Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brzy budete topit a svítit pomocí palivových článků. Vyvíjí je laboratoř v Ostravě

  11:58aktualizováno  11:58
Mikrokogenerační palivové články mohou v budoucnu běžně sloužit jako zdroj energie pro rodinné domky. Vývoj těchto článků byl dnes zahájen v nové laboratoři v Ostravě. Články produkují elektrický proud a teplo s mnohem vyšší účinností, než dnešní běžná zařízení.
Nissan X-Trail s pohonem na palivové články

Nissan X-Trail s pohonem na palivové články | foto: iDNES.cz

Vývojem mobillních  prostředků, které využívají vodíku jako energetického nosiče a stacionárních jednotek pro mikrokogeneraci (kogenerace = společná výroba tepla a el. energie) v rodinných domcích, se bude zabývat dnes otevřená laboratoř palivových článků (LPČ) VŠB-TUO v Ostravě.

Cílem dalšího vývoje v LPČ je zejména snížení nákladů na pořízení palivového článku pro mobilní a stacionární jednotky. Poté se stane palivový článek vhodným zdrojem energie zejména i pro malé stavby a rodinné domky i přes vyšší pořizovací cenu. Pořízením palivového článku získáte vlastní zdroj el. energie a také tepla. Jeho uživatel ušetří za nákup energie.

O vývoj cenově akceptovatelného a spolehlivého palivového článku vhodného pro automobily, který v laboratoři také probíhá, se zajímají nejen samotné automobilky, ale také subdodavatelské firmy. 

Pro svou vysokou cenu se palivové články dnes používají zejména v raketoplánech a ponorkách.

Jak fungují palivové články?

Palivový článek je elektrochemické zařízení, které katalytickou reakcí na elektrodách přemění chemickou energii vodíku a kyslíku na elektrickou energii a teplo. Z pohledu laika se dá říc, že se jedná o obrácenou elektrolýzu vody.

Jako palivo pro palivové články je nejvhodnější vodík. Jenže ten je vysoce výbušný. Navíc jeho skladování není jednoduché. Proto se používají pro palivové články také paliva obsahující vodík (metan, zemní plyn, etanol), který se musí uvolnit reformovacím procesem.

Hlavní předností palivového článku je, že dokáže přeměnit palivo obsahující vodík, např. zemní plyn, na elektrickou energii  s asi 60 až 70% účinností. Při využití tepla se zvýší energetická účinnost na 80%. Spalovací motor přitom dokáže využít tuto energii jen z 30 až 40%.

Laboratoř se aktivně spolupracuje s průmyslem. Jmenujme firmy jako Siemens, Hoerbiger, LabTech, UTC, Ballard, Heliocentris, BMW, CompLet, Remerx či Tufo. Dále spolupracuje s vysokými školami, např. TU Liberec, VŠCHT Praha, VUT Brno. Spolupráce sahá i na Slovensko, na výzkumu se také podílí  Univerzita Bratislava a TU Košice.

I díky spolupráci se laboratoř v Ostravě stala v roce 2006 nositelem ocenění Ceny Siemens za výzkum. V loňském roce se podílela na realizaci projektu vývoje vozítka na vodíkový pohon HydrogenIX.
Nejčtenější

Být první nestačí. Spermie musí projít záhadným „pracovním pohovorem“

Vajíčko si podle některých vědců aktivně vybírá, kterou spermii vpustí k...

Spermie vyrážejí k vajíčku a ta nejrychlejší spermie vajíčko oplodní. Přibližně tak si většina lidí představuje...

Šetřily i na údržbě, krach musel přijít. Poslední let Pan Am z Prahy

Boeing 727-235 s registrací N4731 a jménem Clipper Allert, který jako poslední...

Legendární aerolinky Pan American definitivně skončily, oznámily 4. prosince 1991 světové agentury. Onoho dne před 26...Vědci po 37 letech nastartovali motor a hned ten na nejvzdálenější sondě

Voyager 1

Vesmírná sonda Voyager se nyní pohybuje na hranici sluneční soustavy, a je to tak nejvzdálenější objekt, který kdy...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Rozhodněte: bude nejlepším smartphonem iPhone X, Samsung S8 nebo jiný?

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Interaktivní adventní kalendář s překvapením

Dečko.českátelevize.cz/advent

Každý den můžou děti čekat na zajímavost v interaktivním kalendáři Déčka. Dospěláci si zase mohou vytvořit netradiční...

Facebook ukáže, jaké stránky ruských trollů uživatelé sledovali

Stránka, kde si může uživatel prohlédnout, zda některé z příspěvků, které...

Speciální portál má zájemci umožnit zjistit, jestli příspěvky na Facebooku nebo Instagramu, které sledoval během...

Smutné hovínko nebude. Komise typografů emotikon zavrhla jako „trapný“

Emotikon „smutné hromádky“ byl z oficiálního seznamu Unicode vyřazen

Konsorcium Unicode schválilo nové „oficiální“ emotikony, které budou přidány do znakové sady. Média si všimla hlavně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz