Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 6. března pořízeného automatickou...

Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 6. března pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Kocelovicích | foto: Astronomický ústav AV ČR

Češi vypočítali, kam do Německa spadl meteorit. Původně měl přes půl tuny

  • 21
Velmi jasný bolid ozářil v neděli 6. března noční oblohu nad Rakouskem, Bavorskem a jihozápadem Čech. Meteoroid o hmotnosti 600 kilogramů a velikosti v průměru kolem 70 cm byl původem malou částí asteroidu. Díky výpočtům českých astronomů se podařilo určit přesně jeho dráhu, v Německu se našly první úlomky.

„I když bolid letěl mimo naše území a naše kamery byly od něho relativně daleko (od 125 do 320 km), podařilo se nám z našich záznamů, včetně přesné světelné křivky z fotometrů, které jsou taktéž součástí našich kamer, určit všechny parametry jeho průletu atmosférou s velmi vysokou přesností,“ uvedl vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Pavel Spurný. Podrobné fotografie pořídila stanice v Kunžaku. Meteoroid měl zřejmě hmotnost až 600 kilogramů.

EN060316

Bolid s rodokmenem

Meteoroid vstoupil do atmosféry nad Rakouskem a Bavorskem 6. března ve 22:36:51 hodin a při téměř strmém letu postupně brzdil a rozpadal se. Světelnou dráhu dlouhou 72 kilometrů těleso uletělo za 5,5 sekundy. Díky malé vstupní rychlosti, strmé dráze, velké počáteční hmotě a soudržnosti materiálu přestal bolid svítit až 17,6 kilometru nad zemí. „Takto hluboký průnik je u bolidů velmi vzácný, což dokresluje fakt, že za několik desítek let našich systematických pozorování jsme pozorovali takto malou koncovou výšku jen zcela výjimečně,“ poznamenal Spurný. Podle něj je zřejmé, že na zemský povrch dopadl velký počet úlomků o hmotnosti od gramů po kilogramy.

Meteoroid, meteor, meteorit, bolid?

Pořádek v pojmech

  • Meteoroid je malé kosmické těleso do rozměru několika desítek metrů
  • Meteor je světelný jev, který vzniká, pokud se meteoroid dostane do atmosféry
  • Meteorit je název pro zbytky meteoroidu, které neshořely v atmosféře a dopadly na zem
  • Bolid je název pro obzvláště jasný meteor (světelný jev)

Až půltunový meteoroid spadl do Německa

Místo dopadu meteoritů leží převážně na území Německa, severně od řeky Inn a je zhruba ohraničeno městy Stubenberg na západě a Ering na východě. Největší meteority by měly být v lesním porostu východně od Stubenbergu. Toto město je také zatím neoficiálním pojmenováním meteoritu.

Přibližné místo dopadu bolidu

Přibližné místo dopadu bolidu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Bolid svými světelnými a zvukovými projevy upoutal pozornost velkého počtu obyvatel Bavorska, kde bylo v tu dobu jasno. Jinde sledování bolidu komplikovala oblačnost, která pokrývala velkou část střední Evropy. Přesto se i v Čechách našla místa, kde bylo aspoň částečně jasno.

Hledání meteoritů

Čeští astronomové druhý den po pozorování bolidu oznámili německým kolegům polohu pádové oblasti a ihned začaly první pokusy o nalezení meteoritu. V sobotu 12. března se našly první úlomky o celkové hmotnosti 45 gramů. Podle laboratorního zjištění šlo o takzvanou brekcii, což znamená meteorit složený z více druhů materiálu.

Nyní je známo zhruba 25 meteoritů s rodokmenem, tedy meteoritů, jejichž dráha byla určena z přístrojových pozorování. Z toho v 15 případech se na výpočtu podíleli čeští astronomové. Podle jejich výpočtů byl nalezen i první meteorit Příbram ze 7. dubna 1959. Nedávno byly nalezeny například meteority Žďár nad Sázavou, které dopadly v prosinci 2014.

Obrázek dokumentující oblast nálezu prvního meteoritu ze dne 12. 3. s detailním pohledem na meteorit (23.9 g) v nálezové pozici JV od města Stubenberg

Vnitřní struktura zkoumaného meteoritu Stubenberg odpovídající složením meteoritům typu LL6. Bílá zrna odpovídají meteorickému železu, poněkud tmavší bílá zrna odpovídají sulfidům, světle šedé oblasti patří olivínům, o něco tmavší šedá zrna jsou pyroxeny a nejtmavší šedá zrna jsou živce

Meteorit Stubenberg zachytily kamery na stanicích Churáňov, Kocelovice, Kunžak, Ondřejov, Růžová a Svratouch. Stanice jsou součástí Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

Oprava a doplnění: Mapa původně ukazovala na stejnojmenné město v Rakousku, za chybu se omlouváme. Do článku jsme doplnili fotografie a vysvětlení pojmů. Opravili jsme záměnu bolid za meteoroid.

,