Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bomba letošního léta: vynikající MP3 discman iRiver ChromeX (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud jste dosud s koupí MP3/CD přehrávače váhali, neměli byste nadále otálet. Český trh ovládl nový král ChromeX, levnější bratříček výborného discmanu SlimX. Nabízí skvělou kvalitu a obrovské množství funkcí - to vše za necelých pět tisíc s DPH!

Jako povodeň vtrhl na český trh následník famózního MP3/CD přehrávače SlimX, odlehčený model ChromeX. Svůj podíl na trhu chce získat především díky nízké ceně: Je k mání za téměř polovinu hodnoty SlimX. Nabízí přitom parametry přinejmenším srovnatelné a pro méně majetné zákazníky se určitě stane jedničkou mezi MP3 discmany u nás.

iRiver ChromeX

Škatulata, otevřte se!
Naše recenze začíná klasickým pohledem dovnitř balení. Tam se nachází samotný discman, manuál, dálkové ovládání, peckovitá sluchátka, dvě tužkové baterie a síťový adaptér. Záměrně jsem nepoužil výraz "nabíječka"; ChromeX totiž akumulátory dobíjet neumí, což je veliká škoda. Dálkové ovládání na sluchátkovém kabelu nemá displej, ale je větší a ergonomičtější než u Slima. Pecky jsou příjemným překvapením, hrají velice slušně, nejlepšího zvuku dosáhnete s rockovým ekvalizérem. Pokud se ještě zmíním o papírovém disku, který zaparkuje mechaniku při transportu, už to bude z výbavy vše.

iRiver ChromeX

Designe, ukaž se!
Jediným parametrem se ChromeX se svým silnějším sourozencem měřit nemůže - a to je právě vzhled. Levnější kousek vypadá jako normální konvenční discman, je mnohem silnější než Slim (rovné 3 cm), příslušnost k rodině X indikuje jen typická vlnka, rušící jinak pravidelný tvar přístroje. Víko je ze dvou plastů, šedého (či černého) a stříbrného dílu. Ten se nachází jen v malé výseči, obklopuje displej ve středu víka a nachází se na něm tlačítka Play/Pause, Stop, Forward a Rew. Lehce vpravo nad displejem jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínání zobrazení navigace/vstup do menu. Další buttony najdeme na pravém boku (dá-li se to tak říci) přehrávače: prvky pro změnu režimu přehrávání (Mode), programování a volbu M3U playlistů (PRGM) a volbu ekvalizéru a skok o adresář dál (+10/EG). Hned vedle nich jsou tři zásuvky, jedna pro externí napájení, další pro výstup na sluchátka a dálkové ovládání a konektor Line Out a Hold - zámek kláves. Baterie se vkládájí klasicky zespod.

iRiver ChromeX

Displeji, rozsviť se!
Zobrazovací jednotka je prakticky shodná s tou, jaká je integrována do dálkového ovládání SlimX. Znamená to jemný grafický displej s modrým podsvícením, na nějž je radost pohledět. U datových disků tak máte přehled o názvu alba (adresáře), skladby a autora (pokud soubor obsahuje ID3 Tag), vzorkovací frekvenci a bitrate. Informace o disku umí ChromeX načíst také z CD Textu. Podporováno je i zobrazení formátu - MP3, WMA, ASF nebo CDDA, můžete si nechat ukázat odehraný nebo zbývající čas. Rovněž máte na výběr ze dvou vizualizací, buď VU Meteru nebo Waveform - průběh zvukové křivky.

iRiver ChromeX

Parametry, nastavte se!
Pomocí přehledného grafického menu, od dob SlimX ještě notně zkrášleného, lze nastavit neuvěřitelné množství parametrů. Nechci suplovat operační manuál, a tak zmíním jen některé: pokračování v přehrávání (resume), jazykovou sadu (čeština samozřejmě included), typ scrollingu, zobrazení ID3, podsvícení, samočinné vypnutí, rychlost přetáčení, správu vyrovnávací paměti, vyvážení zvuku, uživatelský ekvalizér, mód přehrávání a mnoho, mnoho dalšího. Zajímavá je práce anti-skip ochrany, cache pojme 40 sekund pro audio CD, 120 sekund zvuku v MP3/128 kbps a 240 sekund WMA/64 kbps. V menu lze určit, po jak dlouhých intervalech se bude cache doplňovat. Častější načítání kratších úseků lépe eliminuje otřesy, čtení dat v delších intervalech zase šetří baterie.

iRiver ChromeX

Přístroji, ovládej se!
Práce s přehrávačem je velice jednoduchá a přehledná, nevyhnu se oblíbenému klišé, že ji zvládne i začátečník. Veškerá nastavení jsou rychle dostupná a se skutečně podařeným menu se seznámíte za chvilku. ChromeX můžete naládovat všemi typy disků, 8- i 12cm, multisession, Packet Write... Kromě DVD asi vše. Zhltne soubory podporovaných formátů s datovým tokem 8 - 320 kbps. Na firemních stránkách lze nalézt čas od času inovovaný firmware, který stačí vypálit na CD a přístroj si natáhne nové a opravené funkce. Teoreticky se chystá i podpora dalších kompresních formátů, ale nevím o tom, že by této možnosti některý z výrobců využil. Abyste si s kamarády přehrávače neprohodili, můžete si ten svůj dokonce pojmenovat - jeho název se zobrazí při spuštění a při zastaveném přehrávání. Dálkové ovládání je velice příjemné, nemám námitek.

iRiver ChromeX

A nakonec... Muziko, hraj!
Přestože ChromeX stojí prakticky polovinu, za kolik v současnosti pořídíte Slima, po zvukové stránce a přehrávacích schopnostech jsou si rovni. Jak jsem již řekl dříve, sluchátka naprosto dostačují. Předvolby ekvalizéru tu nejsou jen na okrasu, ale perfektně padnou ke kýženému hudebnímu žánru. ChromeX se osvědčil i při propojení s autorádiem pomocí kazetového adaptéru. Také ochrana proti otřesům je velice dobrá. Bohužel se mi přehrávač nevešel do kapsáčových šortek, ale v báglíku na zádech při sprintu nepřeskočil. 1600 mAh akumulátory vydržely téměř 11 hodin provozu, silné alkalinky mají unést až 16 hodin přehrávání MP3 a 7 hodin CDDA. Jestli mi tu chybí něco, čím se SlimX mohl pochlubit, pak to asi bude rádio. Vytknout by se dala také menší vyrovnávací paměť.

iRiver ChromeX

Hodnocení
ChromeX je vynikající výrobek, jaký se v této třídě nevidí. Má všechny stěžejní vlastnosti Slima a nabízí je za výbornou cenu. Výrobce dokonce v posledních dnech sáhl ke zlevnění a ChromeX se tak rázem dostal ještě níž, na hranici, kde už se opravdu vyplatí o něm zauvažovat.

Kvalita zvuku a funkce: 24 bodů ze 30
Zvuk je výborný s odstupem signál-šum více než 90 dB. ChromeX je funkcemi doslova napěchovaný, najde se jen málo toho, co by v porovnání s předchozím modelem chybělo. Škoda jen, že neumí dobíjet akumulátory. Jedna funkce mi ale vysloveně vadí - při otevření víka se přehrávač automaticky vypne.

Ergonomie a ovládání: 24 bodů z 25
Vzhledově velice povedený, základní ovládání je velmi snadné. Také dálkové ovládání je účelně tvarované.

Vybavení: 13 bodů z 15
Kdybych si chtěl hodně vymýšlet, přál bych si ještě nějaký adaptér do auta, jako měl Personal Jukebox, nebo alespoň nějaký přenosný pytlíček, jaký byl u SlimX.

Cena: 30 bodů ze 30
Lepší už to asi být nemůže. ChromeX nabízí maximum za vynikající cenu.

Přehrávač k testu zapůjčila firma Empei.Témata: MP3, povodeň, stop

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz