Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský tvůrce virů prý napáchal velké škody

  16:19aktualizováno  16:19
Policie podezírá jednoho z nejznámějších českých tvůrců počítačových virů, který vystupuje pod přezdívkou Benny, že způsobil nebývalé škody prostřednictvím internetu. Kriminalisté zjistili, že tento mladík pochází z Brna a minulý týden mu zabavili jeho počítače i s příslušenstvím.

Bennymu hrozí trestní stíhání. Podle některých informací je totiž spolutvůrcem viru - takzvaného červa pod označením SQLSlammer, který v roce 2003 působil potíže uživatelům databázových systémů Microsoft SQL Server.

Virus se prostřednictvím internetu dostal do databáze, převzal nad ní kontrolu a začal se z jednotlivých počítačů sám rozesílat na další přístroje. Záznamy sice nezničil, působil ale nemalé škody tím, že počítače přetížil. Databáze pak nebyly po nějaký čas plně funkční, s čímž měly problémy například letecké společnosti nebo firmy zabývající se internetovým obchodem.

U Bennyho udělala policie koncem minulého týdne rozsáhlou domovní prohlídku. Kriminalisté zabavili jeho počítače a větší množství datových nosičů. "Je (Benny) navíc podezřelý, že se podílel na dalších virech šířených většinou internetem," uvedla policejní mluvčí. V souvislosti s případem zatím Benny nebyl z ničeho obviněn. Jeho techniku nyní zkoumají specialisté.

Podíl mladého muže na vytvoření zákeřného počítačového červa odmítl Petr Odehnal z firmy Grisoft, která vyrábí antivirové programy, mimo jiné i známý AVG. "Vsadím láhev kvalitní whisky proti sklenici zvětralého piva, že Benny nemá na to, aby napsal (vytvořil) tento typ viru," řekl.

Podotkl, že Benny vytvářel počítačové viry spíše ke svému zviditelnění. Jako příklad uvedl Bennyho virus pro operační systém MS Windows 2000. Mladík byl prvním člověkem na světě, který pro tento program virus napsal. Vytvoření takového viru ale není podle podle odborníků problém. "Benny úmyslně omezil fungování viru na MS Windows 2000 a jeho vypuštění do světa načasoval pár dní před oficiálním datem zahájení distribuce tohoto systému. Myslím, že nevyžaduje další komentář," dodal Odehnal.

Server www.viry.cz informuje, že Benny sice viry vytvářel, pouze je ale zveřejňoval na svých internetových stránkách a sám je nenechal ničit. Po zveřejnění se však mladík nestaral o to, kdo a jak s nimi bude nakládat. "Bohužel byl zřejmě i toto kámen úrazu, jelikož takto mu může být přišito i podezření z podílu na něčem, co vzniklo úpravou těchto zdrojových kódů jinou osobou," uvádí se na stránce v článku Benny vyšetřován!

Benny se hlásí k tvůrcům virů z prestižní skupiny 29A. Vznikla kdysi ve Španělsku a nyní má asi 15 členů mimo jiné z ČR, Francie, Dánska nebo Švýcarska. Po převedení názvu 29A z desítkové soustavy do šestnáctkové vzniká číslo 666. Je to číselná kombinace spojovaná s ďáblem, čímž pravděpodobně chtěli členové skupiny upozornit na smysl své práce.

"Studuji způsoby, jak stávající počítačové systémy ochromit, jak prolomit bariéry. Není to jen způsob, jak obejít zabezpečení. Jde taky o to naprogramovat software, který moje myšlenky dokáže zrealizovat," uvedl nedávno pro server www.zive.cz jeden z předních členů skupiny pod přezdívkou GriYo ze Španělska.

Podle některých informací nyní Benny již dva roky viry nevytváří, pracuje prý jako programátor v jedné počítačové firmě. ČTK jeho reakci na policejní vyšetřování nesehnala. Rozhovor s mladíkem přinesl letos v únoru deník New York Times ve svých článcích o tvůrcích počítačových virů ze střední Evropy.

Česko má v oblasti počítačových virů zvláštní postavení. Na světě je asi 15 špičkových antivirových programů, přičemž tři pocházejí z bývalého Československa: AVAST!, AVG a NOD. "Svědčí to o tom, že jsme v této oblasti velmi zdatní," doplnil Odehnal.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Bezpečnostní sekce Technet.cz
 • Autor:  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

  James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

  Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

  Další z rubriky

  Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

  Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

  Černošská minorita v Houstonu nesla s nelibostí incident z 23. srpna 1917, kdy policie za nejasných okolností zadržela...

  Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

  Při výrobě luxusních italských reprosoustav používají i velrybí kosti

  Reprosoustavy Sonus Faber vznikají v malé továrně v italském městečku...

  Reprosoustavy Sonus Faber vznikají v malé továrně v italském městečku Arcugnano, asi tak hodinu jízdy od Benátek....

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz