Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

17:29
Ridici slibovali nudny usek a nutno konstatovat, ze slib se vyplnil. Dalnicni usek pred Kasselem zrejme nepovazuji za prilis atraktivni ani mobilni operatori, zachytit byt jen slaby signal GPRS je v poslednich desitkach minut nadlidsky ukol.
21.7.2015
17:19
17:15
Děkujeme vám za pozornost. Přímý přenos z souboje makrofágů a bakterií E.coli končí. Ale ještě dnes si budete moci prohlédnout. zrychlený záznam.
17:04
Nyní pro vás připravujeme zrychlené video (timelaps), kde bude jasně vidět, jak buňky čistí okolí od bakterií.
17:01
Je dobojováno. V druhém experimentu, kdy makrofágové čelili menšímu počtu baterií, zvítězili.
16:07
I když to vypadá, že jsme scénu oproti předchozímu experimentu přiblížili, není to tak. Makrofágové jsou prostě jen větší.
14:21
Zdá se, že tentokrát se makrofágům mimořádně daří, zvlášť levý makrofág rychle zachytil nástup bakterií a okamžitě je začal pohlcovat. Už můžeme pozorovat, jak původně tyčinkovité bakterie se působením trávících enzymů uvnitř buňky zakulacují, až se nakonec zcela rozpustí.
14:13
Sledujete nový zápas. Vyměnili jsme Petriho misku a máme tu nové makrofágy čelící bakteriím E.coli! Jak se jim povede tentokrát?
13:49
Pracujeme na přípravě dalšího souboje. Právě teď měníme Petriho misky, budete svědky nového zaostřování a ladění bojové scény. Jak jsme již psali, dáme makrofágům trochu větší šanci. Prosíme o chvilku strpení, než se do sebe buňky opět zaklesnou.
13:45
Tak se bohužel díváte na pohřebiště buněk. Makrofágy, přestože se jedná o velice odolný buněčný typ, vyschnutí během experimentu nepřežily. Předtím se jim ale podařilo velkou většinu bakterií pohltit a zlikvidovat, poslední zbytky jsou teď chyceny do sítí vzniklých z buněčných vnitřností. Pokus zkusíme zopakovat, makrofágům dáme větší šanci, nepřátel nebude tolik jako v prvním případě.
13:15
Inkubační komůrka se při dlouhodobém experimentu zahřívá a bylo tak nutné přidat živé médium, které vyschlo. Naši hrdinové zažili sucho. Uvidíme, jestli se zmátoří.
12:55
Tak se nám přeostření podařilo! Můžete vidět, jak se aktivované makrofágy rozprostřely na sklíčku, vytvořily složitou síť panožek, kterými mohou lovit baktérie a přitom se pevně držel podkladu. Uvnitř panožek jsou navíc vidět granulky - malé váčky zvané lyzozómy, jakési buněčné žaludky, v nichž jsou pohlcené baktérie tráveny. Náš experiment jsme schválně načasovali na čas oběda, aby vám svou žravostí dodaly chuť k jídlu.
12:54
  • Po necelých třech hodinách se makrofágy postupně zakulacují, jak se plní...

    Po necelých třech hodinách se makrofágy postupně zakulacují, jak se plní bakteriemi. Buňku vlevo dole si po nastavení aparatury zanedlouho prohlédneme zblízka. / Autor: slowtv.playtvak.cz Technet.cz

12:43
Chystáme se zaostřit na buňku v levém dolním rohu, která je krásně rozprostřená a kde očekáváme, že uvidíme pohlcené baktérie. Ostatní makrofágy se postupně plní bakteriemi a zakulacují se jim "plná bříška". Makrofágy se průběžně věnují usmrcování pohlcených baktérií a jejich trávení. Čím dál tím víc jich ale při tom umírá...
11:56
Na bitevní scéně se začínají objevovat různé vláknité struktury. Jedná se nejspíš o materiál, který vyvrhují prasklé (nekrotické) buňkya který se v médiu vysráží a lepí na sebe baktérie. Může se jednat například o DNA, která je kyselá, má záporný náboj. Makrofág i po své smrti tedy k něčemu může být! Další specializovaní bojovníci na pohlcování bakterií v našem těle, neutrofilní granulocyty vyvrhují svou vlastní genetickou informaci jako jakousi "síť na bakterie". Není divu, že podobnou aktivitu nepřežijí! Čest jejich památce.
11:45
Tak máme asi první první oběť mezi statečnými makrofágy! Do zorného pole připlaval velký objekt, makrofág, který ztratil schopnost se držet misky - typický příznak buněčné smrti - ztráta tzv. buněčné adheze. Důvodů, proč zahynul může být celá řada. Může jít o buňku, která byla stará a na sklonku svého života už na začátku pokusu. Spíš se ale jedná o výsledek aktivity bakterií, které vytvářejí obranné látky, kterými se brání ulovení, pohlcení a rozložení. Makrofág, který bojuje proti přílišné přesile bakterií vybavených kvalitní protimakrofágovou obranou může podlehnout. Stále ale věříme, že makrofágy nakonec zvítězí!!!
10:53
Makrofágy zažívají šok. Jejich smysly zachytily přítomnost patogenů. Na povrchu makrofágů jsou receptory pro cizost - v našem případě např pro molekuly buněčné stěny bakterií. Zcela nepřipravené makrofágy, zvyklé na pohodlí tkáňové kultury, se aktivují, vyzbrojují a spouštějí syntézu nových bílkovin. Chvilku jim trvá, než se pustí do boje. Na videu už jsou ale vidět bakterie navázané na membránu, které budou za chvíli pohlceny a rozloženy bakteriálními trávícími enzymy. To, že makrofágy nikam neplavou, ale jsou přichyceny na misku je normální, i v našem těle musejí umět prolézat různými skulinami a přemisťovat se na dlouhou vzdálenost a to ne plaváním, ale plazením a šplháním, podobně, jako améby.
10:16
Na začátku experimentu vždy chvíli trvá, než se vše usadí, vyrovnají koncentrace a nastane rovnováha.
10:14
Právě pozorujete začátek experimentu, kdy se napipetované bakterie pohybují rovnoběžným pohybem, jak do nich narážejí molekuly roztoku. Makrofágy se však přichytily Petriho misky a proto stojí na místě.
09:58
Bakterie přidány, ladíme objektiv a scénu…a startujeme za tři minuty
09:42
9:33
Dobrý den, právě připravujeme mikroskopickou aparaturu, žhavíme kameru, spouštíme software. Makrofágy narostlé v Petriho miskách byly kultivovány v termostatu při 37° C v atmosféře s 5 % CO2, tedy za optimálních podmínek. Tyto buňky jsou trochu rozmazlené, neboť rostly v médiu bohatém na všechny možné živiny, navíc za sterilních podmínek. Uvidíme, jak rychle se zorientují a zareagují na nové bojové podmínky. Bakterie tak zastihnou našich sedm statečných nepřipravené, u bohaté snídaně, s nenabitými puškami odloženými u vchodu do saloonu. I pro bakterie ale bude setkání s makrofágy šok, jednak se změní růstové médium, za druhé se setkají s organismem, který neznají, zatím celý svůj život strávily pouze spolu, popř. sloužily jako potrava pro hádátka.
9:30
Příprava biologického materiálu je plném proudu. Začínáme v 10 hodin.
7:55
Už dnes můžete sledovat Souboj sedmi statečných v přímém přenosu na Slow TV.


Najdete na iDNES.cz