Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brusel chce vypnout spící přístroje a zhasnout žárovky

  10:40aktualizováno  10:40
Evropská unie vypracovala návrh, podle kterého se má do konce roku 2020 snížit spotřeba elektrické energie v domácnostech o 20 procent.

Žárovka, světlo | foto: Profimedia.cz

Pomoci k tomu má nové značkování nejrůznějších výrobků od počítačů po domy či auta. Brusel chce rovněž podporovat častější využívání takzvaných úsporných žárovek, které snižují spotřebu v průměru o 60 procent a vydrží několikanásobně déle než klasické žárovky.

Rozjet by se měla i kampaň, která by Evropany nabádala, aby nenechávali spotřebiče zapnuté v pohotovostním režimu (standby), ale vypnuli je úplně. Jen v jednom bytě by toto opatření mohlo snížit roční poplatky za elektřinu o 84 eur, tedy téměř dva a půl tisíce korun. Nejrůznější moderní elektronické vymoženosti se na platbách za elektřinu podílejí z 20 procent. Polovina tohoto podílu přitom připadá právě na spotřebiče zapnuté v pohotovostním režimu.

České ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace plán Evropské komise na snížení spotřeby energie v zemích EU uvítaly. „Moderní, efektivní technologie zároveň posunou evropskou ekonomiku dopředu a budou impulzem pro silnější konkurenceschopnost na globálních trzích,“ uvedly ve společné tiskové zprávě. Varovaly však, že úsporný plán navrhuje pouze málo konkrétní legislativy, jež jeho splnění zajistí. „Navíc Evropská komise odsouvá revizi klíčové směrnice o energetické účinnosti budov až na rok 2009. Její současné znění je přitom naprosto nedostatečné,“ namítají ekologové.

Podle ekologů Česká republika patří k zemím s vysokou energetickou náročností. Na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje bezmála dvakrát více energie než patnáct starých států EU.

Evropské domácnosti ročně vyplýtvají na pohotovostním režimu 100 miliard kilowatthodin ročně. To odpovídá energii, kterou by vyrobilo asi deset velkých elektráren, z nichž každá by měla výkon jednoho gigawattu.

Úspor se dá dosáhnout i výměnou žárovek. Málokdo si uvědomuje, že osvětlení bytu tvoří asi čtvrtinu plateb domácnosti za energie. Výměnou klasického osvětlení za úsporné žárovky by Evropané mohli ušetřit až 16,7 miliardy kilowatthodin ročně. Odborníci sice upozorňují, že obliba modernějších žárovek roste v celé Evropě, ale například v nových členských zemích je jimi vybaveno jen málo domácností. Výjimkou je Česká republika, kde se těší oblibě srovnatelné se západní Evropou.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Najdete na iDNES.cz