Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se konec videorekordérů

  12:00aktualizováno  12:00
Největší britský obchodní řetězec s elektronikou Dixons, v Česku mu patří Electroworld, oznámil, že končí s prodejem videorekordérů (VCR). Poslední zásoby chce doprodat během letošních Vánoc.
"Videorekordéry s námi byly celou generaci. Mnoha lidem přinášely radost a někdy i frustraci při nahrávání na pásek. Teď však vstupujeme do digitálního věku," uvedl marketingový ředitel Dixons John Mewett pro BBC.

Česko je konzervativnější

V Česku obchodníci zatím nic takového neplánují, ale i oni mluví o soumraku videa. Vytlačuje ho kvalitnější a stále levnější DVD. "Český trh tak daleko ještě není a bude trvat ještě řadu let, než se všechny záznamy na videokazetách přehrají jinam," říká šéf Electroworldu Jiří Řízek. .

„U nás zákazníci stále ještě videorekordéry požadují, byť v rapidně klesajícím počtu. V roce 2004 převýšil počet prodaných DVD přehrávačů a rekordérů počet videorekordérů a velmi progresivně dále roste. Během letošních vánočních prodejů očekávám výrazně vyšší zájem o DVD přehrávače, a vzhledem k neustále klesající ceně i o DVD rekordéry,“ dodává Řízek. To potvrzují i další obchodníci. .

„Ještě minulý rok byl poměr prodaných DVD přehrávačů a VCR rekordérů zhruba 1:1. Nyní se tento poměr přesouvá k novější technologii, když prodej DVD zařízení překonává VCR zhruba dvojnásobně," říká šéf obchodů Datartu Pavel Sláma. Jak však dodává, Češi jsou stále poměrně konzervativní. „Videorekordérům však ještě zdaleka neodzvonilo. Poměrně populárními se v poslední době například stávají kombinace VCR a DVD přehrávače v jednom zařízení,“ sděluje Sláma. .

Videorekordéry drží cena i psychlogie

Podle Slámy je jedním z důvodů, proč jsou VCR stále v nabídce a proč se prodává množství prázdných videokazet to, že lidé z psychologického hlediska zatím ve větší nahrávání na DVD nepřijali.

„Svou roli hraje samozřejmě i cena stolních DVD nahrávacích zařízení, a také fakt, že vícenásobně nahrávatelné DVD nosiče jsou ještě stále dražší než VHS kazety,“ dodává vedoucí firmy Datart. V reakci pro MF Dnes však přiznává, že z jeho prodejen videokazety brzy zmizí.

Oblibu DVD zvyšuje i jejich padající cena. Nejjednodušší DVD přehrávače vyjdou zhruba na dva tisíce korun, tedy o tisícikorunu levněji než videorekordéry. DVD rekordéry se začínají prodávat již za méně než deset tisíc korun. .

Konec VCR až v příštím desetiletí

„Videorekordéry dožijí minimálně do roku 2008 tak, jako radiokazetové magnetofony jsou dostupné i přes nástup CD systémů doposud. Důvodem mnoha zákazníků pro přechod na modernější technologii se může stát rozvoj digitálního televizního a rozhlasového vysílání,“ uzavírá Pavel Sláma.

Milníky historie videorekordérů

1972 – První videorekordér (Video Cassette Recorder –VCR) pro domácí použití. Model Phillips Model 1500 se prodával v Anglii. VCR vznikl jako nástupce kazetových videorekordérů (Video Tape Recorder - VTR), jejichž historie spadá až do 50. let minulého století.

1977 – Na podzim tohoto roku se dostal do prodeje první VHS VCR HR-3300 od společnosti JVC

1999 – Společnost Panasonic uvedla digitální HD VCR s označením Panasonic PV HD-1000.

2005 – Firma Dixon přestává v některých ze svých anglických obchodech nabízet videorekordéry.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

Nový QLED televizor Samsung.

Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení...

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Najdete na iDNES.cz