Reportáž skončila 21. 7. 2015 17:29

Boj v lidském těle. Sledujte mikroskopickou show v přímém přenosu

Boj na život a na smrt. Boj o váš život. Takový přímý přenos jste v televizi ještě neviděli. Živě vysíláme souboj, jehož obdoba se každý den odehrává i ve vašem těle. Startuje Slow TV. Televize i o těch nejneobvyklejších věcech a z těch nejneočekávanějších míst.

17:29
Ridici slibovali nudny usek a nutno konstatovat, ze slib se vyplnil. Dalnicni usek pred Kasselem zrejme nepovazuji za prilis atraktivni ani mobilni operatori, zachytit byt jen slaby signal GPRS je v poslednich desitkach minut nadlidsky ukol.
21.7.2015
17:19
17:15
Děkujeme vám za pozornost. Přímý přenos z souboje makrofágů a bakterií E.coli končí. Ale ještě dnes si budete moci prohlédnout. zrychlený záznam.
17:04
Nyní pro vás připravujeme zrychlené video (timelaps), kde bude jasně vidět, jak buňky čistí okolí od bakterií.
17:01
Je dobojováno. V druhém experimentu, kdy makrofágové čelili menšímu počtu baterií, zvítězili.
16:07
I když to vypadá, že jsme scénu oproti předchozímu experimentu přiblížili, není to tak. Makrofágové jsou prostě jen větší.
14:21
Zdá se, že tentokrát se makrofágům mimořádně daří, zvlášť levý makrofág rychle zachytil nástup bakterií a okamžitě je začal pohlcovat. Už můžeme pozorovat, jak původně tyčinkovité bakterie se působením trávících enzymů uvnitř buňky zakulacují, až se nakonec zcela rozpustí.
14:13
Sledujete nový zápas. Vyměnili jsme Petriho misku a máme tu nové makrofágy čelící bakteriím E.coli! Jak se jim povede tentokrát?
13:49
Pracujeme na přípravě dalšího souboje. Právě teď měníme Petriho misky, budete svědky nového zaostřování a ladění bojové scény. Jak jsme již psali, dáme makrofágům trochu větší šanci. Prosíme o chvilku strpení, než se do sebe buňky opět zaklesnou.
13:45
Tak se bohužel díváte na pohřebiště buněk. Makrofágy, přestože se jedná o velice odolný buněčný typ, vyschnutí během experimentu nepřežily. Předtím se jim ale podařilo velkou většinu bakterií pohltit a zlikvidovat, poslední zbytky jsou teď chyceny do sítí vzniklých z buněčných vnitřností. Pokus zkusíme zopakovat, makrofágům dáme větší šanci, nepřátel nebude tolik jako v prvním případě.
13:15
Inkubační komůrka se při dlouhodobém experimentu zahřívá a bylo tak nutné přidat živé médium, které vyschlo. Naši hrdinové zažili sucho. Uvidíme, jestli se zmátoří.
12:55
Tak se nám přeostření podařilo! Můžete vidět, jak se aktivované makrofágy rozprostřely na sklíčku, vytvořily složitou síť panožek, kterými mohou lovit baktérie a přitom se pevně držel podkladu. Uvnitř panožek jsou navíc vidět granulky - malé váčky zvané lyzozómy, jakési buněčné žaludky, v nichž jsou pohlcené baktérie tráveny. Náš experiment jsme schválně načasovali na čas oběda, aby vám svou žravostí dodaly chuť k jídlu.
12:54
  • Po necelých třech hodinách se makrofágy postupně zakulacují, jak se plní bakteriemi. Buňku vlevo dole si po nastavení aparatury zanedlouho prohlédneme zblízka. / Autor: slowtv.playtvak.cz Technet.cz

12:43
Chystáme se zaostřit na buňku v levém dolním rohu, která je krásně rozprostřená a kde očekáváme, že uvidíme pohlcené baktérie. Ostatní makrofágy se postupně plní bakteriemi a zakulacují se jim "plná bříška". Makrofágy se průběžně věnují usmrcování pohlcených baktérií a jejich trávení. Čím dál tím víc jich ale při tom umírá...
11:56
Na bitevní scéně se začínají objevovat různé vláknité struktury. Jedná se nejspíš o materiál, který vyvrhují prasklé (nekrotické) buňkya který se v médiu vysráží a lepí na sebe baktérie. Může se jednat například o DNA, která je kyselá, má záporný náboj. Makrofág i po své smrti tedy k něčemu může být! Další specializovaní bojovníci na pohlcování bakterií v našem těle, neutrofilní granulocyty vyvrhují svou vlastní genetickou informaci jako jakousi "síť na bakterie". Není divu, že podobnou aktivitu nepřežijí! Čest jejich památce.
11:45
Tak máme asi první první oběť mezi statečnými makrofágy! Do zorného pole připlaval velký objekt, makrofág, který ztratil schopnost se držet misky - typický příznak buněčné smrti - ztráta tzv. buněčné adheze. Důvodů, proč zahynul může být celá řada. Může jít o buňku, která byla stará a na sklonku svého života už na začátku pokusu. Spíš se ale jedná o výsledek aktivity bakterií, které vytvářejí obranné látky, kterými se brání ulovení, pohlcení a rozložení. Makrofág, který bojuje proti přílišné přesile bakterií vybavených kvalitní protimakrofágovou obranou může podlehnout. Stále ale věříme, že makrofágy nakonec zvítězí!!!
10:53
Makrofágy zažívají šok. Jejich smysly zachytily přítomnost patogenů. Na povrchu makrofágů jsou receptory pro cizost - v našem případě např pro molekuly buněčné stěny bakterií. Zcela nepřipravené makrofágy, zvyklé na pohodlí tkáňové kultury, se aktivují, vyzbrojují a spouštějí syntézu nových bílkovin. Chvilku jim trvá, než se pustí do boje. Na videu už jsou ale vidět bakterie navázané na membránu, které budou za chvíli pohlceny a rozloženy bakteriálními trávícími enzymy. To, že makrofágy nikam neplavou, ale jsou přichyceny na misku je normální, i v našem těle musejí umět prolézat různými skulinami a přemisťovat se na dlouhou vzdálenost a to ne plaváním, ale plazením a šplháním, podobně, jako améby.
10:16
Na začátku experimentu vždy chvíli trvá, než se vše usadí, vyrovnají koncentrace a nastane rovnováha.
10:14
Právě pozorujete začátek experimentu, kdy se napipetované bakterie pohybují rovnoběžným pohybem, jak do nich narážejí molekuly roztoku. Makrofágy se však přichytily Petriho misky a proto stojí na místě.
09:58
Bakterie přidány, ladíme objektiv a scénu…a startujeme za tři minuty
09:42
9:33
Dobrý den, právě připravujeme mikroskopickou aparaturu, žhavíme kameru, spouštíme software. Makrofágy narostlé v Petriho miskách byly kultivovány v termostatu při 37° C v atmosféře s 5 % CO2, tedy za optimálních podmínek. Tyto buňky jsou trochu rozmazlené, neboť rostly v médiu bohatém na všechny možné živiny, navíc za sterilních podmínek. Uvidíme, jak rychle se zorientují a zareagují na nové bojové podmínky. Bakterie tak zastihnou našich sedm statečných nepřipravené, u bohaté snídaně, s nenabitými puškami odloženými u vchodu do saloonu. I pro bakterie ale bude setkání s makrofágy šok, jednak se změní růstové médium, za druhé se setkají s organismem, který neznají, zatím celý svůj život strávily pouze spolu, popř. sloužily jako potrava pro hádátka.
9:30
Příprava biologického materiálu je plném proudu. Začínáme v 10 hodin.
7:55
Už dnes můžete sledovat Souboj sedmi statečných v přímém přenosu na Slow TV.
Načíst další