Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se konec 15“ LCD?

aktualizováno 
Výrobci panelů z tekutých krystalů čím dále tím více opouštějí výrobu LCD panelů s malými úhlopříčkami. Na vině jsou menší zisky, které vplývají z nízkých cen takových modelů.
Patnáctipalcové LCD jsou na ústupu. Výrobcům z jejich produkce neplynou již takové zisky, jako před lety a nové výrobní technologie chtějí využít pro výrobu panelů s většími úhlopříčkami. Navíc se v příštím roce očekává převis nabídky těchto zařízení nad poptávkou, což bude dále snižovat ceny v celém segmentu a tím pádem i marže z prodeje.

Patnáctky jsou out

Patnáctipalcové LCD kdysi pomáhaly rozjet zájem o tento druh zobrazovacích zařízení. Jejich čas je však již pryč a na jejich místo se tlačí modely se sedmnáctipalcovou úhlopříčkou.

Cena sedmnáctipalcových LCD panelů se v průběhu roku 2004 značně propadla a výrobci tak byli nuceni ke zlevňování 15“ modelů. Není se tedy co divit, že jejich zájem o produkci malých LCD pomalu upadá a producenti se budou snažit prosazovat modely s úhlopříčkami nad 20 palců.

Podle informací serveru Digitimes se má do roku 2006 výrazně změnit struktura nabízených modelů. Dnes trh 20- až 23palcových LCD nezabírá ani jednu dvacetinu celkového obchodu s LCD panely. Do dvou let však má dojít k výraznému rozvoji a nárůstu podílu tohoto segmentu. Do té doby totiž výrobci chtějí, aby se podíl těchto velkých panelů zvedl až k 25% hranici. To vše především na úkor dnešních patnáctek.

LCD budou levnější

Z předchozích řádků vyplývá, že se především v příštím roce budeme moci těšit z dalšího poklesu cen LCD všech rozměrů. V oblasti 15“ LCD pak může dojít u některých výrobců i k výprodeji, což by mohlo znamenat ceny nižší než náklady. Nejvýraznější pokles cen však budou muset výrobci snést u LCD úhlopříčkami většími než 20 palců, pokud budou chtít, aby zaujaly na trhu předpokládanou pozici.

Mají k tomu i dostatek podmínek. Ke konci tohoto roku a v průběhu dalšího začnou fungovat nové továrny na výrobu substrátů pro takto velké panely. Výrobcům finálních LCD také nečiní příliš velké problémy předělat produkci z 15“ modelů na větší panely.

Odhad vývoje rozdělení trhu LCD (zdroj: Digitimes)

Velikost LCD

podíl v roce 2004

podíl v roce 2006

15"

32 %

8 %

17"-19"

65 %

>60 %

20"-23"

4 %

25 %

Vyhlídky výrobců nejsou však tak růžové

Již letos se však projevují nízké ceny LCD panelů negativně na hospodářských výsledcích jejich výrobců. Poslední takové zprávy například přišly od společnosti LG.Philips LCD, ale mnozí další významní producenti hlásí, že je současný vývoj poškozuje.

Některé významné investiční společnosti jako JPMorgan, Merrill Lynch nebo Smith Barney navíc nevidí východisko z této situace ani v dalším roce. Očekává se, že na trhu bude v roce 2005 mnohem více panelů, než jich budou uživatelé ochotni koupit. Pokud budou velcí hráči udržovat nízké ceny, může to pro některé menší výrobce znamenat konec.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz