Bloggeři odmítají cenzuru

Bloggeři odmítají cenzuru | foto: Profimedia.cz

Bloggeři odmítli cenzuru, chtějí vědět, jak hackovat

  • 32
Uživatelé komunitního systému Digg.com nejsou zvědaví na cenzuru a dali to patřičně najevo. Provozovatelé je vyslyšeli a jsou připraveni čelit případné žalobě. Kód pro dešifrování HD DVD na serveru nechají.

Aktualizováno a doplněno

Internetová komunita opět ukázala, jak citlivá je na jakýkoli zásah do svobody slova, který považuje za neoprávněný nebo bezdůvodný. V poslední době to opět názorně demonstroval případ serveru Digg.com, který slouží jako místo pro doporučování, hodnocení a komentování zajímavých a nových odkazů.

Hackněte si HD-DVD

Blogger JL na svém blogu (hostovaném na googlovském blogger.com) zveřejnil klíč pro dešifrování HD DVD a odkaz na fórum, kde se otázka probírala. Nic víc. Nicméně netrvalo dlouho a jeho příspěvek byl stažen ("Takedown notice") na základě upozornění, že porušuje autorská práva.

Autor JL (blogující pod přezdívkou netron) o tomto případu napsal a jeho článek získal neobyčejnou odezvu na komunitním serveru Digg.com - přes 15 tisíc "diggů". Poté byl však odkaz stažen moderátory.

Radši ji zbouráme

Co následovalo, lze popsat jako masivní vzpouru. Na blozích po celém světě se začaly objevovat příspěvky s tímto kódem. Kód vyskakoval v komentářích, ve jménech uživatelů, jako registrované domény, básničky... Digitální odboj dokáže, jak se zdá, s minimálním úsilím zaplavit nejen digitální svět, ale i svět reálný. Objevila se totiž dokonce i trička, ačkoli nevím, kolik lidí je bude opravdu nosit. Na tom však až tolik nezáleží. Jde především o to, že tolik zdůrazňovaná spolupráce internetové komunity se opět projevila a jasně řekla: "Pryč s cenzurou."

Digg.com: OK, pochopili jsme

Moderátoři serveru Digg.com se snažili poctivě filtrovat veškeré příspěvky. Poté, co ale inkriminovaný kód zcela zaplnil přední příčky, moderátoři ustoupili. "Vždycky jsme chtěli, aby si moderování prováděli sami uživatelé. Čas od času zasáhneme a stáhneme příspěvky, které odporují našim pravidlům (např. pornografie, rasisticky nenávistné texty, nelegální downloady atd.). Takže to pro nás dneska bylo nelehké rozhodování - museli jsme se rozhodnout, zda budeme odstraňovat zmínky o tomto kódu tak, jak jsme o to byli požádáni. Takže to bylo na nás a my se rozhodli, že raději žádosti vyhovíme, než abychom ohrozili samotnou existenci Digg.com," vysvětluje Kevin Rose, zakladatel serveru. "Ale poté, po zhlédnutí stovek článků a desetitisíců komentářů, jste nám to vyjasnili. Radši byste viděli, jak Digg.com soupeří u soudu a prohraje, než abychom se sklonili před větší společností. Pochopili jsme to, a s okamžitou platností přestáváme mazat články a komentáře, které kód obsahují. A budeme čelit následkům, jaké to bude mít. Když máme padnout, no a co, aspoň jsme to zkusili!"

Kde udělali soudruzi z Digg.com chybu?

Ludwig Trammer se na blogu Google Blogoscoped zamýšlí, proč vyhrocená situace vznikla a jak se jí dalo předejít. Jako klíčový problém vidí fakt, že moderátoři služby Digg.com zkrátka mazali příspěvky, aniž by jakkoli zdůvodnili svoji akci (důvodem byla právní žádost).

Dokonce odstranil účet uživatelům, kteří se linkovaný článek pokusili "diggnout" znovu. Překvapení (a později naštvaní) uživatelé se takovému jednání bránili. "Digg.com se mohl jednoduše vyhnout situaci tak, že vysvětlil, proč kód odstranil. Takhle si za to [vzbouřenecké jednání uživatelů] může sám."