředí. Téma soutěže přesně znělo: Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí - více zde. Pro příští rok je zadání ještě obšírnější: Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška".

Imagine Cup 2008 - slovenský tým během finálové prezentace
Slovenský tým Housekeepers při finálové prezentaci projektu. Více zde.

Pod všeobjímajícím nadpisem se skrývá osm rozvojových cílů, které definovala Organizace spojených národů. Patří mezi ně boj proti hladu a chudobě, podpora vzdělávání, rovnoprávnost pohlaví, snížení dětské úmrtnosti, ochrana těhotných matek, boj s HIV a dalšími chorobami, zabezpečení udržitelného životního prostředí a podpora partnerské spolupráce. Soutěžit se bude v celkem devíti kategoriích (Návrh softwaru, Embedded vývoj, Vývoj her, Roboti a algoritmy, IT řešení, MashUp, Fotografie, Krátký film, Design).

Pokud se na Imagine Cup 2009 chcete přihlásit, můžete tak učinit na oficiálních stránkách soutěže. Potřebné informace v češtině naleznete zde.

Imagine Cup 2008 - radost vítězů v kategorii Embadded Development
Vítězové v kategorii Embadded Development


Imagine Cup na Technet.cz

.

Podrobně jsme vás o Imagine Cupu 2007 a 2008 informovali mimo jiné v těchto článcích:


Zúčastnit se může každý: od programátorů po fotografy

Nejprestižnější kategorií je každoročně Softwarový design (Software Design), početně zastoupená je i kategorie Embedded Development (vývoj integrovaných aplikací), Game Development (Vývoj her). Umělečtěji smýšlející zájemci se však mohou přihlásit i do fotografické nebo filmové soutěže (Photography, Short Film), atd..

Kompletní přehled kategorií naleznete na stránkách Imagine Cupu zde.

"Kdybych byl studentem, určitě bych se přihlásil do kategorie Softwarový design nebo Short film. Je úžasné, jak současná technika umožňuje lidem tvořit a vyprávět příběh," řekl nám v rozhovoru šéf soutěže Joe Wilson. "Naopak, nikdy bych nechtěl být porotcem. To je asi ta nejtěžší role, kterou můžete na Imagine Cupu mít," dodal Joe. Vzhledem k počtu účastníků (týmy z cca. 100 zemí) a vysoké kvalitě některých příspěvků se mu nelze divit. Porotci to mají opravdu těžké.

Imagine Cup 2008 - Joe Wilson, šéf Imagine Cupu
Joe Wilson - šéf soutěže

Navigační slepecká hůl. Z Imagine Cupu do praxe

Tým studentů z VUT Brno již na předloňském Imagine Cupu přišel s projektem samonaváděcí slepecké hole. Jeden z nich, student Aleš Šturala, o rok později postoupil až do finále s projektem Silent Books, který zpřístupňuje knihy neslyšícím - více zde.

Poslední verze slepecké hole s navigačním systémem byla představena na letošním Invexu. Studenti ji ve spolupráci s firmou webProgress v brněnském Microsoft Inovačním Centru dovedli do podoby finálního produktu. "Systém mohou využít například úřady a nemocnice. Je totiž určen především pro usnadnění orientace nevidomých v uzavřených prostorách, například k navigaci ke správné ordinaci nebo úředníkovi," upřesňuje Dalibor Kačmář z české pobočky Microsoftu.

V rámci soutěže se však objevily i další zajímavé projekty později uvedené do reálného provozu. "Příkladem může být již zmíněný systém pro prevenci katastrof DIP, který vytvořili v letošním ročníku studenti z VŠB - Technické univerzity v Ostravě. Celý systém již dnes využívá Moravskoslezský kraj v praxi," dodává Kačmář, který za úspěchem Imagine Cupu v České republice stojí. Více si o projektu DIP můžete přečíst zde.

Imagine Cup 2008 - vítezný slovenský tým se speciální prémií od BT
Slovenský tým skončil letos druhý, a ještě obdržel speciální cenu od společnosti BT.

Imagine Cup pro studenty i pro Microsoft

"Imagine Cup pro Microsoft představuje ideální příležitost, jak oslovit studenty, podpořit v nich zájem o moderní technologie a zlepšit tak situaci v technické přípravě absolventů na základě požadavků ICT trhu," vysvětluje Kačmář důvody, proč firma soutěž u nás podporuje. "To souvisí s jedním z našich hlavních úkolů, který jsme si v České republice stanovili, a to pomoci s modernizací vzdělávacího systému a nabídnout studentům možnost vyzkoušet si nové věci, naučit je používat nové technologie a připravit se tak na své budoucí zaměstnání," dodává Kačmář.

Imagine Cup 2008 - závěrečný ceremoniál se odehrál přímo v muzeu Louvre