Blízká budoucnost bezdrátových sítí 802.11a

  15:35aktualizováno  15:35
Technologie bezdrátových přenosů dat zažívá v poslední době značné změny. Začínají se objevovat první zařízení podporující nový rychlejší standard 802.11a, který časem nahradí straší 802.11b. Na Comdexu se již objevili první produkty nového standardu.
Bezdrátová technologie přenosu dat láká stále více firem i jednotlivců. První růžky začíná vystrkovat standard 802.11a, který nabízí rychlejší přenos dat až 54 Mbps, zatímco starší 802.11b (nazývaný též Wi-Fi) běhá na 11 Mb za sekundu. Očekává se, že si oba protokoly vymění žezlo a trůn kolem roku 2005. Mnoho společností se snaží zjednodušit a zlevnit své systémy pro bezdrátovou síť a dostat se tak blíže k jednotlivcům a domácnostem, ve kterých se do budoucnosti skrývá poměrně veliká kupní síla. Ostatně především pro koncového uživatele má smysl využívat výhod rychlejší sítě v kvalitnějším streamovaném audia či videu.

Nové versus staré

Zařízení pro bezdrátovou komunikaciComdex se tak stal prostorem, kde se obě technologie setkávají. Nejsou vzájemně kompatibilní a tak nemůže být přechod mezi oběma technologiemi plynulý. Dalším hřebíček do rakve staršího protokolu je frekvence, kterou využívá. 2.4 GHz pásmo používají také některé bezdrátové telefony a mikrovlnné trouby a tím může docházet k vzájemnému rušení signálu.. U 5 GHz 802.11a toto rušení nehrozí. Na jedné straně pomalejší protokol s poměrně širokým produktovým zázemím a na druhé čerstvě vylíhlé 802.11a, které je sice přibližně 5 x rychlejší, ale zatím se produkty spíše připravují.

Ale i tak se lze například na stánku společnosti Intel seznámit s novým síťovým kitem, který umožňuje bezdrátové propojení počítačů a notebooků a sdílení internetového připojení či periférií. Další společností, která na Comdexu oznámila své bezdrátové výrobky pro koncového uživatele, je Proxim. Ten již uvedl své bezdrátové produkty s protokolem 802.11a pro firemní klientelu a na prosinec chystá bezdrátovou síť pro domácnosti a malé kanceláře na platformě Windows. Uživatelé MACů se dočkají stejných produktů této firmy pro své miláčky již v prvním čtvrtletí následujícího roku.

Také známí výrobci síťových technologií, se nechali slyšet, že s aplikací nového protokolu nebudou mít větších problémů. Tak například společnost Cisco bude předvádět své bezdrátové síťové řešení, o kterém se ale zatím neví kdy bude přivedeno na trh. Společnost 3Com ohlásila svůj 802.11a produkt na polovinu příštího roku.

Ochrana

Také ochrana bezdrátové sítě je na pořadu dne. Cisco například pro své Aironet wireless networking kit vyvinulo bezpečnostní technologii, která dokáže rozeznat data, jenž byla pozměněna, například po zásahu hackera. Další ochrana spočívá v novém heslu pro jednoho uživatele při každém přihlášení do bezdrátové sítě.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...



Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...



Najdete na iDNES.cz