Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bonusové speciality Blu-ray a HD DVD disků

  12:50aktualizováno  12:50
Vysoká kapacita formátu HD DVD a Blu-ray přinese jednak obraz ve vysokém rozlišení, možnost více dabingových verzí v mnohokanálovém zvuku, ale také obrovský prostor pro speciální výbavu. Bonusová sekce tak dostane úplně nový rozměr.

Součástí filmových DVD jsou různé doplňkové materiály, jako filmy o filmu, komentáře režisérů a tvůrců, fotogalerie z natáčení, životopisy herců, vynechané scény … obecně se jim říká bonusy.

„Zatímco se zbytek světa v uplynulých deseti letech velmi rozvíjel, DVD designéři se nikam neposunuli“ řekl pro server CNET David Anthony, spoluzakladatel společnosti Giant Interactive a dodává: „DVD přehrávače jsou zařízení, na kterých se za poslední desetiletí v podstatě mnoho nezměnilo. V interaktivitě, zpracování a grafice nedošlo k žádným zásadním vylepšením“.

Designérům a producentům bonusových sekcí se však blýská na lepší časy. S nástupem formátů HD DVD a Blu-ray budou mít daleko širší možnosti, jak své nápady kreativně realizovat. Technici pracující na HD DVD v pondělí demonstrovali některé možnosti formátu.

Dva obrazy najednou

Každý přehrávač bude vybaven dvěma samostatnými videopřevodníky, takže bude moci současně přehrávat dva různé obrazy. Díky tomu nebudete muset ukončit přehrávání filmu před vstupem do bonusové sekce disku. Během sledování kaskadérského kousku ve filmu si v okně po straně obrazovky můžete pustit záběry z natáčení a rovnou srovnat výsledný efekt s tím, jak vznikl.

Stejným způsobem bude možno sledovat současně dva úhly pohledu kamer na scénu, případně hrát interaktivní hry, vycházející z filmu. Protože bude přehrávač napojen na internet, mohou být vynechány trailery – budou se streamovat přímo ze sítě, vždy na aktuální filmy.

Příkladem mohou být například snímky „Constantine“, či „Bourne Supermacy“, vydané v USA na HD DVD, u kterých můžete sledovat komentář režiséra a další bonusy přímo během filmu. 

Hledáme programátory

Authoringová studia teď tedy najímají především Java programátory, protože nové interaktivní materiály budou daleko více počítačovými programy, než současné animace a videoklipy.

Prodeje rostou

Steve Nickerson z Warner Home Video předpokládá, že do konce tohoto roku bude prodáno 500 000 HD DVD a Blu-ray přehrávačeů. Nástup by tak byl rchlejší než u DVD přehrávačů, jichž se během prvního roku prodalo 305 000.  

I další předpovědi jsou velmi optimistické. Během srpna a září se předpokládá, že zákazníci utratí deset milionů dolarů za HD DVD a Blu-ray disky. Příští rok by mělo vzrůst ažý na 225 - 500 milionů.

  
V současné době se na českém trhu vyskytují jen přehrávače a média Blu-ray. Na filmy na Blu-ray discích si zatím musíme počkat.

Pro zajímavost doplňuji, že 25 GB médium Sony stojí přibližně 700 Kč, 50 GB disk Panasonic 1400 Kč, stolní přehrávač Samsung BD-P1000 38 000  Kč a vypalovací mechnaika Pioneer BDR-101A  22 000 Kč.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Najdete na iDNES.cz