Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bomba letošního léta: vynikající MP3 discman iRiver ChromeX (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud jste dosud s koupí MP3/CD přehrávače váhali, neměli byste nadále otálet. Český trh ovládl nový král ChromeX, levnější bratříček výborného discmanu SlimX. Nabízí skvělou kvalitu a obrovské množství funkcí - to vše za necelých pět tisíc s DPH!

Jako povodeň vtrhl na český trh následník famózního MP3/CD přehrávače SlimX, odlehčený model ChromeX. Svůj podíl na trhu chce získat především díky nízké ceně: Je k mání za téměř polovinu hodnoty SlimX. Nabízí přitom parametry přinejmenším srovnatelné a pro méně majetné zákazníky se určitě stane jedničkou mezi MP3 discmany u nás.

iRiver ChromeX

Škatulata, otevřte se!
Naše recenze začíná klasickým pohledem dovnitř balení. Tam se nachází samotný discman, manuál, dálkové ovládání, peckovitá sluchátka, dvě tužkové baterie a síťový adaptér. Záměrně jsem nepoužil výraz "nabíječka"; ChromeX totiž akumulátory dobíjet neumí, což je veliká škoda. Dálkové ovládání na sluchátkovém kabelu nemá displej, ale je větší a ergonomičtější než u Slima. Pecky jsou příjemným překvapením, hrají velice slušně, nejlepšího zvuku dosáhnete s rockovým ekvalizérem. Pokud se ještě zmíním o papírovém disku, který zaparkuje mechaniku při transportu, už to bude z výbavy vše.

iRiver ChromeX

Designe, ukaž se!
Jediným parametrem se ChromeX se svým silnějším sourozencem měřit nemůže - a to je právě vzhled. Levnější kousek vypadá jako normální konvenční discman, je mnohem silnější než Slim (rovné 3 cm), příslušnost k rodině X indikuje jen typická vlnka, rušící jinak pravidelný tvar přístroje. Víko je ze dvou plastů, šedého (či černého) a stříbrného dílu. Ten se nachází jen v malé výseči, obklopuje displej ve středu víka a nachází se na něm tlačítka Play/Pause, Stop, Forward a Rew. Lehce vpravo nad displejem jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínání zobrazení navigace/vstup do menu. Další buttony najdeme na pravém boku (dá-li se to tak říci) přehrávače: prvky pro změnu režimu přehrávání (Mode), programování a volbu M3U playlistů (PRGM) a volbu ekvalizéru a skok o adresář dál (+10/EG). Hned vedle nich jsou tři zásuvky, jedna pro externí napájení, další pro výstup na sluchátka a dálkové ovládání a konektor Line Out a Hold - zámek kláves. Baterie se vkládájí klasicky zespod.

iRiver ChromeX

Displeji, rozsviť se!
Zobrazovací jednotka je prakticky shodná s tou, jaká je integrována do dálkového ovládání SlimX. Znamená to jemný grafický displej s modrým podsvícením, na nějž je radost pohledět. U datových disků tak máte přehled o názvu alba (adresáře), skladby a autora (pokud soubor obsahuje ID3 Tag), vzorkovací frekvenci a bitrate. Informace o disku umí ChromeX načíst také z CD Textu. Podporováno je i zobrazení formátu - MP3, WMA, ASF nebo CDDA, můžete si nechat ukázat odehraný nebo zbývající čas. Rovněž máte na výběr ze dvou vizualizací, buď VU Meteru nebo Waveform - průběh zvukové křivky.

iRiver ChromeX

Parametry, nastavte se!
Pomocí přehledného grafického menu, od dob SlimX ještě notně zkrášleného, lze nastavit neuvěřitelné množství parametrů. Nechci suplovat operační manuál, a tak zmíním jen některé: pokračování v přehrávání (resume), jazykovou sadu (čeština samozřejmě included), typ scrollingu, zobrazení ID3, podsvícení, samočinné vypnutí, rychlost přetáčení, správu vyrovnávací paměti, vyvážení zvuku, uživatelský ekvalizér, mód přehrávání a mnoho, mnoho dalšího. Zajímavá je práce anti-skip ochrany, cache pojme 40 sekund pro audio CD, 120 sekund zvuku v MP3/128 kbps a 240 sekund WMA/64 kbps. V menu lze určit, po jak dlouhých intervalech se bude cache doplňovat. Častější načítání kratších úseků lépe eliminuje otřesy, čtení dat v delších intervalech zase šetří baterie.

iRiver ChromeX

Přístroji, ovládej se!
Práce s přehrávačem je velice jednoduchá a přehledná, nevyhnu se oblíbenému klišé, že ji zvládne i začátečník. Veškerá nastavení jsou rychle dostupná a se skutečně podařeným menu se seznámíte za chvilku. ChromeX můžete naládovat všemi typy disků, 8- i 12cm, multisession, Packet Write... Kromě DVD asi vše. Zhltne soubory podporovaných formátů s datovým tokem 8 - 320 kbps. Na firemních stránkách lze nalézt čas od času inovovaný firmware, který stačí vypálit na CD a přístroj si natáhne nové a opravené funkce. Teoreticky se chystá i podpora dalších kompresních formátů, ale nevím o tom, že by této možnosti některý z výrobců využil. Abyste si s kamarády přehrávače neprohodili, můžete si ten svůj dokonce pojmenovat - jeho název se zobrazí při spuštění a při zastaveném přehrávání. Dálkové ovládání je velice příjemné, nemám námitek.

iRiver ChromeX

A nakonec... Muziko, hraj!
Přestože ChromeX stojí prakticky polovinu, za kolik v současnosti pořídíte Slima, po zvukové stránce a přehrávacích schopnostech jsou si rovni. Jak jsem již řekl dříve, sluchátka naprosto dostačují. Předvolby ekvalizéru tu nejsou jen na okrasu, ale perfektně padnou ke kýženému hudebnímu žánru. ChromeX se osvědčil i při propojení s autorádiem pomocí kazetového adaptéru. Také ochrana proti otřesům je velice dobrá. Bohužel se mi přehrávač nevešel do kapsáčových šortek, ale v báglíku na zádech při sprintu nepřeskočil. 1600 mAh akumulátory vydržely téměř 11 hodin provozu, silné alkalinky mají unést až 16 hodin přehrávání MP3 a 7 hodin CDDA. Jestli mi tu chybí něco, čím se SlimX mohl pochlubit, pak to asi bude rádio. Vytknout by se dala také menší vyrovnávací paměť.

iRiver ChromeX

Hodnocení
ChromeX je vynikající výrobek, jaký se v této třídě nevidí. Má všechny stěžejní vlastnosti Slima a nabízí je za výbornou cenu. Výrobce dokonce v posledních dnech sáhl ke zlevnění a ChromeX se tak rázem dostal ještě níž, na hranici, kde už se opravdu vyplatí o něm zauvažovat.

Kvalita zvuku a funkce: 24 bodů ze 30
Zvuk je výborný s odstupem signál-šum více než 90 dB. ChromeX je funkcemi doslova napěchovaný, najde se jen málo toho, co by v porovnání s předchozím modelem chybělo. Škoda jen, že neumí dobíjet akumulátory. Jedna funkce mi ale vysloveně vadí - při otevření víka se přehrávač automaticky vypne.

Ergonomie a ovládání: 24 bodů z 25
Vzhledově velice povedený, základní ovládání je velmi snadné. Také dálkové ovládání je účelně tvarované.

Vybavení: 13 bodů z 15
Kdybych si chtěl hodně vymýšlet, přál bych si ještě nějaký adaptér do auta, jako měl Personal Jukebox, nebo alespoň nějaký přenosný pytlíček, jaký byl u SlimX.

Cena: 30 bodů ze 30
Lepší už to asi být nemůže. ChromeX nabízí maximum za vynikající cenu.

Přehrávač k testu zapůjčila firma Empei.Témata: MP3, povodeň, stop

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Najdete na iDNES.cz