Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blu-ray vítězí a lasery do vašeho domu aneb Výlety pana Broučka do 21. století

aktualizováno 
Ve 33. týdnu roku 2005 nás pan Brouček informoval o tom, že visí HD DVD nad existenční propastí, že si nyní můžeme pořídit laserovou ochranu domu, jakou vídáme ve filmech, a také se podíval na zoubek nové Bluetooth klávesnici Logitech, která disponuje LCD displejem. Těšit se můžete samozřejmě ještě na další zajímavé novinky a odborné komentáře pana Broučka.

Foťák Sanyo s 3palcovým displejem

Známý výrobce elektroniky, společnost Sanyo, již brzy uvede na trh aparát s označením Xacti E6. Přístroj je dalším zástupcem ultra kompaktních fotoaparátů, s nimiž jako první zažilo velký úspěch japonské Sony. Sanyo svůj přístroj vybavilo ohromným 3“ velkým displejem (230 tisíc bodů), který zabírá snad 90 % celé zadní části přístroje. Kromě toho disponuje tento drobek rozlišením 6 MP, ale fotky lze potom ještě zvětšit pomocí interpolace až na 10 MP. Kromě těchto dvou vlastností už není v zásadě na E6 nic extra zajímavého. Tedy z hlediska dalších funkcí, po designové stránce přístroj určitě zaujme svými neobvykle zaoblenými tvary. Jedná se samozřejmě o automat, takže na nějaké nastavování clony či rychlosti závěrky můžete úplně zapomenout. Je proto jasné, že jeho cílovou skupinou jsou mladí lidé a naprostí fotoamatéři, kteří vyžadují, aby se vytvoření fotky omezovalo jen na mačkání spouště.

digifoto Sanyo Xacti E6 

Pan Brouček je masovou produkcí miniaturních fotografických šidítek zdrcen: „Nechápu, jak si může tolik lidí kupovat tyhle foťáky, které dělají všechno za ně. Vždyť fotografování je přeci o nastavování, učení se novým věcem a citu. Řada uživatelů ale v dnešní době vidí focení spíše jako soutěž v tom, kdo stihne za minutu víckrát zmáčknout spoušť. Předevčírem jsem se procházel po dlouhé době Prahou a když sem byl na Národní třídě, jakási cizinka fotila nějakým tím mini-brakem naše milované zlatavé divadýlko a hádejte co? Při focení použila integrovaný blesk (tedy foťák použil sám lépe řečeno), jehož dosah činí maximálně nějaké 3 metry! Jediný efekt, který věc měla, byl ten, že jsem já málem oslepl. Nejhorší nacelé věci je, že i na těhle prccích se dá samozřejmě blesk vypnout, ale tak daleko se s nastavením většina lidí vůbec nedostane…Neuvěřitelné!“ Více o novém foťáku Sanyo přináší tato stránka.

Ochrana domu jako ve filmu

Všichni dobře známe sofistikované ochrany muzeí či bank, kde se nacházejí laserové senzory. Ve filmech se je sice vždy lupičům podaří překonat, ale v reálném životě to zas až tak snadné není. Díky výrobku jménem Lazer Tripwire si však můžete nyní nastavit takovou ochranu u vás doma a to dokonce za velmi malý peníz. Na rozdíl od drahých systémů, používá Lazer Tripwire místo laseru infračervené paprsky, které plní ovšem stejný účel. Po nastavení celého systému snadno rozestavitelného po bytě, stačí, aby někdo přerušil paprsek a spustí se alarm. Lazer Tripwire dokonce po spuštění lidským hlasem sděluje, že je v provozu. Jako napájení senzorů a vysílačů slouží AAA baterie, kterých k jednomu balení budete potřebovat rovných šest. Dodávaným příslušenstvím k samotnému hlídači vašeho domova je lahvička schopná rozprašovat tekutinu. Díky ní můžete stejně jako filmoví lupiči zkoumat paprsky. Celá ta legrace stojí jen 29.99 dolarů, takže neváhejte a kupujte.

Laserová ochrana Lazer TripWire

Pan brouček si zařízení ihned objednal a chce se podělit o čerstvé dojmy: „Jak asi tušíte, nepořídil sem si tuhle věcičku na ochranu proti zlodějům, ale stejně jako většina z dalších jen proto, abych si mohl tropit šprýmy z návštěv či blízkých. Já sem nastražil systém na naši krásnou účetní, která chodí do práce vždy minimálně o hodinu dříve než všichni ostatní. Vše jsem zapnul, když byla nablízku, aby slyšela magická slova „System Armed“. To jí v potemnělé chodbě lehce znejistělo, ale šla dál. Když vešla do kanceláře a spustil se alarm, zpanikařila a rychle za sebou zabouchla. Ale to už jsem za ní stál já v černém úboru, s kuklou na hlavě a replikou pěkného škorpíka v ruce. K mé naprosté radosti se žena dala s křikem na útěk. Proto vřele doporučuji celou věc nenápadně objednat přes internet a pořádně vylekat vaše bližní. Případně se vám může alarm hodit, pokud máte nějakého odporně bohatého starého příbuzného a chcete mu pomoci na onen svět.“

Koupit si můžete tuto úžasnou hračku například tady

Nádherné korejské PMP od Digital Cube

Vítejte v Koreji, zemi, kde mají počítačové čipy snad i v chlebě, zemi, odkud přicházejí zprávy o úžasných telefonech, přehrávačích a jiných technických vymoženostech, jichž se našemu trhu nedostává. Tentokráte přinášíme zprávy u úžasně vypadajícím PMP (Personal Media Player) od společnosti Digital Cube. Jejich nový i-Station V43 je vybaven procesorem AMD a 4,3“ velkým kvalitním TFT LCD. Přístroj podporuje v oblasti videa DiVX, XViD i WMV.

PMP přehrávač Digital Cube i-Station V43

Samozřejmě na něm lze zobrazovat i fotografie či pouštět hudbu, ale Digital Cube ke svému přístroji zatím neuveřejnil pořádné informace. Hned jak se objeví na internetu něco víc, určitě vás budeme informovat. i-Station V43 si budete moci určitě koupit přes internet. Lepším řešením je ale využít nějakého známého, který bude mít do Koreje cestu, protože v tamních obchodech bude i-Station určitě nejdřív a navíc nebudete muset platit nekřesťansky drahé poštovné. Cena produktu zatím není známa.

O novém PMP od Digital Cube více zde.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 33. týdnu úchvatného roku 2005.

Dvoumegapixelový pozdrav z Koreji

V Koreji ještě musíme zůstat chtě nechtě. Společnost Sky zde totiž představila nový mobilní telefon IM8500 s 2 MP fotoaparátem. Na tom nebude nic převratného, říkáte si určitě, ale chyba lávky. Telefon nás totiž zaujal především svým ovládáním, které se soustředí do kruhového ovladače na přední straně.

mobilní telefon Sky IM8500

Klávesnice se vysouvá zespodu podobně jako u Samsungu E880. Celý systém dohromady nabízí velmi pohodlné a rychlé ovládání, alespoň se tím výrobce holedbá na internetu. Zatím se toho o funkcích telefonu mnoho neví, jedinou kloudnou informací je, že bude IM8500 schopné přehrávat MP3. Cena není známa.

Nějaké to info zde

Blu-ray si upevňuje pozici

Přestože se chvílemi zdálo, že se Toshiba a Sony dohodnou na vzniku jednoho datového nosiče budoucnosti, nakonec se s největší pravděpodobností pustí do konkurenčního boje o zákazníka. Nic není samozřejmě jisté, ale v současnou chvíli má Blu-ray navrch a mohl by HD DVD vytlačit do ústraní ještě před vypuštěním obou formátů na trh. V minulém týdnu totiž Blu-ray Disc Association (BDA) oznámila, že bude stejně jako HD DVD podporovat Advanced Access Content System (AACS).

Blu-Ray Disc

AACS je systém pro distribuci materiálů na discích nové generace umožňující vytvořit jen omezené množství kopií. Přestože se očekává, že systém selže úplně stejně jako Content Scrambling System (CSS), firmy stojící za novými typy optických disků se mu, zdá se, důvěřují.

Blu-Ray Disc

Ale zpátky k Blu-ray, asociace společností, které ho podporují dali HD DVD ještě další dvě rány v podobě ochran BD+ a ROM-Mark. Obě technologie mají zabránit masovému šíření nelegálních kopií. BD+ je nástroj, který umožní dynamickou aktualizaci kódu přehrávače. ROM-Mark je naopak vymožeností z úplně jiného soudku. Jedná se o ochranu nezjistitelnou jakýmikoliv softwarovými nástroji. Vytvořit ho budou moci pouze společnosti, které budou nezapisovatelné disky s chráněným obsahem vytvářet. Už po pár dnech od vydání oficiální zprávy BDA přešlo na její stranu Universal Music s tím, že chce Blu-ray jako nový standard pro hudební nosič budoucnosti. To není ale vše, 20th Century Fox už jedou v „modrém vlaku“ také a studio Lions Gate Home Entertainment předevčírem vydalo zprávu, že se přidává také. Ve světle nových skutečností se zdá, že už může HD DVD odtáhnout z pole ještě před začátkem bitvy. Na straně Toshiby ale stále ještě stojí Microsoft, který, jak ho známe, vytáhne určitě nějaký skrytý trumf. Nebo ne?

Odborník na internetové pirátství Matěj Brouček usměrňuje silná slova BDA o nezkopírovatelnosti jejich disků: „ Víte, už roky ohlašují různé společnosti, že vynalezly ochranu, kterou nikdo neprolomí, a všichni víme, jak to vždycky dopadne. Nevěřím tomu, že zkušení internetoví piráti, hackeři a jiní počítačový odborníci stojící mimo zákon nepřijdou na to, jak film zkopírovat. Často totiž není vůbec nutné ochranu prolomit, ale stačí ji prostě jen obejít. Mí drazí spoluobčané se tedy nemusejí vůbec bát toho, že by s příchodem Blu-ray, případně HD DVD, nastal konec nelegálního kopírování. Vsadím se, že tomu nevěří ani sami výrobci disků a filmová studia, i když se touto myšlenkou opíjejí natolik, že sami ztrácejí objektivní pohled na situaci.“ O novém postupu vojsk Blu-ray disků si můžete přečíst zde.

Bluetooth klávesnice Logitech s LCD displejem

Společnost Logitech je výrobcem periferních zařízení, který se snaží za každou cenu vylepšovat tyto produkty, ačkoliv se zdá, že už se snad ani více vylepšit nedají. V minulém roce nás Logitech přesvědčil s první laserovou myší MX1000, že k progresu skutečně může dojít. Nyní se pustili odborníci známé firmy i do klávesnice. Výsledkem je Bluetooth klávesnice s LCD displejem.

set klávesnice + myš logitech MX1000

Nač taková vymoženost? Díky použití Bluetooth 2.0 můžete přes počítač pouštět filmy na projektoru či hrát stejným způsobem hry, aniž byste se museli starat o nějakou délku kabelů. Bluetooth má oproti rádiovému přenosu, který je v současnosti používán ve většině wireless myší a klávesnic, větší dosah a navíc přes něj lze pohodlně přenášet data do integrovaného displeje. Na něm se vám mohou zobrazovat e-maily, playlisty, teplota místnosti či ho lze používat jako kalkulačku. Možností je jednoduše řečeno celá řada. Klávesnice bude prodávána v setu s myší MX1000, celý produkt nese označení Cordless Desktop MX5000. Cena v USA byla stanovena na 149.99 dolarů. Podrobně rozebrané funkce a specifikace zde.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

O2TV
Televizní program je přežitek. Nové rozhraní O2TV má změnit návyky

O2TV přichází s novým rozhraním, díky testovacímu set-top-boxu jsme si s ním mohli pohrát ještě před jeho spuštěním. Televizní program a orientace podle kanálů...  celý článek

Cena nové Apple TV 4K je o zhruba 20 procent vyšší.
Nová Apple TV zvládne 4K, HDR10 a umí hrát hry

Apple ukázal novou vylepšenou chytrou krabičku k televizi Apple TV. Firma jejím uvedením dohnala podobné konkurenční produkty.  celý článek

Z drážďanského Apple Storu jsme nepřivezli jen nový iPhone 8 Plus, ale také...
Podívejte se na novou Apple TV. Vaše staré filmy povýší do 4K

Z drážďanskeho Apple Storu jsme nepřivezli jen nový iPhone 8 Plus, ale také Apple TV 4K. Ačkoli bychom určitě volili 64GB verzi, která není o mnoho dražší než...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.