Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází nová verze Bluetooth. Připojí se i na internet

  16:26aktualizováno  16:26
Do boje o komunikační systém pro internet věcí chce mnohem více než dosud promluvit formát Bluetooth. Právě přes Bluetooth už připojujeme chytrá zařízení, jako například chytré hodinky nebo náramky. Nová specifikace Bluetooth 4.2 má pozici této technologie ještě vylepšit.

Nová specifikace Bluetooth umožní delší provoz na baterie zařízením, jako je třeba tento chytrý záchod. | foto: LIXIL

Blueooth 4.2 se chce v oblasti internetu věcí prosadit díky upravenému komunikačnímu protokolu, který lépe zabezpečuje komunikaci, ještě více šetří energii a k tomu se má až 2,5krát zvýšit rychlost. Výhodou nové verze je to, že jde v softwarovou (firmwarovou) úpravu, kterou zvládnou aktuální modely.

Internet věcí (IoT)

Poněkud zjednodušeně se tento trend dá označit jako dělání chytrých věcí z hloupých. U televizních přijímačů to mělo poměrně veliký úspěch, a tak se čím dále více firem snaží ukázat, že i další domácí zařízení mohou být doplněna o množství automatických funkcí a pospojována do jednoho funkčního celku. Ten je pak možné ovládat třeba přes internet.

Patří sem přitom nejen obligátní lednička, která vás upozorní na docházející jídlo a případně jej i objedná, ale i osobní lékařské přístroje (třeba skryté v hodinkách), které vám například průběžně měří puls apod.

Největšího nasazení se však IoT dočká v profesionální sféře jako třeba ve zdravotnictví, průmyslu včetně automobilového, energetice, obchodu a dalších.

Nová verze tak má pomoci minimálně udržet Bluetooth pozici, kterou si postupně buduje od čtvrté generace. To byl standard Bluetooth rozšířen o specifikaci Bluetooth Smart, či chcete-li Bluetooth LE technology. Ten je určen právě pro energeticky nenáročné malé chytré systémy, které na jednu baterii vydrží roky v provozu. Právě Bluetooth Smart se týkají hlavní změny.

Chytře na internet

Organizace Bluetooth Special Interest Group, která má Bluetooh na starosti, v PDF dokumentu o 2 700 stranách zevrubně popisuje vlastnosti nové specifikace. Slibuje v ní například, že malé bluetoothové senzory budou moci odesílat a přijímat zprávy přímo z internetu prostřednictvím zařízení, přes které budou komunikovat, jako je router nebo tablet či mobil. V současnosti se používá poropojení z jednoho blutooth zařízení s druhým. Kvůli tomu musí Bluetooth podporovat nízkoenergetický IP protokol (Low-power IP, IPv6/6LoWPAN) a Bluetooth Smart Internet gateways (GATT), který internetovou komunikaci umožní.

Možná ještě důležitější jsou změny v zabezpečení systému, který se v současnosti nedokáže příliš bránit sofistikovaným útokům. Bluetooth má nově zabránit vysledování zařízení při párování a využívá vylepšený systém šifrování.

Dá se předpokládat, že se tímto krokem rozroste rodina chytrých zařízení, jako jsou například různé senzory s označením Bluetooth Smart. Ty budou komunikovat přes zařízení  s označením Bluetooth Smart Ready.  

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz