Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak brontosaurus podruhé vymřel a proč by se mohl dočkat rehabilitace

  17:34
Jeden z nejslavnějších dinosaurů vůbec, brontosaurus, vypadl z vědeckého názvosloví už před více než sto lety. Skupina vědců na základě analýzy řady fosilií chce ovšem nyní slavnému zvířeti znovu vrátit jeho jedinečnost.

Nákres brontosaura vzniklý na základě prvního známého exempláře popsaného O. C. Marshem v 19. století. Kostru neměl k dispozici kompletní, jen vyšrafované části. Lebka je zcela nepůvodní, patřila zřejmě brachiosaurovi. | foto: volné dílo

Když jsem kolegy v redakci požádal, aby bez přemýšlení řekli tři dinosaury, kteří je napadnou jako první, v podstatě vždy se v jejich výčtu objevil (kromě T. rexe) i dobrácký, býložravý brontosaurus. Nikdo z dotazovaných přitom nevěděl, že “hřmotného ještěra“, jak zní překlad jeho rodového jména, jmenovali vlastně neprávem. Brontosaurus ve skutečnosti v paleontologii nemá žádné místo už více než sto let.

Tvor, který měl patřit mezi tzv. sauropody, žil na území dnešní Severní Ameriky v období jury (před cca 150 až 200 miliony let). Pro moderní vědu se zrodil přesně v roce 1879, kdy americký paleontolog O. C. Marsh zveřejnil krátký popis nového druhu nazvaného Brontosaurus excelsus na základě pozůstatků z amerického Wyomingu.

Bylo to ve vypjaté a horečné době, alespoň z paleontologického hlediska. Bohatí mecenáši, univerzity a muzea z východního pobřeží USA tehdy vysílali do oblastí bohatých na fosílie na americkém západě jednu skupinu průzkumníků za druhou. Kosti velkých dinosaurů byly v módě a kde je poptávka, najdou se lidé, kteří jí ochotně vyhoví.

O. C. Marsh byl jedním z nich. Na Yale působící paleontolog byl zapletený do dlouhotrvající „války o kosti“, především se svým rivalem z Filadelfie Edwardem Drinkerem Copem. V honbě za novými trofejemi oba dělali chyby a špatné závěry, které jejich následovníci napravovali dlouhá desetiletí. Na brontosaura došlo hned zkraje této velké čistky, už v roce 1903.

Rekonstrukce velikostí člověka a tří apatosaurů, od kterých máme kosterní nálezy. Oranžově je Apatosaurus ajax, červeně Apatosaurus louisae a zeleně je Apatosaurus (či chcete-li Brontosaurus) excelsus.

V té době další doyen paleontologie, Elmer Riggs, zveřejnil svou vlastní analýzu nálezů, ze kterých Marsh vycházel. Riggs tvrdí, že slavný paleontolog při zkoumání těchto pozůstatků přehlédl podobnost s jinou skupinou dinosaurů, kterou také sám popsal. Stalo se to v roce 1877, kdy Marsh zveřejnil popis rodu Apatosaurus (“klamající ještěr“). Vycházel z pozůstatků mladého zvířete, což při první analýze zastřelo podobnosti mezi apatosaurem a brontosaurem, argumentovaly novější analýzy. Podle ní si oba druhy byly tak blízko, že by měly být řazeny do stejného rodu (tj. jejich názvy by měly začínat stejným slovem).

Protože v paleontologii platí, že vyhrává ten, kdo přijde první, v oficiální literatuře brontosaurus „vymřel“ a změnil se na apatosaura - a to už v době, kdy vítězné tažení tohoto dvakrát vyhynulého dinosaura světem populární kultury sotva začínalo.

Rozhodnutí o zahrnutí obou tvorů do jediného rodu Apatosaurus bylo ještě potvrzeno v druhé polovině 20. století. Několikrát se sice vyskytla snaha o oživení původního rozdělení a brontosauři měli i své zastánce (například slavného biologa a popularizátora Stephena Jay Goulda), zatím ovšem vždy bez úspěchu. 

Jak jsme ale psali, nejnovější a na pohled poměrně solidně „vyfutrovanou“ supliku za brontosaury překládá palentolog Emanuel Tschopp, toho času na univerzitě v Lisabonu. Práce vyšla v časopise PeerJ a je zdarma dostupná. Není to vůbec krátké čtení, studie má několik set stran.

Tschopp a spol. měli proti svým předchůdcům samozřejmě tu výhodu, že mohli vycházet z mnohem bohatšího materiálu. Samotné metody se sice příliš nezměnily (nálezy dinosauří DNA jsou výjimka), ale od konce 19. století jsme objevili tisíce nových dinosaurů a řadu nových exemplářů i dříve popsaných druhů.

Tým tak během několika let práce provedl srovnání 81 koster a 477 kosterních pozůstatků velkých býložravých dinosaurů patřících do čeledi Diplodocidae, kam spadá i apatosaurus (a svého času tedy i brontosaurus). Byla mezi nimi i šestice koster druhu Apatosaurus excelsus, jak se dnes původní Marshův brontosaurus nazývá. Vědci (tedy především samotný Tschopp v rámci svého doktorandského studie) neporovnávali pouze ty exempláře, na jejichž základě byl daný druh popsán, ale všechny dostupné fosílie pod něj zahrnované.

Rekonstrukce podoby dinosaura podle dnešních představ o jeho stavbě těla (včetně hlavy podobnější ostatním zástupcům čeledi Diplodocidae).

Byť hlavní autor studie pro časopis Science tvrdil, že to původně nezamýšlel, na základě své práce navrhuje rod Brontosaurus znovu „oživit“. Podle něj se liší od apatosaurů ve více jak desítce důležitých anatomických charakteristik (měl mohutnější krk, jiný tvar lopatek, kostí v lýtku atp.), což anatomové v jiných případech považovali za dostatečně dobrý důvod pro ustavení samostatného rodu. Dokonce navrhuje mezi brontosaury zahrnout i druhy z dnes uznávaného rodu Eobrontosaurus.

Uvidíme, jak na jeho nápad zareagují kolegové. Zatím je velmi čerstvý a udělat si na něj názor chce tedy nějaký čas. Debata není vůbec rozhodnutá. Nepochybně se najdou vědci, kteří nápad zavrhnou, a jistě si najde i své příznivce. Ovšem paleontologické mlýny melou pomalu a na výsledky si budeme muset asi ještě chvíli počkat. „Vítání brontosaurků“ je zatím předčasné - ale samozřejmě ho nikomu nemůžeme zakázat.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...