Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blu-ray v USA vede nad HD DVD na body 2:1

  17:07aktualizováno  17:07
Na milióny kusů se ve Spojených státech počítá měsíční prodej HD DVD a Blu-ray nosičů s novými filmy. Souboj těchto dvou nástupnických formátů po DVD tak hoří naplno.

Blu-ray Disc a HD DVD

Prodej filmů na discích s vysokým rozlišením obrazu v technologii Blu-ray byl ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích téměř dvojnásobný ve srovnání s konkurenční technologií HD-DVD.

Podle údajů časopisu Home Media Magazine se v USA od ledna do září prodalo 2,6 milionu filmů ve formátu Blu-ray a 1,4 milionu ve formátu HD-DVD.

Technologii Blu-ray vyvinula japonská firma Sony, zatímco autorem HD-DVD je společnost Toshiba. Oba formáty se prodávají od jara loňského roku. Podle největšího amerického řetězce videopůjčoven Blockbuster vydávají filmová studia více titulů ve formátu Blu-ray. Ten lze navíc přehrávat na herních konzolách PlayStation 3 společnosti Sony, což představuje další výhodu v boji s HD-DVD.

Situaci na trhu by však mohlo ovlivnit srpnové rozhodnutí filmových studií Paramount Pictures a DreamWorks Animation vydávat filmy pouze v systému HD-DVD. "Rozhodně to zmenšuje náskok, jenž měla technologie Blu-ray u exkluzivních titulů, a velice to posiluje pozici HD-DVD ve čtvrtém čtvrtletí," řekl analytik Tom Adams ze společnosti Adams Media Research.

Dodal však, že v celém roce počítá s vítězstvím Blu-ray.

Jádrem obou konkurenčních formátů je modrý laser, který má kratší vlnovou délku než červený laser, používaný v současných DVD zařízeních. Nová technologie umožňuje ukládat data na discích ve větší hustotě a tím ve větším množství, což je nutné pro digitální uchování videozáznamů s vysokým rozlišením.

Podobný souboj technologií se odehrál i v 80. letech při nástupu videa, kdy nad technicky mírně dokonalejším formátem Betamax zvítězil formát VHS.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

Nový set-top-box O2TV

Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz