Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bloggeři odmítli cenzuru, chtějí vědět, jak hackovat

  11:40aktualizováno  8. května 16:40
Uživatelé komunitního systému Digg.com nejsou zvědaví na cenzuru a dali to patřičně najevo. Provozovatelé je vyslyšeli a jsou připraveni čelit případné žalobě. Kód pro dešifrování HD DVD na serveru nechají.
Bloggeři odmítají cenzuru

Bloggeři odmítají cenzuru | foto: Profimedia.cz

Aktualizováno a doplněno

Internetová komunita opět ukázala, jak citlivá je na jakýkoli zásah do svobody slova, který považuje za neoprávněný nebo bezdůvodný. V poslední době to opět názorně demonstroval případ serveru Digg.com, který slouží jako místo pro doporučování, hodnocení a komentování zajímavých a nových odkazů.

Hackněte si HD-DVD

Blogger JL na svém blogu (hostovaném na googlovském blogger.com) zveřejnil klíč pro dešifrování HD DVD a odkaz na fórum, kde se otázka probírala. Nic víc. Nicméně netrvalo dlouho a jeho příspěvek byl stažen ("Takedown notice") na základě upozornění, že porušuje autorská práva.

Autor JL (blogující pod přezdívkou netron) o tomto případu napsal a jeho článek získal neobyčejnou odezvu na komunitním serveru Digg.com - přes 15 tisíc "diggů". Poté byl však odkaz stažen moderátory.

Radši ji zbouráme

Co následovalo, lze popsat jako masivní vzpouru. Na blozích po celém světě se začaly objevovat příspěvky s tímto kódem. Kód vyskakoval v komentářích, ve jménech uživatelů, jako registrované domény, básničky... Digitální odboj dokáže, jak se zdá, s minimálním úsilím zaplavit nejen digitální svět, ale i svět reálný. Objevila se totiž dokonce i trička, ačkoli nevím, kolik lidí je bude opravdu nosit. Na tom však až tolik nezáleží. Jde především o to, že tolik zdůrazňovaná spolupráce internetové komunity se opět projevila a jasně řekla: "Pryč s cenzurou."

Digg.com: OK, pochopili jsme

Moderátoři serveru Digg.com se snažili poctivě filtrovat veškeré příspěvky. Poté, co ale inkriminovaný kód zcela zaplnil přední příčky, moderátoři ustoupili. "Vždycky jsme chtěli, aby si moderování prováděli sami uživatelé. Čas od času zasáhneme a stáhneme příspěvky, které odporují našim pravidlům (např. pornografie, rasisticky nenávistné texty, nelegální downloady atd.). Takže to pro nás dneska bylo nelehké rozhodování - museli jsme se rozhodnout, zda budeme odstraňovat zmínky o tomto kódu tak, jak jsme o to byli požádáni. Takže to bylo na nás a my se rozhodli, že raději žádosti vyhovíme, než abychom ohrozili samotnou existenci Digg.com," vysvětluje Kevin Rose, zakladatel serveru. "Ale poté, po zhlédnutí stovek článků a desetitisíců komentářů, jste nám to vyjasnili. Radši byste viděli, jak Digg.com soupeří u soudu a prohraje, než abychom se sklonili před větší společností. Pochopili jsme to, a s okamžitou platností přestáváme mazat články a komentáře, které kód obsahují. A budeme čelit následkům, jaké to bude mít. Když máme padnout, no a co, aspoň jsme to zkusili!"

Kde udělali soudruzi z Digg.com chybu?

Ludwig Trammer se na blogu Google Blogoscoped zamýšlí, proč vyhrocená situace vznikla a jak se jí dalo předejít. Jako klíčový problém vidí fakt, že moderátoři služby Digg.com zkrátka mazali příspěvky, aniž by jakkoli zdůvodnili svoji akci (důvodem byla právní žádost).

Dokonce odstranil účet uživatelům, kteří se linkovaný článek pokusili "diggnout" znovu. Překvapení (a později naštvaní) uživatelé se takovému jednání bránili. "Digg.com se mohl jednoduše vyhnout situaci tak, že vysvětlil, proč kód odstranil. Takhle si za to [vzbouřenecké jednání uživatelů] může sám."

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz