Boj s terorem: Budou vaše telefonáty a e-maily v databázi?

  • 22
Evropská unie je rozdělena v názoru na znění legislativy, podle níž by měly být uchovávány záznamy telefonních a mobilních operátorů a údaje o e-mailové korespondenci v rámci boje proti terorismu.
Evropská komise připravuje návrh na sladění těchto pravidel v rámci 25 členských zemí, nynější předsednická země Británie však po útocích v Londýně přišla s vlastním návrhem. Přijetí návrhu komise by trvalo až tři roky. Vyžaduje totiž přijetí Evropským parlamentem, který je velmi citlivý na opatření zasahující do lidských práv a zároveň je více otevřený lobbování telekomunikačních firem.

Británie, podporovaná Irskem, Francií a Švédskem, však vyzývá vlády zemí EU, aby se shodly na příslušných zákonech mezi sebou, a obešly tak Evropskou komisi i Evropský parlament. Londýn se obává, že evropské instituce by legislativní proces příliš zpomalily. „Podle názoru komise nejdou tyto dva návrhy dohromady,“ řekl mluvčí právního oddělení Evropské komise Friso Roscam. Podle něj evropské orgány zveřejní svůj vlastní návrh do několika měsíců.

„Musíme se rozhodnout. EU si musí vybrat nástroj, který použije,“ dodal mluvčí. Čtyři státy EU navrhly už po teroristických útocích v Madridu, aby telekomunikační společnosti uchovávaly data minimálně na rok. Evropská komise poté doporučila lhůtu změnit na šest měsíců až rok, aby snížila cenu, kterou operátory stojí uchovávání záznamů. Ministři vnitra Unie budou o uchovávání dat diskutovat zítra na speciálním mítinku, který má urychlit spolupráci členských zemí v boji proti terorismu.

Žádný z dosavadních návrhů v Unii dosud nevyzval k nahrávání obsahu elektronické komunikace, vyšetřovatelé však chtějí, aby byli schopni vystopovat volaná čísla včetně neúspěšných volání, e-mailové adresy, na které je odesílána pošta, a adresy otevíraných webových stránek.