Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na pomoc Ukrajině, jim naopak jako kompenzaci poskytují svou výzbroj velmoci. V zahraničních médiích se spekuluje, že po tancích Leopard 2 by mohla Česká republika dostat nabídku na bojová vozidla pěchoty Marder, která by provozovala do příchodu typu CV90.
Německé bojové vozidlo pěchoty Marder

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder | foto: public domain

Polsko, které z východoevropských zemí Ukrajině pomáhá zdaleka nejvíce, tlačí zároveň na evropské země i Spojené státy, aby polské armádě techniku zaslanou na východ kompenzovaly. Německo už Polsku před mnoha lety poskytlo za minimální ceny například tanky Leopard 2A4 nebo stíhací letouny MiG-29 z výzbroje bývalého východoněmeckého letectva. Nyní Polsko, které má ve výzbroji tanky Leopard 2A4 a 2A5 (a realizuje modernizační proces Leopard 2PL), požádalo Němce o další tanky Leopard 2 moderních verzí.

Je to s podivem, protože Poláci, kteří se zbavují tanků T-72 a PT-91, uzavřeli v poslední době hned dvě obří objednávky na dva různé typy tanků (korejské K2 a americké M1) a spíše se očekávalo, že bude chtít od německé techniky ve střednědobém horizontu odejít. Možná i proto Christine Lambrechtová, německá ministryně obrany, zaslala svému polskému protějšku Mariuszovi Błaszczakovi dopis o možnostech dodávek vybavení, které má zaplnit mezery po vojenské pomoci poskytnuté Ukrajině Varšavou.

Z informací, které Němci Polákům poskytli, ovšem vyplývá, že jim v hlavních požadavcích nevyhoví. Němci, zjevně i pod dojmem toho, že Polsko hodlá jejich techniku vyměnit za americkou a korejskou (což pro německé výrobce není dobrá reklama), nehodlají Polákům zdarma kompenzovat dodávky na Ukrajinu, ale nabízejí jiné řešení.

Tank Leopard 2 polské armády během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump

Leopard 1

První možností, kterou Němci nastiňují, by bylo převedení tanků Leopard 1 ve „větším počtu“ (odhaduje se na cca 100 kusů) nebo bojových vozidel pěchoty Marder. To se vůči Polákům zdá spíše jako taktika, protože tanky ze 60. let žádá maximálně Ukrajina, ale Polsko, které své ozbrojené síly mohutně modernizuje, by zavedením tohoto typu udělalo ne jeden, ale hned několik kroků zpátky. Totéž se týká BVP Marder, které samo Německo vyřazuje. Polsko totiž realizuje projekt vlastního BVP Borsuk, na který plně spoléhá. Obecně se proto očekává, že obě nabídky Poláci rázně odmítnou.

Druhou možností, kterou Polsku Němci nabízejí, je společný nákup nejmodernějších verzí tanků Leopard 2A7. Společnou větší objednávkou by se snížila jednotková cena. I to je však nabídka jen kosmetická, pokud by Poláci chtěli nové německé tanky k novým americkým a korejským, mohli by si je objednat sami, konečný rozdíl v ceně by jistě nebyl až tak výrazný.

Německá bojová vozidla Marder v litevském Šeštokai (24. února 2017)

Zprávy Süddeutsche Zeitung

Podle prohlášení polského ministra obrany již dříve Polsko dostalo nabídku podobnou té české, a to na darování několika kusů Leopardů 2A4. Každopádně německá reakce pro Polsko jistě bude zklamáním. Němci oficiálně argumentují tím, že potřebují tanky pro Bundeswehr a sami nemají kde brát. I proto sama německá armáda znovu zařazuje tanky Leopard 2A4, které již měla připravené k vyřazení nebo přebudování na mostní nebo ženijní jednotky.

V posledních letech dodala společnost KMW také 12 vozidel Leopard 2A4 Maďarsku (2020). Do České republiky by mělo být převedeno 15 MBT jako takových a podobný počet byl údajně nabídnut také Slovensku, vše v rámci výměny techniky za tu, která ze zmíněných zemí odešla na Ukrajinu. Slovenská reakce je zatím nejasná, na Slovensku se o nabídce vede diskuse.

Podle zpráv z polského tisku však Německo nabízí také bojová vozidla pěchoty Marder. Němci se již dohodli s Řeckem a souhlasili s výměnou části těchto vozidel za bývalá východoněmecká vozidla BMP-1, která by pak byla předána Ukrajině. Poláci přitom zvažují, že by vozidla Marder mohla být zajímavou nabídkou pro sousedy Polska, včetně České republiky nebo Slovenska. Obě země čekají na nově pořízená vozidla CV-90. Pokud by byl Marder použit v roli přechodného vozidla, mohla by Ukrajina obdržet nejen BMP-1, ale také mnohem modernější platformu BMP-2 (BVP-2), kterou oba státy bývalé federace provozují.

Výhody a nevýhody případného zavedení BVP Marder do AČR:
+ uvolnění desítek BVP-2 pro Ukrajinu
+ moderní pozorovací vybavení (termovize)
slabá výzbroj
zavedení mezitypu na krátkou dobu

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder

Pokud by naše politická reprezentace hodlala poslat i další bojová vozidla na Ukrajinu (a šlo by o BVP-2, kterých máme k dispozici stále desítky), dala by nám německá nabídka (pokud se informace z polských zdrojů potvrdí) smysl.

Na druhou stranu je otázka, zda by se nám vyplatilo na pouhých několik jednotek let zavádět úplně nový bojový systém včetně výcviku, výzbroje a technického zabezpečení. I pokud bychom kvůli krátkodobé výpomoci rezignovali na velké logistické manévry, šlo by o operaci náročnou, a nikoli jen okrajově nákladnou.

Velkou výhodou BVP Marder proti starým československo-sovětským typům, je instalace termovize. Jak potvrdí každý tankista nebo příslušník mechanizované pěchoty, bojové vozidlo s termovizí a bez ní jsou dva úplně jiné světy. Termovize dělá z bojového vozidla, když nic jiného, tak kvalitní průzkumný stroj. BVP-2, které nyní provozujeme, se spoléhají na starší infračervené zářiče, které nejsou tak kvalitní, spolehlivé a jsou velmi demaskující.

Mezi negativa BVP Marder však musíme připomenout pouze 20mm hlavní výzbroj, která je na současném bojišti nedostatečná. I proto se u BVP CV90, která bude AČR nakupovat, uvažuje o rážích od 30 mm výše.

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2.

Obrněnec CV90 pro testování ve Vyškově (27. dubna 2021)

Bojové vozidlo pěchoty Marder

Bojové vozidlo pěchoty Marder bylo po dlouhou dobu hlavním BVP Bundeswehru. V současné době se používají verze 1A3, 1A4 a 1A5, které však postupně nahrazují nová BVP typu Puma.

Marder 1 je plně pásové vozidlo, jehož korba poskytuje osádce omezenou ochranu proti palbě z 20mm kanonů (čelní), střepinám granátů a pěchotním zbraním (do 7,62 mm). Přídavný pancíř, kterým byl Marder vybaven od verze 1A3, byl konstruován jako přepážkový a zvyšoval odolnost v kritických místech proti palbě z kanonů ráže 30 mm.

Pro ochranu proti zbraním hromadného ničení má bojové vozidlo pěchoty ochranný ventilační systém NBC s výkonem tři metry krychlové za minutu.

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder

Pro jízdu v noci má řidič k dispozici zařízení pro řízení se zesilovačem zbytkového světla, které lze použít místo středového úhlového zrcátka. Velitel a střelec jsou pak vybaveni společným termovizním zařízením, což je výhoda proti sovětskému BMP-2.

K pohonu vozidla slouží kapalinou chlazený vznětový motor MTU MB 833 Ea-500 se dvěma turbodmychadly a o výkonu 441 kW. Stejně jako u tanku Leopard je pohonný systém navržen jako powerpack, což umožňuje v krátkém čase vyměnit kompletní hnací ústrojí s pomocí vyprošťovacího vozidla.

Marder, v posledních verzích se schopností převézt šestičlenný výsadek, je vybaven 20mm automatickým kanonem MK 20 Rh 202 namontovaným na věži, 7,62mm kulometem MG3 namontovaným na věži a šestihlavňovým zadýmovacím zařízením. Otázkou je, zda by se na omezenou dobu instalovaly PTŘS Spike, které používá naše armáda.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...