Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brzy budete topit a svítit pomocí palivových článků. Vyvíjí je laboratoř v Ostravě

  11:58aktualizováno  11:58
Mikrokogenerační palivové články mohou v budoucnu běžně sloužit jako zdroj energie pro rodinné domky. Vývoj těchto článků byl dnes zahájen v nové laboratoři v Ostravě. Články produkují elektrický proud a teplo s mnohem vyšší účinností, než dnešní běžná zařízení.
Nissan X-Trail s pohonem na palivové články

Nissan X-Trail s pohonem na palivové články | foto: iDNES.cz

Vývojem mobillních  prostředků, které využívají vodíku jako energetického nosiče a stacionárních jednotek pro mikrokogeneraci (kogenerace = společná výroba tepla a el. energie) v rodinných domcích, se bude zabývat dnes otevřená laboratoř palivových článků (LPČ) VŠB-TUO v Ostravě.

Cílem dalšího vývoje v LPČ je zejména snížení nákladů na pořízení palivového článku pro mobilní a stacionární jednotky. Poté se stane palivový článek vhodným zdrojem energie zejména i pro malé stavby a rodinné domky i přes vyšší pořizovací cenu. Pořízením palivového článku získáte vlastní zdroj el. energie a také tepla. Jeho uživatel ušetří za nákup energie.

O vývoj cenově akceptovatelného a spolehlivého palivového článku vhodného pro automobily, který v laboratoři také probíhá, se zajímají nejen samotné automobilky, ale také subdodavatelské firmy. 

Pro svou vysokou cenu se palivové články dnes používají zejména v raketoplánech a ponorkách.

Jak fungují palivové články?

Palivový článek je elektrochemické zařízení, které katalytickou reakcí na elektrodách přemění chemickou energii vodíku a kyslíku na elektrickou energii a teplo. Z pohledu laika se dá říc, že se jedná o obrácenou elektrolýzu vody.

Jako palivo pro palivové články je nejvhodnější vodík. Jenže ten je vysoce výbušný. Navíc jeho skladování není jednoduché. Proto se používají pro palivové články také paliva obsahující vodík (metan, zemní plyn, etanol), který se musí uvolnit reformovacím procesem.

Hlavní předností palivového článku je, že dokáže přeměnit palivo obsahující vodík, např. zemní plyn, na elektrickou energii  s asi 60 až 70% účinností. Při využití tepla se zvýší energetická účinnost na 80%. Spalovací motor přitom dokáže využít tuto energii jen z 30 až 40%.

Laboratoř se aktivně spolupracuje s průmyslem. Jmenujme firmy jako Siemens, Hoerbiger, LabTech, UTC, Ballard, Heliocentris, BMW, CompLet, Remerx či Tufo. Dále spolupracuje s vysokými školami, např. TU Liberec, VŠCHT Praha, VUT Brno. Spolupráce sahá i na Slovensko, na výzkumu se také podílí  Univerzita Bratislava a TU Košice.

I díky spolupráci se laboratoř v Ostravě stala v roce 2006 nositelem ocenění Ceny Siemens za výzkum. V loňském roce se podílela na realizaci projektu vývoje vozítka na vodíkový pohon HydrogenIX.
Nejčtenější

Ve SpaceX zřejmě udělali malou chybu, auto skutečně doletí skoro k Marsu

Tesla Rodadster Elona Muska ve vesmíru

Elektromobil Tesla Roadster, který miliardář Elon Musk poslal do vesmíru na raketě Falcon Heavy, zřejmě přece jen...

Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

Vyfotil jeden jediný atom. Stačil běžný foťák a složitá past

Snímek zachycující jediný atom stroncia v tzv. iontové pasti. Atom je uprostřed...

Atomy jsou pouhým okem neviditelné, to víme všichni. Ale pokud je správně nasvítíte a připravíte pro ně vhodné...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Další z rubriky

Všichni se teď mohou pustit do analýzy fotek. Facebook zveřejnil kódy

Ukázka detekce objektů v obraze

Společnost Facebook uveřejnila svůj nástroj na detekci objektů na fotce pod licencí open source. Kdokoli tak nyní může...

Britský soud označil neomezené sledování občanů za nezákonné

Ilustrační foto.

Britský odvolací soud označil legislativu Velké Británie, která se týká masového sledování, za nelegální.

Tipy na weby: dlouhá chvíle u PC? Skládejte puzzle ze svých fotografií

Dailyjigsawpuzzles.net

Vygenerujte si on-line vlastní fotopuzzle na Dailyjigsawpuzzles.net, anebo vyberte nějaké z dostupných nádherných...

Ford Focus 1,4 i  Trend Plus
Ford Focus 1,4 i Trend Plus

r.v. 2010, naj. 87 343 km, benzín
154 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz