Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Braňte se proti spamu útokem

  17:15aktualizováno  17:15
Lidé, kterým vadí záplavy nevyžádané elektronické pošty, dostanou do ruky novou zbraň. Internetová firma a portál Lycos vyzkoušela ve Švédsku spořič obrazovky, který automaticky zatěžuje internetové servery zdrojů nevyžádané pošty.

Tím je jednak zpomaluje, a jednak jejich provozovatelům zvyšuje účty za provoz.

Nevyžádaná pošta je jedním z negativních dopadů podnikání na internetu. Její rozsah je nepochybně velký, ale jen obtížně se měří. Prozatím zveřejněné studie jsou zřejmě zabarveny tím, že jejich autory bývají často firmy, které prodávají programy proti ní. Testy některých programů přitom ukázaly, že za nevyžádanou poštu označují prakticky vše.

Doposud obvyklé způsoby boje proti nevyžádané elektronické poště spočívaly v různých automatických filtrech, které nevyžádanou poštu více či méně úspěšně mažou. Podnikavější lidé útočí na odesílatele vlastními dopisy. Po přijetí nových zákonů je možno proti rozesilatelům postupovat někde i soudně.

Firma Lycos přišla s jiným řešením. Její technici vytvořili speciální spořič obrazovky, což je program, který se spouští automaticky v době, kdy člověk svého počítače nevyužívá. Obvykle to bývají různé obrázky.

Spořič Lycosu zaměřený proti nevyžádané poště, které se anglicky říká spam, však rozesílá požadavky na informace od internetových firem, v jejichž prospěch je nevyžádaná pošta rozesílána - tedy nikoli vůči těm, z jejichž adres se taková pošty distribuuje, ale vůči těm, v jejíchž prospěch je určena. Tím se zvyšuje zatížení takových serverů v míře, kterou provozovatelé nepředpokládali, a na kterou tedy nejsou technicky připraveni. Tím jejich počítače zpomalují.

Neočekávaně vysoká míra zatížení se také projevů v účtech. Servery totiž obvykle platí za připojení podle objemu přenesených dat, takže čím více jich přenesou, tím je pro ně provoz dražší.

Lycos je prozatím s ohlasem na svou novinku nazvanou "Make love not spam" (Dělejte lásku, ne nevyžádanou poštu) na adrese http://makelovenotspam.com spokojen. Ačkoli je ještě v testovacím provozu, bylo do akce v úterý dopoledne celosvětově zapojeno přes 60.000 počítačů, které bombardovaly pirátské servery. Provoz na některých z nich se tak zhoršil o 85 procent. Přitom program Lycosu je napsán tak, aby se sám nestal pirátským, takže nezpůsobí úplné zastavení cizích serverů.

Přesto bylo ohlášeno, že se některé servery, jimž dělal spam reklamu, se v důsledku aktivit uživatelů screensaveru Make love not spam, staly nedostupné.  Oznámila to organizace NetCraft, která sleduje provoz na internetu.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Bezpečnostní sekce Technet.cz
 • Autoři: ,


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Koncentráky, Stalin a Arabové mají svůj podíl na vzniku Izraele

  Parník Exodus 1947 poté, co nad ním převzali kontrolu Britové

  Izrael mohl vzniknout v Jižní Americe či Africe, nakonec však byla zvolena horká půda pravlasti Izraelitů. K založení...

  Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

  David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

  Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

  Projeďte se s námi posledním jezdícím žabotlamem, toto je reálné retro

  Čelní vůz poslední provozované jednotky řady 451

  Původně hodně poruchové pantografy tvořily po vychytání dětských nemocí 54 let spolehlivou páteř příměstské dopravy v...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz