Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blu-ray v USA vede nad HD DVD na body 2:1

  17:07aktualizováno  17:07
Na milióny kusů se ve Spojených státech počítá měsíční prodej HD DVD a Blu-ray nosičů s novými filmy. Souboj těchto dvou nástupnických formátů po DVD tak hoří naplno.

Blu-ray Disc a HD DVD

Prodej filmů na discích s vysokým rozlišením obrazu v technologii Blu-ray byl ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích téměř dvojnásobný ve srovnání s konkurenční technologií HD-DVD.

Podle údajů časopisu Home Media Magazine se v USA od ledna do září prodalo 2,6 milionu filmů ve formátu Blu-ray a 1,4 milionu ve formátu HD-DVD.

Technologii Blu-ray vyvinula japonská firma Sony, zatímco autorem HD-DVD je společnost Toshiba. Oba formáty se prodávají od jara loňského roku. Podle největšího amerického řetězce videopůjčoven Blockbuster vydávají filmová studia více titulů ve formátu Blu-ray. Ten lze navíc přehrávat na herních konzolách PlayStation 3 společnosti Sony, což představuje další výhodu v boji s HD-DVD.

Situaci na trhu by však mohlo ovlivnit srpnové rozhodnutí filmových studií Paramount Pictures a DreamWorks Animation vydávat filmy pouze v systému HD-DVD. "Rozhodně to zmenšuje náskok, jenž měla technologie Blu-ray u exkluzivních titulů, a velice to posiluje pozici HD-DVD ve čtvrtém čtvrtletí," řekl analytik Tom Adams ze společnosti Adams Media Research.

Dodal však, že v celém roce počítá s vítězstvím Blu-ray.

Jádrem obou konkurenčních formátů je modrý laser, který má kratší vlnovou délku než červený laser, používaný v současných DVD zařízeních. Nová technologie umožňuje ukládat data na discích ve větší hustotě a tím ve větším množství, což je nutné pro digitální uchování videozáznamů s vysokým rozlišením.

Podobný souboj technologií se odehrál i v 80. letech při nástupu videa, kdy nad technicky mírně dokonalejším formátem Betamax zvítězil formát VHS.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Najdete na iDNES.cz