Záznam srážky dvou protonů z urychlovače LHC pořízený detektorem ATLAS. Je to jeden z typů srážek, při kterých může vznikat Higgsův boson.

Záznam srážky dvou protonů z urychlovače LHC pořízený detektorem ATLAS. Je to jeden z typů srážek, při kterých může vznikat Higgsův boson. | foto: ATLAS (CERN)

Božská částice je v pasti. Sílí zvěsti, že se ji vědcům podařilo izolovat

  • 217
Možná, že už začátkem července získá Higgsův boson konkrétní obrysy a svět se o božské částici dozví zase o něco víc. Vědcům se totiž podle zatím nepotvrzených informací podařilo její přítomnost potvrdit v získaných datech.

Podle vědecké šeptandy se chystá tým pracující na urychlovači LHC ohlásit nové informace spojené s Higgsovým bosonem alias božskou částicí na konferenci ICHEP2012 v Melbourne, která začíná 4. července.

Proč musíme najít Higgsův boson?

Hledání této částice je jednou z priorit dnešní fyziky.

Je klíčová pro doplnění našich poznatků o podstatě fyzikálních sil, které evidentně nejsou úplné. Kdyby se ji nepodařilo objevit (nebo měla nějakou nečekanou podobu), znamenalo by to velké potíže pro dnes široce přijímané základní fyzikální teorie.

Podle dosavadních informací to nebude žádný další objev, ale "jen" potvrzení údajů, které byly získány už loni ze záznamu srážek na urychlovači LHC. Vědci analyzovali zhruba polovinu dat získaných při nových letošních pokusech a zjednodušeně řečeno v nich objevili něco, co neumí nijak vysvětlit. Respektive to dokážou vysvětlit přítomností Higgsova bosonu.

V každém případě se nyní údajně potvrzují výsledky z loňského roku (více zde), podle kterých by měl Higgsův boson vypadat jako poměrně těžká částice s celkovou energií (potažmo hmotností) 126 GeV. Během srážek se totiž objevuje přebytek částic vznikajících v této oblasti, a to jak v loňských, tak letošních údajích. Tím se logicky stále snižuje pravděpodobnost, že by šlo o náhodu, a vše naznačuje přítomnost zatím neznámé částice.

Na prohlášení převratného objevu je však zatím příliš brzy. V dějinách fyziky už byly zaznamenány případy, že i silnější "anomálie" se ukázaly být nakonec jenom přeludem a už zdánlivě potvrzený objev musel být znovu "zrušen" (například v případě pentakvarků).

Božská částice buď neexistuje, nebo se už neschová

Higgsův boson zatím přímo zachycen nebyl a ani současnými detektory nebude, a to i kdyby v dané oblasti opravdu existoval. Na konci současné fáze pátrání po něm budeme mít k dispozici jen nepřímé, ale přesvědčivé důkazy o jeho existenci. Těmi budou zachycené případy srážek, během kterých se děje něco, co s pomocí dnes známých částic nedokážeme přesně popsat.

Zdroje pověstí o "nalezení" částice najdete zde (v angličtině):

,