Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brian Eno a Peter Gabriel osvobozují muzikanty od labelů

aktualizováno 
Dvě legendy hudebního nebe, Brian Eno a Peter Gabriel, zakládají iniciativu MUDDA, která má hudebníkům pomoci oprostit se od nahrávacích společností, vydávat svou produkci na internetu a ještě na tom vydělat.

Dvě hudební legendy, Brian Eno a Peter Gabriel, který mimochodem 17. května přijede koncertovat do Prahy, představili na hudebním festivalu MIDEM novou iniciativu s názvem "Úžasná unie digitálně stahovaných umělců" (Magnificent Union of Digitally Downloading Artists - MUDDA). Eno a Gabriel vyzývají všechny umělce, aby se spojili a odstartovali digitální revoluci.

Cílem iniciativy je změnit způsob, jakým umělci nakládají s internetem a jak je jejich materiál představován zákazníkům. Současný stav nutí muzikanty nejprve dokončit celé album, pak teprve mohou skladby vydat. I tak spousta hudby zůstane v šuplíkách a nikdy se na zvukové nosiče nedostane. Podle Gabriela je nyní vhodná chvíle tento zastaralý model odstranit a přijít se zcela novým přístupem.

"Chceme se zaměřit na proces tvorby spíš než na finální produkt. Můžete dát k dispozici víc hudby ve formě jaké chcete, za cenu jakou si určíte. Můžete klidně vydávat syrové, nedokončené skladby. Hlavní je, aby se hudba dostala k fanouškům," říká zakladatel MUDDA.

Peter Gabriel
Peter Gabriel

Gabriel tvrdí, že hudebníci tak budou mít svou tvorbu plně pod kontrolou. "Umělci se sami stanou prodavači. Budou na začátku potravního řetězce, ne na jeho konci, kde jsou teď."

Brian Eno vidí v internetu nové možnosti: "Cédéčka nás nutí tvořit hudbu určitým způsobem. Nemůžeme vydávat čtyřminutové skladby, protože je to neefektivní, ale stejně tak nemůžeme vydat 151-minutovou kompozici. Kompakt je z tohoto hlediska velice limitující, ale internet to může změnit! Jestli chcete něco na týden zadarmo vystavit na síti - je to jen vaše věc."

Cenová flexibilita je něco, co současný model hudebního průmyslu není schopen nabídnout. "Proč by se měly skladby prodávat za 99 centů? Proč třeba nedat každý měsíc jednu skladbu zadarmo? Musíme v této oblasti více experimentovat," říká Eno.

Gabriel přitakává: "Začínající kapely se čím dál častěji obracejí na internet a my jim chceme ukázat cestu. Zpeněžit svou tvorbu není žádná věda."

Bývalý člen kapely Genesis věří, že nahrávací společnosti nebudou vycházejícím hvězdám bránit v rozletu a svolí, aby sami komunikovali s fanoušky a nabízeli hudbu i mimo oficiální alba. Pro nezávislé hudebníky se internet stane novým zdrojem přímých příjmů. Na webových stránkách mudda.org píše: "Umělci, kteří podepsali smlouvu s labely, se v podstatě stali jen námezdními dělníky. Nyní nastal čas, aby měli mnohem větší slovo tom, jak je s jejich tvorbou nakládáno."

Ale Gabriel dodává, že iniciativa není křížová výprava proti nahrávacím společnostem. "Stále jsou funkce, které labely zvládají perfektně, třeba marketing, účetnictví, distribuce, nebo i vyhledávání talentů. Ale spoustu věcí mohou hudebníci dělat nezávisle na nich."

Zakladatelé MUDDA si uvědomují, že ne všechna tvorba se dá poslouchat, nicméně nikdo by umělce neměl omezovat v tom, co dá k dispozici na internet. "Pochopitelně to znamená, že se vyrojí množství odpadní produkce, což přináší zásadní otázku: Jak filtrovat nepodarky," uzavírá Gabriel.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Najdete na iDNES.cz