Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brian Eno a Peter Gabriel osvobozují muzikanty od labelů

aktualizováno 
Dvě legendy hudebního nebe, Brian Eno a Peter Gabriel, zakládají iniciativu MUDDA, která má hudebníkům pomoci oprostit se od nahrávacích společností, vydávat svou produkci na internetu a ještě na tom vydělat.

Dvě hudební legendy, Brian Eno a Peter Gabriel, který mimochodem 17. května přijede koncertovat do Prahy, představili na hudebním festivalu MIDEM novou iniciativu s názvem "Úžasná unie digitálně stahovaných umělců" (Magnificent Union of Digitally Downloading Artists - MUDDA). Eno a Gabriel vyzývají všechny umělce, aby se spojili a odstartovali digitální revoluci.

Cílem iniciativy je změnit způsob, jakým umělci nakládají s internetem a jak je jejich materiál představován zákazníkům. Současný stav nutí muzikanty nejprve dokončit celé album, pak teprve mohou skladby vydat. I tak spousta hudby zůstane v šuplíkách a nikdy se na zvukové nosiče nedostane. Podle Gabriela je nyní vhodná chvíle tento zastaralý model odstranit a přijít se zcela novým přístupem.

"Chceme se zaměřit na proces tvorby spíš než na finální produkt. Můžete dát k dispozici víc hudby ve formě jaké chcete, za cenu jakou si určíte. Můžete klidně vydávat syrové, nedokončené skladby. Hlavní je, aby se hudba dostala k fanouškům," říká zakladatel MUDDA.

Peter Gabriel
Peter Gabriel

Gabriel tvrdí, že hudebníci tak budou mít svou tvorbu plně pod kontrolou. "Umělci se sami stanou prodavači. Budou na začátku potravního řetězce, ne na jeho konci, kde jsou teď."

Brian Eno vidí v internetu nové možnosti: "Cédéčka nás nutí tvořit hudbu určitým způsobem. Nemůžeme vydávat čtyřminutové skladby, protože je to neefektivní, ale stejně tak nemůžeme vydat 151-minutovou kompozici. Kompakt je z tohoto hlediska velice limitující, ale internet to může změnit! Jestli chcete něco na týden zadarmo vystavit na síti - je to jen vaše věc."

Cenová flexibilita je něco, co současný model hudebního průmyslu není schopen nabídnout. "Proč by se měly skladby prodávat za 99 centů? Proč třeba nedat každý měsíc jednu skladbu zadarmo? Musíme v této oblasti více experimentovat," říká Eno.

Gabriel přitakává: "Začínající kapely se čím dál častěji obracejí na internet a my jim chceme ukázat cestu. Zpeněžit svou tvorbu není žádná věda."

Bývalý člen kapely Genesis věří, že nahrávací společnosti nebudou vycházejícím hvězdám bránit v rozletu a svolí, aby sami komunikovali s fanoušky a nabízeli hudbu i mimo oficiální alba. Pro nezávislé hudebníky se internet stane novým zdrojem přímých příjmů. Na webových stránkách mudda.org píše: "Umělci, kteří podepsali smlouvu s labely, se v podstatě stali jen námezdními dělníky. Nyní nastal čas, aby měli mnohem větší slovo tom, jak je s jejich tvorbou nakládáno."

Ale Gabriel dodává, že iniciativa není křížová výprava proti nahrávacím společnostem. "Stále jsou funkce, které labely zvládají perfektně, třeba marketing, účetnictví, distribuce, nebo i vyhledávání talentů. Ale spoustu věcí mohou hudebníci dělat nezávisle na nich."

Zakladatelé MUDDA si uvědomují, že ne všechna tvorba se dá poslouchat, nicméně nikdo by umělce neměl omezovat v tom, co dá k dispozici na internet. "Pochopitelně to znamená, že se vyrojí množství odpadní produkce, což přináší zásadní otázku: Jak filtrovat nepodarky," uzavírá Gabriel.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz