Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bonusové speciality Blu-ray a HD DVD disků

  12:50aktualizováno  12:50
Vysoká kapacita formátu HD DVD a Blu-ray přinese jednak obraz ve vysokém rozlišení, možnost více dabingových verzí v mnohokanálovém zvuku, ale také obrovský prostor pro speciální výbavu. Bonusová sekce tak dostane úplně nový rozměr.

Součástí filmových DVD jsou různé doplňkové materiály, jako filmy o filmu, komentáře režisérů a tvůrců, fotogalerie z natáčení, životopisy herců, vynechané scény … obecně se jim říká bonusy.

„Zatímco se zbytek světa v uplynulých deseti letech velmi rozvíjel, DVD designéři se nikam neposunuli“ řekl pro server CNET David Anthony, spoluzakladatel společnosti Giant Interactive a dodává: „DVD přehrávače jsou zařízení, na kterých se za poslední desetiletí v podstatě mnoho nezměnilo. V interaktivitě, zpracování a grafice nedošlo k žádným zásadním vylepšením“.

Designérům a producentům bonusových sekcí se však blýská na lepší časy. S nástupem formátů HD DVD a Blu-ray budou mít daleko širší možnosti, jak své nápady kreativně realizovat. Technici pracující na HD DVD v pondělí demonstrovali některé možnosti formátu.

Dva obrazy najednou

Každý přehrávač bude vybaven dvěma samostatnými videopřevodníky, takže bude moci současně přehrávat dva různé obrazy. Díky tomu nebudete muset ukončit přehrávání filmu před vstupem do bonusové sekce disku. Během sledování kaskadérského kousku ve filmu si v okně po straně obrazovky můžete pustit záběry z natáčení a rovnou srovnat výsledný efekt s tím, jak vznikl.

Stejným způsobem bude možno sledovat současně dva úhly pohledu kamer na scénu, případně hrát interaktivní hry, vycházející z filmu. Protože bude přehrávač napojen na internet, mohou být vynechány trailery – budou se streamovat přímo ze sítě, vždy na aktuální filmy.

Příkladem mohou být například snímky „Constantine“, či „Bourne Supermacy“, vydané v USA na HD DVD, u kterých můžete sledovat komentář režiséra a další bonusy přímo během filmu. 

Hledáme programátory

Authoringová studia teď tedy najímají především Java programátory, protože nové interaktivní materiály budou daleko více počítačovými programy, než současné animace a videoklipy.

Prodeje rostou

Steve Nickerson z Warner Home Video předpokládá, že do konce tohoto roku bude prodáno 500 000 HD DVD a Blu-ray přehrávačeů. Nástup by tak byl rchlejší než u DVD přehrávačů, jichž se během prvního roku prodalo 305 000.  

I další předpovědi jsou velmi optimistické. Během srpna a září se předpokládá, že zákazníci utratí deset milionů dolarů za HD DVD a Blu-ray disky. Příští rok by mělo vzrůst ažý na 225 - 500 milionů.

  
V současné době se na českém trhu vyskytují jen přehrávače a média Blu-ray. Na filmy na Blu-ray discích si zatím musíme počkat.

Pro zajímavost doplňuji, že 25 GB médium Sony stojí přibližně 700 Kč, 50 GB disk Panasonic 1400 Kč, stolní přehrávač Samsung BD-P1000 38 000  Kč a vypalovací mechnaika Pioneer BDR-101A  22 000 Kč.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Samsung ukáže na veletrhu CES obrazovku s technologií Micro LED

Prohnutý OLED Samsung

Samsung se chystá na veletrhu CES představit televizory s vylepšenou zobrazovací technologií označovanou jako Micro LED.

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

Najdete na iDNES.cz