Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Británie žaluje stahovače nelegální hudby

aktualizováno 
Britská organizace zastupující hudební vydavatelství BPI podala žaloby proti Britům, kteří prostřednictvím internetu nelegálně nejvíce hudebních nahrávek. Dále kritizuje hudební CD přibalená k novinám.

Britská organizace zastupující hudební vydavatelství BPI dnes oznámila, že podala žaloby proti 28 Britům, kteří podle ní poskytují prostřednictvím internetu nelegálně nejvíce hudebních nahrávek. Hudební průmysl však kromě toho otevírá další válečnou frontu - kritizuje skutečnost, že každý víkend se v novinách objevuje spousta přibalených hudebních CD. Jsou sice legální, ale zdarma, a to prý vysílá špatný signál.
Britské sdružení prodejců desek (BARD) a Fórum hudebních manažerů (MMF) vyzvaly hudební nakladatelství, aby k těmto volným hudebním CD přestaly dávat souhlas. Jen minulou neděli bylo v novinách zdarma v rámci různých propagačních kampaní umělců a nakladatelství celkem 10,5 milionu CD, zatímco v obchodech se za celý předchozí týden prodalo 2,6 milionu nosičů.
"Myšlenka, že hudba je zadarmo a že se CD nemusejí kupovat, je nepochybně pevně v myslích lidí," komentovala to mluvčí BARD Kim Baileyová. "Hudební vydavatelství vydávají spotřebitelům zmatené signály. Na jedné straně je nelegální stahování (hudby po internetu) špatné a na druhé straně je spousta volné hudby," cituje její slova dnešní list The Guardian.
Podle fóra tato propagační politika posiluje dojem, že hudba nemá žádnou cenu. Fórum nyní monitoruje skladby, které jsou na volných discích a předává jejich seznamy prodejcům. "Není spravedlivé chtít po obchodech, aby prodávaly něco, co je k dispozici zadarmo," domnívá se mluvčí seskupení.

BPI po varováních a měsících zaměřených spíše na přesvědčování přešla nyní k žalobám. Rozhodla se, že půjde po zdroji, nikoli po odběratelích - a podala tedy žaloby proti 28 Britům, kteří na internetu nabízejí nejvíce nahrávek ke stažení ostatními.
Jde o uživatele sítí KaZaA, Imesh, Grokster, Bearshare a WinMX. Strategie BPI je zřetelně odlišná od jejích amerických partnerů, kteří k žalobám sáhli dávno a zasahují i proti lidem, kteří si nahrávky stahují, včetně dětí. BPI ale potvrdila, že v žalobách bude pokračovat proti dalším lidem, pokud to bude nutné.
Předseda BPI Peter Jamieson v tiskovém prohlášení uvedl, že vydavatelé už dlouhé měsíce varují, že vyměňování nahrávek po internetu je nelegální. Od března rozeslala BPI na 350.000 varovných vzkazů lidem, kteří nabízejí nelegálně nejvíce nahrávek, aby je na to upozornila osobně a výslovně.
"Bránili jsme se soudní cestě tak dlouho, jak jsme mohli. Zanedbali bychom však svou povinnost, kdybychom nesáhli k akci, která má ukázat, že tato činnost je nelegální a poškozuje všechny stránky britského hudebního průmyslu," vysvětlil Jamieson.
BPI zároveň upozornila, že k tomuto rozhodnutí sáhla až v roce, kdy se v Británii začaly prosazovat legální metody přístupu k autorskými právy chráněné hudbě po internetu. Skutečnost, že hudební vydavatelství zejména v USA internet jako distribuční cestu nejprve zcela zanedbala a pak šla dříve k soudu, než začala řešit možnost legální distribuce hudby novými prostředky, se často považuje za jejich největší strategickou chybu.

Autoři:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz