Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brutální grafický výkon pro nadšence: s čím na nejlepší hry?

  3:00aktualizováno  3:00
Na trhu grafických karet si dnes rozhodně nemůžeme stěžovat na to, že by se nic nedělo. V současnosti se můžeme těšit z nové dimenze výkonu díky nové nVidii GeForce 8800GTX. Konkurenční ATI, vypadá to vypadá, chystá však zbraň, která by mohla i tak výkonnou kartu, jakou je 8800GTX, posadit na zadek.

Ati X nVidia _4 | foto: DigitalDoom

V současné době je živo hlavně u grafických karet. Dnes mnoho hráčů právem uctívá novou modlu - Nvidia GeForce 8800GTX. Ta je absolutní královnou výkonu.

Je to první grafická karta, která umožňuje hrát vše na plné detaily bez omezování, je to karta nové generace s unifikovanou architekturou. Krátce jsme vás s ní seznámili v tomto článku:

Konkurenční ATI, kterou dnes již vlastní výrobce počítačových procesorů AMD, samozřejmě nespí na vavřínech. A jak to tak vypadá, tak zpoždění proti nvidii má svá opodstatnění. Vypadá to vypadá, že nová ATI přichystá i výkonné GeForce 8800GTX hodně krušné chvilky. S blížícím se datem vydání se objevují stále nové informace o vlastním jádře nové ATI R600 (název samotné karty zůstává tajemstvím). Pojďme se podívat na poslední novinky.

Vše je samozřejmě stále předmětem spekulací, ale mnoho se dá již odvodit z fotografií jádra R600, které se nedávno objevily na veřejnosti. Podle odhadů by nové jádro R600 mělo být s takřka absolutní jistotou vyráběno z počátku 80nm technologií a později 65nm, které je již ATI schopno. Už to je trumf proti nVidii 8800GTX, které je stále vyráběno pouze 90nm výrobním postupem.

Nižší výrobní postup umožňuje totiž na stejnou plochu integrovat mnohem více tranzistorů, které se dají využít k vyššímu výkonu. Nebo se dá stejný počet tranzistorů dostat na menší plochu, což má za následek snížení ceny chipu , jelikož se jich vyrobí na stejné ploše víc. Snížení výrobního postupu má i další efekty, jako snížení tepelného vyzařování a spotřeby elektrické energie.

Takt jádra R600 se v tuto chvíli odhaduje mezi 650-700MHz (nVidia 8800GTX disponuje taktem 575MHz, přičemž některé části jádra jsou taktovány až na 1350MHz). Jak to bude u ATI se zatím neví, ale o taktech 650-700MHz se dá hovořit jako o velmi reálných.

O konstrukci jádra jako takového se bohužel stále moc neví. Nejčastěji se mluví o nějakých 700 miliónech tranzistorů (681 milionů integruje GF 8800GTX). K tomu se nejčastěji hovoří o pouhých 64 unifikovaných jednotkách proti 128 jednotkách na 8800GTX. To by mohlo někoho okamžitě svádět k domněnce, že ATI nemá šanci.

Ale opak může být pravdou. ATI totiž má v unifikované architektuře náskok proti nVidii (v Xbox360 již podobný chip dávno funguje, zatímco v PS3 vyšel nVidia unifikovaný chip až nyní a zdaleka nesklízí takové úspěchy). Mluví se totiž o tom, že oněch 64 jednotek na R600 by dělalo 3x více práce najednou, než oněch 128 jednotek na GF8800GTX a to by k vyššímu výkonu bohatě stačilo.


 
Nejvíce ze všeho se však mluví o sběrnici. Podle posledních obrázků jádra R600 zespodu, kde se nachází více jak 2200 pinů, je takřka vyloučeno, aby nová ATI měla méně jak 512bit sběrnici. A to se u GF 8800GTX zdála 384bit sběrnice hodně a několik týdnů před vydáním jako holý nesmysl.

Pro srovnání: jádro R600 obsahuje více jak 2200 pinů, pokud vezmeme jakýkoli dnešní procesor, tak se na tuto hodnotu nedostaneme. Například běžné AMD do socketu AM2 má ,,pouhých“ 940 pinů a Intel socket 775 (můžete hádat ;)). To souvisí s paměťovými moduly.

Některé zdroje hovoří s velkou jistotou o 1GB RAM a u špičkových modelů pak hned se 2GB (GF 8800GTX disponuje ,,jen“ 768MB)! Ale 2GB paměti se z počátku jeví jako hodně nereálných. To, že to budou paměti formátu GDDR4 je 99,99% jistota. DDR4 totiž ATI používá úspěšně již na Radeonu X1950XTX. Nvidia zatím nedisponuje žádným modelem karty, který by služeb modulů GDDR4 využíval.

 Test ATI Radeon X1950XTX

GDDR4 disponují proti GDDR3 paměťovým modulům dalším potenciálem pro zvyšování frekvence, propustnosti a celkově tedy výkonu. Zatímco s GDDR3 se v současnosti dosahuje časování 1ns a taktu skoro 2000MHz, tak GDDR4 začínají právě na taktu 2000-2200MHz, ale již dnes se mluví o další generaci na 2600-2800MHz.

Rychlejší paměti zároveň přinesou větší propustnost pamětí, kde by měla nová ATI proti nVidii excelovat. Vzhledem ke konstrukci paměťové sběrnice nVidie 8800GTX je totiž nasazení GDDR4 chipů na této kartě nereálné. Nepřinesly by totiž takřka nic moc navíc proti použitým GDDR3. Vyjma vyšší ceny. Ale nVidia má jistě nějaký ten trumf v rukávu, že by GeForce 8900GTX ? 


 
Jak to nakonec dopadne se dozvíme 20. ledna, kdy končí informační embargo (tzv. NDA) na novou ATI R600. Do té doby se snad dozvíme, jak se karta bude vůbec jmenovat – pokud se bude ATI držet zaběhlých postupů, pak by se nová karta mohla jmenovat Radeon X2800XTX. Možné je i Radeon X10800XTX.

Samozřejmě vůbec není vyloučeno, že se ATI rozhodne pro nějaký nový název. Postupem času se dočkáme i upřesnění parametrů, i když pokud se podíváme na podobnou situaci před vydáním GF 8800, kdy se spousta zdánlivých spekulací potvrdila, tak by v současnosti uveřejněná data a parametry mohly nakonec odpovídat. Jestli ano, tak v lednu budeme mít druhé Vánoce.

Bude ATI R600 zabiják nVidií GeForce 8800?      

Autor je šéfredaktorem DDWorld .

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz