BSA dá šanci počítačovým pirátům

  • 18
Třicetidenní softwarovou amnestii dostanou zatím moravští podnikatelé. Těm BSA zašle více než 30 tisíc dopisů. Podle BSA je stále téměř polovina nových počítačů osazena nelegálním softwarem.

OSTRAVA 15. října (ČTK) - Možnost zkontrolovat legálnost užívaných softwarových produktů, případně pořídit si řádné licence, dostanou v listopadu moravské podnikatelské subjekty v rámci kampaně, kterou vyhlašuje sdružení BSA (Business Software Alliance). Novinářům to řekla mluvčí BSA Markéta Zemanová. Dodala, že od počátku příštího roku by se akce měla rozšířit i na další kraje v České republice.

Zemanová upozornila, že téměř polovina softwarových aplikací (43 procent) na nově pořízených počítačích v České republice byla loni instalována a užívána bez řádných licencí. Dodala, že během takzvaného 30denního příměří nebude BSA iniciovat trestní ani civilní řízení proti firmám podezřelých z nelegálního softwaru.

BSA chce v kampani oslovit dopisem více než 30.000 podnikových subjektů. Na území Moravy eviduje BSA téměř 70 případů softwarového pirátství. Ve většině případů jde o neoprávněné zhotovování kopií softwaru, i o užívání počítačových programů bez oprávnění. Kampaň se v minulosti uskutečnila ve státech západní Evropy a v Maďarsku a registrace sofwarových pirátů zde byla údajně vysoká.

Podle Radovana Krygela z oddělení hospodářské kriminality policejní správy severomoravského kraje evidovali policisté ke konci září 1011 případů počítačového pirátství v České republice, z toho necelá polovina se týká hlavního města Prahy. Ve stejném období loni jich přitom bylo 1068. Upozornil, že vzhledem ke zahraničí a způsobeným škodám je stanovená trestní sazba maximálně pět let odnětí svobody nízká.

Mezi firmy nejvíce postižené počítačovým pirátstvím patří firma Autodesk. Její zástupkyně Eva Skořepová řekla, že k nejkradenějším produktům patří kancelářský software.

Business Software Alliance je mezinárodní sdružení, které zastupuje přední softwarové výrobce při ochraně jejich autorských práv k softwarovým produktům a v boji proti softwarovému pirátství. Působí v 65 státech.