Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Británie žaluje stahovače nelegální hudby

aktualizováno 
Britská organizace zastupující hudební vydavatelství BPI podala žaloby proti Britům, kteří prostřednictvím internetu nelegálně nejvíce hudebních nahrávek. Dále kritizuje hudební CD přibalená k novinám.

Britská organizace zastupující hudební vydavatelství BPI dnes oznámila, že podala žaloby proti 28 Britům, kteří podle ní poskytují prostřednictvím internetu nelegálně nejvíce hudebních nahrávek. Hudební průmysl však kromě toho otevírá další válečnou frontu - kritizuje skutečnost, že každý víkend se v novinách objevuje spousta přibalených hudebních CD. Jsou sice legální, ale zdarma, a to prý vysílá špatný signál.
Britské sdružení prodejců desek (BARD) a Fórum hudebních manažerů (MMF) vyzvaly hudební nakladatelství, aby k těmto volným hudebním CD přestaly dávat souhlas. Jen minulou neděli bylo v novinách zdarma v rámci různých propagačních kampaní umělců a nakladatelství celkem 10,5 milionu CD, zatímco v obchodech se za celý předchozí týden prodalo 2,6 milionu nosičů.
"Myšlenka, že hudba je zadarmo a že se CD nemusejí kupovat, je nepochybně pevně v myslích lidí," komentovala to mluvčí BARD Kim Baileyová. "Hudební vydavatelství vydávají spotřebitelům zmatené signály. Na jedné straně je nelegální stahování (hudby po internetu) špatné a na druhé straně je spousta volné hudby," cituje její slova dnešní list The Guardian.
Podle fóra tato propagační politika posiluje dojem, že hudba nemá žádnou cenu. Fórum nyní monitoruje skladby, které jsou na volných discích a předává jejich seznamy prodejcům. "Není spravedlivé chtít po obchodech, aby prodávaly něco, co je k dispozici zadarmo," domnívá se mluvčí seskupení.

BPI po varováních a měsících zaměřených spíše na přesvědčování přešla nyní k žalobám. Rozhodla se, že půjde po zdroji, nikoli po odběratelích - a podala tedy žaloby proti 28 Britům, kteří na internetu nabízejí nejvíce nahrávek ke stažení ostatními.
Jde o uživatele sítí KaZaA, Imesh, Grokster, Bearshare a WinMX. Strategie BPI je zřetelně odlišná od jejích amerických partnerů, kteří k žalobám sáhli dávno a zasahují i proti lidem, kteří si nahrávky stahují, včetně dětí. BPI ale potvrdila, že v žalobách bude pokračovat proti dalším lidem, pokud to bude nutné.
Předseda BPI Peter Jamieson v tiskovém prohlášení uvedl, že vydavatelé už dlouhé měsíce varují, že vyměňování nahrávek po internetu je nelegální. Od března rozeslala BPI na 350.000 varovných vzkazů lidem, kteří nabízejí nelegálně nejvíce nahrávek, aby je na to upozornila osobně a výslovně.
"Bránili jsme se soudní cestě tak dlouho, jak jsme mohli. Zanedbali bychom však svou povinnost, kdybychom nesáhli k akci, která má ukázat, že tato činnost je nelegální a poškozuje všechny stránky britského hudebního průmyslu," vysvětlil Jamieson.
BPI zároveň upozornila, že k tomuto rozhodnutí sáhla až v roce, kdy se v Británii začaly prosazovat legální metody přístupu k autorskými právy chráněné hudbě po internetu. Skutečnost, že hudební vydavatelství zejména v USA internet jako distribuční cestu nejprve zcela zanedbala a pak šla dříve k soudu, než začala řešit možnost legální distribuce hudby novými prostředky, se často považuje za jejich největší strategickou chybu.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Najdete na iDNES.cz