Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází nová verze Bluetooth. Připojí se i na internet

  16:26aktualizováno  16:26
Do boje o komunikační systém pro internet věcí chce mnohem více než dosud promluvit formát Bluetooth. Právě přes Bluetooth už připojujeme chytrá zařízení, jako například chytré hodinky nebo náramky. Nová specifikace Bluetooth 4.2 má pozici této technologie ještě vylepšit.

Nová specifikace Bluetooth umožní delší provoz na baterie zařízením, jako je třeba tento chytrý záchod. | foto: LIXIL

Blueooth 4.2 se chce v oblasti internetu věcí prosadit díky upravenému komunikačnímu protokolu, který lépe zabezpečuje komunikaci, ještě více šetří energii a k tomu se má až 2,5krát zvýšit rychlost. Výhodou nové verze je to, že jde v softwarovou (firmwarovou) úpravu, kterou zvládnou aktuální modely.

Internet věcí (IoT)

Poněkud zjednodušeně se tento trend dá označit jako dělání chytrých věcí z hloupých. U televizních přijímačů to mělo poměrně veliký úspěch, a tak se čím dále více firem snaží ukázat, že i další domácí zařízení mohou být doplněna o množství automatických funkcí a pospojována do jednoho funkčního celku. Ten je pak možné ovládat třeba přes internet.

Patří sem přitom nejen obligátní lednička, která vás upozorní na docházející jídlo a případně jej i objedná, ale i osobní lékařské přístroje (třeba skryté v hodinkách), které vám například průběžně měří puls apod.

Největšího nasazení se však IoT dočká v profesionální sféře jako třeba ve zdravotnictví, průmyslu včetně automobilového, energetice, obchodu a dalších.

Nová verze tak má pomoci minimálně udržet Bluetooth pozici, kterou si postupně buduje od čtvrté generace. To byl standard Bluetooth rozšířen o specifikaci Bluetooth Smart, či chcete-li Bluetooth LE technology. Ten je určen právě pro energeticky nenáročné malé chytré systémy, které na jednu baterii vydrží roky v provozu. Právě Bluetooth Smart se týkají hlavní změny.

Chytře na internet

Organizace Bluetooth Special Interest Group, která má Bluetooh na starosti, v PDF dokumentu o 2 700 stranách zevrubně popisuje vlastnosti nové specifikace. Slibuje v ní například, že malé bluetoothové senzory budou moci odesílat a přijímat zprávy přímo z internetu prostřednictvím zařízení, přes které budou komunikovat, jako je router nebo tablet či mobil. V současnosti se používá poropojení z jednoho blutooth zařízení s druhým. Kvůli tomu musí Bluetooth podporovat nízkoenergetický IP protokol (Low-power IP, IPv6/6LoWPAN) a Bluetooth Smart Internet gateways (GATT), který internetovou komunikaci umožní.

Možná ještě důležitější jsou změny v zabezpečení systému, který se v současnosti nedokáže příliš bránit sofistikovaným útokům. Bluetooth má nově zabránit vysledování zařízení při párování a využívá vylepšený systém šifrování.

Dá se předpokládat, že se tímto krokem rozroste rodina chytrých zařízení, jako jsou například různé senzory s označením Bluetooth Smart. Ty budou komunikovat přes zařízení  s označením Bluetooth Smart Ready.  

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz